VETERINÁRNÍ
PORADNA

ZAJÍMAVÉ
ČLÁNKY

Pes - Status epilepticus

Otázka 3.5.2017     Pes

Dobry den, 14.4. mi odesel 2lety pejsek Velky svycarsky salasnicky pes. Cca v roce dostal prvni epilepticky zachvat..krevni testy mel v poradku ale na MR jsem ho nedavala protoze jsem cetla ze po uspani to mivaj horsi..zachvat mel jednou za mesic tak minutu takze jsme nenasazovali leky kvuli vedlejsim ucinkum..davala jsem Bachovky a Schüsslerovy soli a byl 7 mesicu bez zachvatu pote zase po mesici. A ted po dvou..vse bylo jako vzdy minutu zachvat ale asi po 15minutach dalsi..pak chodil sem a tam..do vseho narazel a pak dostal dalsi zachvat a dalsi a dalsi..dostal rektalni lek na zklidneni ale nepomohl..vezli jsme ho na veterinu v Praze ale uz to nezvladl. Tak jsem se chtela zeptat jestli kdybych ho predtim dala na MR a mel napriklad nador jedtli by se dal zachranit? Bojim se ze jsem neco zanedbala. Predem dekuji za odpoved. Cermakova Klara

Veterinář odpovídá MVDr. Peter Dobrík: Veterinární ordinace Visvet PROFIL VETERINÁŘE

Dobrý den. Diagnóza "epilepsie" je případ, kdy není detekovatelná vyvolávající příčina těchto záchvatů a to v případě, že byly vyloučeny všechny ostatní známe příčiny. Bez podrobné diagnostiky se tyto záchvaty skupinově označují jako "epileptiformí záchvaty". Zjištění a vyloučení všech ostatních záchvatů, nezahrnuje jen odběr krve a magnetickou rezonanci, ale řadu dalších vyšetření. Navzdory tomu, že příčin epileptiformních záchvatů je mnoho, nejčastější je epilepsie idiopatická - t.j. epilepsie bez zjevné příčiny. Čistě statisticky, vzhledem k plemenu a věku u Vašeho psa šlo s největší pravděpodobností o tento případ. Co se týče toho, jestli by ho šlo zachránit v případě, že by byla diagnostikovaná jiná vyvolávající příčina, závisí od konkrétní příčiny - mnohé z nich jsou řešitelné hodně dobře, ale mnohé taky nelze řešit vůbec. Svým klientům v podobných případech doporučuju rozhodně se nezabývat otázkami typu "kdyby" - kdyby jste se rozhodla jinak, mohlo by to za jistých okolností dopadnout líp a za jiných hůř. Do budoucna je rozhodně nejlepší dát na svého veterináře - ten Vám jako odborník určitě poradí nejlíp. Jeho se také v podobných situacích můžete zeptat na specialistu - určitě Vám taky bude vědět někoho doporučit.

Další zajímavý obsah

Nepodceňujte péči o zuby vašeho čtyřnohého parťáka!

Možná si říkáte, jaká péče o zuby psů a koček? Tolik let se jim o zuby nikdo nestaral a teď najednou by se mělo začít? Mezi chovateli stále panuje přesvědčení, že zvířecí chrup má dobrou samočistící schopnost a není tedy potřeba o něj dále pečovat. Ale nezapomínejme, že složení a struktura potravy psů a koček se za posledních 50 let výrazně změnila.

PŘEČÍST CELÝ ČLÁNEK
  Položit dotaz do poradny

REGISTRACE

Můžete se zaregistrovat přes Facebook

BĚŽNÁ REGISTRACE

Vložte platný email.

Heslo musí mít minimálně 6 znaků.

Zadaná hesla se neshodují.

Tento email je již zaregistrován.
Zvažte využití funkce zapomenuté heslo.

Nastala neznámá chyba.
Kontaktujte nás prosíme na info@radaveterinare.cz. Děkujeme.

Děkujeme za registraci!
Pokyny k aktivaci účtu najdete v emailu. Bez aktivace se nelze přihlásit!

REGISTROVAT SE

Registrací souhlasíte se zpracováním osobních údajů a přihlášením k našemu skvělému newsletteru.
Děkujeme!

PŘIHLÁŠENÍ

Můžete se přihlásit přes Facebook

BĚŽNÉ PŘIHLÁŠENÍ

Vložte platný email.

Přihlášení bylo neúspěšné.

Nastala neznámá chyba.
Kontaktujte nás prosíme na info@radaveterinare.cz. Děkujeme.

Přihlášení bylo úspěšné!

PŘIHLÁSIT SE

Ještě u nás nemáte účet?