VETERINÁRNÍ
PORADNA

ZAJÍMAVÉ
ČLÁNKY

Vysoké ph moči

Otázka 19.11.2018     Pes

Dobrý den, mám 16ti měsíční fenku border kolie - narozená 7/2017. Letos v lednu prodělala zánět močových cest. Byla přeléčena antibiotiky Amoksiklav. Cca v březnu 2018 mi začala doma čůrat. Pro jistotu jsem zašla s močí k vet, kde zjistili, že má vysoké ph moči se struvity. Ostatní hodnoty ok. Byla jí nasazena na 14 dní urolsyn pasta - bez zlepšení. Poté mi doporučili dávat celaskon. Nakonec jsem se rozhodla změnit granule. Původně měla Taste of the wild. Přešla jsem na Annameat 26% extra, které mají nižší procento proteinů. Ph moči se jí okamžitě zlepšilo. V říjnu jsem jí změnila granule a cca po měsíci se mi doma zase počůrala a po změření ph ho měla opět vysoké. Odebrala jsem jí ranní moč a zašla k vet. Vše v pořádku i ph. Pro jistotu jsem se vrátila k osvědčeným granulím, ale stále má přes den ph vysoké, tzn. přes 7,5. Ráno ho má vždy v pořádku, pak dostane nažrat a kolem poledne je ph vysoké. Pak jdeme odpoledne ven, mezi tím nejí a má ph zase ok. Pak jí dám druhou dávku žrádla cca kolem šesté a večer má ph zase vysoké. Zpátky na původních granulích jsme teprve tři dny, tak nevím jestli mám ještě počkat nebo to nějak řešit. Napadlo mě ještě dávat po jídle vitamin C na okysličení moči. Děkuji za radu. Hostašová Karolina - Ústí nad Labem

Veterinář odpovídá Veterina Kadaň PROFIL VETERINÁŘE

Dobrý den, při domácím měření pozor na tzv. postprandiální alkalický vzestup, tedy zvýšená hodnota pH po jídle je normální. Nastane cca 4-6 hod po nakrmení. Pokud máte takto dlouhodobě potíže s udržením optimálního pH i mimo tuto výchylku, je vhodné vyloučit močovou infekci a krmit speciální močovou dietou (množství značek, konkrétně receptura označená jako Struvite, struvite/oxalát, urinary apod.), které mají složení podporující jednak zdraví močových cest, jednak optimální pH. Některé bakterie dovedou svými metabolity zvyšovat pH moči. Je tedy nutný alespoň rozbor tzv. močového sedimentu pod mikroskopem, zda nejsou v moči bakterie, lépe provést i kultivaci moči.

Reakce od tazatele

Dobrý den, děkuji za odpověď. Ráno má vždy ph v normě. Minulý týden vyšetřili ranní moč papírkem s několika ukazateli a vše ok. Pak dělali ještě sediment, jestli tam právě nejsou struvity. A vše naprosto v pořádku. Možná to moc řeším. Takže pokud je ranní moč v pořádku, nemám to řešit? Děkuji.

Reakce od veterináře

Ano, pokud je sediment negativní, fena veselá a nepiomočuje se, tak bych to neřešila. Zdraví močových cest můžete podpořit např.podáváním přípravku Protexin CystoPro.

Reakce od tazatele

Dobrý den, moc se omlouvám, ale píši ještě jednou. :-) Fence měřím nadále ph několikrát denně. Ráno vždy ok. Krmím 2x denně. Vždy po jídle ph vysoké, ale vysoké myslím přes 8 až 9. Odpolední dávku granulí ji dám cca v pět a v půl osmé jdeme ven, tzn. za 2,5 hodiny je ph takto vysoké. Psala jste, že ph může být vyšší až po 4 - 6 hodinách. A vyšším jste asi myslela do 7? Jde mi jen o to, zda-li i takto občasné vysoké ph nemůže fence zadělat do budoucna na problém jako je zánět močových cest nebo dokonce močové kameny. Jinak je fenka veselá, žravá, aktivní - děláme agility. Ještě jednou se omlouvám a přeji hezký den. Moc děkuji za odpověď. Hostašová

Reakce od veterináře

Na vašem místě bych testovala více krmiv a zvolila bych asi krmení, po kterém nebude stoupat pH tak dramaticky. Ne ani kvůli nebezpečí nemoci,ale spíš, že ty velké výkyvy musejí pufrační (pH vyrovnávací) systém dost zaměstnávat. Ale jinak už je to spíš dotaz na specialistu - veterinárního urologa (u nás např.MVDr. JAROSLAV KUČERA, CSc.), takto důsledně a poctivě skutečně málokterý chovatel pH moči měří a zkoumá a tedy mi chybějí informace od většího množství pacientů pro porovnání.

Reakce od tazatele

Dobrý den, tak naše záležitost s vysokým ph moči má pokračování :-( V prosinci jsem si všimla, že čím dál častěji si doma olizuje vulvu, všimla jsem si i že pod ní na gauči zůstává malý flíček, který extrémně zapáchal, více než klasická moč. Po Vánocích jsem s ní zašla na veterinu i s močí. V moči bylo zjištěno velké množství struvitů. Nasadila jsem jí RC urinary dietu, po 14 dnech jsme byly na kontrole a velké struvity už tam neměla, jen drobné. Měly jsme pokračovat v dietě a přijít opět za měsíc. Teď jsme ale byly v neděli na procházce, bylo hodně sněhu. Je pravda, že moje fenka hodně žere sníh. Přišly jsme domu a do deseti minut se mi doma vydatně vyčůrala. Večer ještě dvakrát. Druhý den, jsem si všimla i do červena zbarvené moče, tak jsme zašli na vet. V moči velké množství krve, ph v normě, lehce zvýšené bílkoviny. Na ultrazvuku byla zjištěna zbytnělá stěna močového měchýře. Dostala antibiotika CEFA CURE. Po nasazení antibiotik došlo okamžitě ke zlepšení, dokonce téměř ustalo to olizování a učůrávání. Teď se mi ale , po pěti dnech léčby zase začala olizovat. Už teda při lehkém ukápnutí nezapáchá. Akutní fáze zánětu je pravděpodobně zaléčená. Myslíte, že je na místě udělat kultivací? Zda-li nejde o něco chronického. Také mi bylo sděleno, že může jít o vrozenou anatomickou vadu močového ústrojí. Ale vzhledem k předchozím obtížím s ph...... Ještě důležitá informaci v srpnu 2018 byla na kastraci. Nemůže jít také o pokastrační inkontinenci? Teď jí je rok a pul a váží 15 kg. Děkuji. Hostašová, Ústí nad Labem

Reakce od veterináře

Dobrý den, je dokonce možné, že se jedná i o kombinaci inkontinence a infekce. Pokud zde byla pozitivní reakce na antibiotika, tak zcela jistě infekce má svůj podíl na daném stavu. Doporučila bych dlouhodobě dietu Struvite nebo Urinary, někdy nesedne první značka (osobně považuji za výbornou např. Fortify Struvite), podpořila bych navíc zdraví a odolnost močových cest např. přípravkem Cystophan. Obtíže s pH mohly souviset již s infekcí. Určitě by měla antibiotika užívat dlouhodobě, kultivace nemůže uškodit,ale vzorek by se měl získat cystocentézou,aby byl vypovídající, tzn. odběr jehlou přes stěnu břišní (za kontroly ultrazvuku).

Reakce od tazatele

Dobrý den, omlouvám se, že zase obtěžuji. Inkontinence se naštěstí nepotvrdila. Zjistila jsem, že její olizování a lehký únik tekutiny jsou nakonec anální žlázy. Ty jsem nechala odborně vymáčknout, měla to tam trochu ztvrdlé, vločkovaté, ale dle vet bez zánětu. Od té doby je ok, bez olizování. Nedávno mi bohužel sežrala trochu spárovací hmoty, která z ní naštěstí vyšla bez problémů, ale pro jistotu jsem jí nechala udělat krevní testy na ledviny a játra. Vše ok, kromě toho, že jí pro změnu zjistili lehce sníženou celkovou bílkovinu v krvi. Je teď od prosince na urinary royal canin, tak mě napadlo, že to může být tím, tam je těch bílkovin opravdu málo. Moč má už ok, takže máme přejít na normální granule a cca po týdnu máme nechat vyšetřit stolici, zda-li nemá nedostatečnost slinivky břišní. Hubená není, má 46 cm v kohoutku a 16 kg. Na pohmat nemá vystouplou páteř ani žebra, průjmy nemá. Je tedy pravda, že je neskutečně žravá a sežere cokoliv, co najde. Je možné že tu bílkovinu má sníženou těmi dietními granulemi? Vím, že musím počkat na vyšetření stolice, jde mi teď spíš o uklidnění, že to třeba nemusí být hned onemocnění slinivky. Děkuji.

Reakce od veterináře

Dobrý den, ano, může to být nedostatkem v potravě. Pokud je snížená mírně, netrápila bych se zatím. Pokud se potíže s análními žlázkami budou opakovat, uvažujte o doplňku stravy Glandex, máme s ním dobré zkušenosti. Je k dostání přes internet nebo u některých veterinářů.

Reakce od tazatele

Dobrý den, tak ta snížená bílkovina byla 53. Konzultovala jsem to ještě s jiným vet a prý bych se tím neměla trápit. Nechala jsem udělat tu chemii trávení ze stolice. Tam vyšla vymizelá aktivita proteáz, dg. maldigesce. Chtěli hned mojí fence nasadit pancreolan. Zašla jsem k jinému vet, kde mi bylo sděleno, že toho vyšetření nemá žádnou vypovídající hodnotu, že mám dále dávat urinary dietu (struvity se jí totiž během 14 dnů na normálních granulích opět ve velkém množství vyskytly). Pokud prý prospívá, není hubená, je veselá, nemá průjem ani nezvrací, tak by do ní zbytečně necpali trávicí enzymy. Co veterinář, to názor. Tak jsem z toho taková rozčarovaná, nerada bych něco zanedbala nebo jí uškodila. Děkuji.

Reakce od veterináře

Také bych se přiklonila k pokračování ve struvitové dietě, pokud je fena bez obtíží a provedla ještě jednu kontrolu enzymatického trávení ze stolice- po pár měsících znovu a uvidíte. Ale je to tak i u lidských problémů, různí lékaři mají různé názory, náhledy, postupy. Nejlépe je najít si "svého" veterináře, který vám sedí jako člověk a jemuž důvěřujete a na něj pak ve všem dát.

Další zajímavý obsah

  Položit dotaz do poradny

REGISTRACE

Můžete se zaregistrovat přes Facebook

BĚŽNÁ REGISTRACE

Vložte platný email.

Heslo musí mít minimálně 6 znaků.

Zadaná hesla se neshodují.

Tento email je již zaregistrován.
Zvažte využití funkce zapomenuté heslo.

Nastala neznámá chyba.
Kontaktujte nás prosíme na info@radaveterinare.cz. Děkujeme.

Děkujeme za registraci!
Pokyny k aktivaci účtu najdete v emailu. Bez aktivace se nelze přihlásit!

REGISTROVAT SE

Registrací souhlasíte se zpracováním osobních údajů a přihlášením k našemu skvělému newsletteru.
Děkujeme!

PŘIHLÁŠENÍ

Můžete se přihlásit přes Facebook

BĚŽNÉ PŘIHLÁŠENÍ

Vložte platný email.

Přihlášení bylo neúspěšné.

Nastala neznámá chyba.
Kontaktujte nás prosíme na info@radaveterinare.cz. Děkujeme.

Přihlášení bylo úspěšné!

PŘIHLÁSIT SE

Ještě u nás nemáte účet?