Dobrý den, prosím o Vás názor. Pes 6 let, Rhodéský ridgeback. Před cca 1-2 týdny apatický a nežral nebo jen minimum. Za tyto 2 týdny zhubl cca 2 kg. Před 2 týdny ALT 350 (prý asi 3x zvýšené než je horní ref.mez) ale to se moc neřešilo, dělaly se sono břicha. RTG (břicho, střeva), vše možné jiné krevní testy na slinivku, štítná žláza, moč atd. vše v pořádku. Akorát srdce na ECHO nějaká mírná odchylka nevím teď jaká ale EKG v pořádku. Nyní v pátek znovu návštěva stav psa stejný ALT bylo cca stejné kolem 350, nyní po třech dnech ALT 770. Jaká nemoc či stav u psa může zbůsobit za 3 dny takové výrazné zvýšení ALT ? Děkuji
Veterinář odpovídá
MVDr. Jaroslav Jančík: Veterinární ošetřovna Praha 9
PROFIL VETERINÁŘE
Dobrý den.Potřebuji ještě další laboratorní výsledky krve- ALP,AST GMT, LD,Bilirubin.CB,Albumin,URE,Kreatinin,elektrolyty,,makroelementy.Hematolog.vyšetř.krve.ALT je jaterní isoenzym,který má normální hodnotu do 55 U/L.Pokud je tak abnormálně zvýšený, může se jednat o poškození funkce jater v důsledku infekce , sepse,intoxikace,hemolýzy,traumatu,šoku,tumoru.,anémie,Velmi důležitá je anamnéza psa, dále vyšetření moče, kolik vypije vody,sonogr.vyšetř, jater., RTG dut.bříšní a hrudní.,příp.krevní nátěry a odběr kostní dřeně...Doporučuji další podrobné vyšetření. S pozdravem MVDr Jančík.
Psí uši mají samočisticí schopnost, nemusíte je tedy uzkostlivě střežit a čistit. Problém s nimi nastává tehdy, tvoří-li se zvířátku maz v uších až příliš. Pak je na místě zasáhnout, aby nedošlo k zánětu a jiným komplikacím.
S příchodem jara se tématem číslo jedna alespoň na chvíli každoročně stává klíště, jeho výskyt, přenos onemocnění, prevence a zacházení s ním. Netýká se to samozřejmě jen lidí, ale i domácích mazlíčků. Jak tedy proti klíšťatům efektivně bojovat?
V létě hrozí psům venku nebezpečí častěji než v jiných měsících. Mohou zkolabovat z horka a dehydratace nebo se třeba zranit při hraní. Opomíjením nebezpečím je však kontakt s jinými příslušníky živočišné říše. Co tedy dělat, když se váš pes střetne s ropuchou, zmijí obecnou nebo bodavým hmyzem?
Pokud má váš pes podrážděnou pokožku, často se škrábe a tak trochu smrdí, je možné, že se na jeho kůži přemnožily kvasinky. Pro psa je tato infekce velice nepříjemná a může signalizovat skryté problémy, jako třeba alergie nebo hormonální poruchu.
Přibližně každý desátý psí pacient, který přijde do veterinární ordinace, trpí srdečním onemocněním. Jedná se o závažná onemocnění, kde je naprosto nezbytná včasná diagnostika, protože bude mít zásadní vliv na délku a kvalitu života vašeho mazlíčka.
Když si kupujete psa a máte děti, pravděpodobně zvažujete více hledisek: bude hodný nejen na děti a snese se s nimi, musí mít hodně prostoru, nebo bude mu u nás v bytě dobře? Při výběru zvažte i to, jestli jste aktivní rodina, nebo spíš trávíte čas v bytě, protože se pejskovi budete muset hodně přizpůsobit.