Epilepsie psů a koček: jak ji poznat a jak ji řešit
Epilepsie u psů i koček mívá různé podoby. Je to chronický stav, který způsobuje opakované záchvaty a téměř ve 100 % případů je kompenzována léky.
PŘEČÍST CELÝ ČLÁNEKOtázka 25.8.2023 Pes
Dobrý den. Již znovu po dlouhé době se na Vás obrací s radou o pomoc pro naši skoro už 16 letou babičku maltézského pejska. Už delší dobu u ní byl problém,že se napila a začla kašlat,nebo jsem ji v postrojku zatáhla a tím pádem zatlačila na hrudník,začala kašlat,nebo při rozrušení,nebo při pokládání ji z náruče na zem. Jednou nám paní vet. řekla,že to vypadá na zúženou průdušnici. Že tím trpí malá plemena. Dá se říct,že s tím nějak tak žila a kašlal jen pokud se napila vody ,nebo ji někdo zatlačil na hrudník,tím,že ji chtěl položit na zem. nutno dodat,že fenečka cca 2 roky oslepla skrz šedý zákal a panicky se začala bát,jakého kolv zákroku byť jen,že by se chtěl na ni veterinář podívat. Jinak je naprosto v pohodě ,žere a i přes svůj vysoký věk se má stále k světu.Nicméně teď co panují ty vedra to v paneláku snáší velmi zle a ve středu 23.8 ji už zachvátil tady ten kašel pořádně. Prakticky už nekašle jen při pití,ale každou chvilku. Probllém je v tom,jak jsem řekla bojí se jakého koliv úkonu a při poslední návštěvě,když ji viděl veterinář,jak je ve stresu,tak ji usel přispat,aby se ji mohl podotýkám jen podívat na capku ze spodu. Dobrovolně sama by mu ji neukázala. Co se týká léků,jak by smet. Žádné tablety v panice už do něj nedostanu a tak to pan doktor ,za což mu dík vyřeši nějakou rázovou injekcí. Má otázka zní: Vím,že je k posouzení nutno udělat minimálně RTG,ale jak by se jí dalo pomoci?...přece jenom už má věk. Jsou nějakké kapky na ten kašel. Ta trubice se jí už do normálu nevrátí,ale je možné ji ten stav zlepšit a nějak ji udržovat v normálu?...jaké jsou možné způsoby. Někde jsem se dočetla o přírodních kapkách LÁSKA 14, které se vtírají peskovi přes kůži na hrudník a ,že mu to částečně uleví....no nevím. Děkuji Vám za každou odbornou radu . Bohužel tim,jak se moc bojí,tak to máme daleko zhoršené. Prodělala už několik různých operací a to v ní zanechalo panický strach........ Děkuji Andrea
Veterinář odpovídá MVDr. Jaroslav Jančík: Veterinární ošetřovna Praha 9 PROFIL VETERINÁŘE
Dobrý den. Už jsem několikrát odpovídal na tento dotaz během dneška. S pozdravem MVDr Jančík.
Epilepsie u psů i koček mívá různé podoby. Je to chronický stav, který způsobuje opakované záchvaty a téměř ve 100 % případů je kompenzována léky.
PŘEČÍST CELÝ ČLÁNEKZa chvíli začínají letní prázdniny a část světa se začne přemísťovat do teplejších destinací. Ne vždy ale chceme nechat našeho zvířecího parťáka doma, a tak vybíráme takovou dovolenou, aby mohl vyrazit na cesty s námi. Může to však pro něj znamenat stres a někdy i nebezpečí, proto jsme pro vás připravili několik doporučení, jak cestu bezpečně zvládnout.
PŘEČÍST CELÝ ČLÁNEKPrvní věc, kterou byste vždy měli sdělit svému veterináři je, zda byl pes v zahraničí a kde. Z pohledu infekce onemocněním přenášeném klíšťaty, je to velmi zásadní informace. Pokud pes do zahraničí necestoval, ale cestoval na jižní Moravu, sdělte to, prosím, také. Moravu pochopitelně nepovažujeme za zahraničí, bohužel ale, někteří, donedávna „exotičtí“ parazité, ji pomalu také pojímají za vlastní a to z důvodu vyšších průměrných teplot.
PŘEČÍST CELÝ ČLÁNEKVeterináři to nemají lehké, pacienti jim nemohou vysvětlit, co je trápí, mají málo času, někdy i nepříliš přátelská zvířata a diagnostika onemocnění hned několika živočišných druhů může být zkrátka stresující. Abyste ulehčili situaci v ordinaci všem zúčastněným, zkuste se vyvarovat následujícím zlozvykům.
PŘEČÍST CELÝ ČLÁNEKRána kousnutím (vulnus morsum) může být podobná ráně bodné, zhmožděnině nebo tržné ráně. Často u ní dochází k infekci a špatnému hojení rány. Zuby zvířat mají na svém povrchu vrstvu zubního plaku, která je plná bakterií. Při kousnutí tyto bakterie kontaminují porušenou kůži a měkké tkáně napadeného zvířete a dochází k rychlému rozvoji zánětu, který může skončit i otravou krve neboli sepsí.
PŘEČÍST CELÝ ČLÁNEKStejně jako pro lidi, také pro psy bývá příchod jara spojen s příchodem sezónní alergie. Ta může v kombinaci s jinými alergiemi pejskovi docela zavařit. Stromy, trávy, pyly, roztoči a složení jídla jsou nejčastějšími spouštěči. První alergické projevy se objevují mezi 1. a 3. rokem života. Jak tedy poznáte, že váš pejsek možná trpí alergií?
PŘEČÍST CELÝ ČLÁNEK© 2016 - 2024 | HKR Vet s.r.o.
REGISTRACE
Můžete se zaregistrovat přes Facebook
Registrovat přes FacebookBĚŽNÁ REGISTRACE
Vložte platný email.
Heslo musí mít minimálně 6 znaků.
Zadaná hesla se neshodují.
Tento email je již zaregistrován.
Zvažte využití funkce zapomenuté heslo.
Nastala neznámá chyba.
Kontaktujte nás prosíme na info@radaveterinare.cz. Děkujeme.
Děkujeme za registraci!
Pokyny k aktivaci účtu najdete v emailu. Bez aktivace se nelze přihlásit!
Registrací souhlasíte se zpracováním osobních údajů a přihlášením k našemu skvělému newsletteru.
Děkujeme!
PŘIHLÁŠENÍ
Můžete se přihlásit přes Facebook
Přihlásit přes FacebookBĚŽNÉ PŘIHLÁŠENÍ
Vložte platný email.
Přihlášení bylo neúspěšné.
Nastala neznámá chyba.
Kontaktujte nás prosíme na info@radaveterinare.cz. Děkujeme.
Přihlášení bylo úspěšné!
PŘIHLÁSIT SEJeště u nás nemáte účet? Registrujte se zdarma!