VETERINÁRNÍ
PORADNA

ZAJÍMAVÉ
ČLÁNKY

Panické úprky při leknutí se ve spánku

Otázka 16.4.2021     Pes

Dobrý den, mám psíka křížence 12 let. Poslední asi 2 měsíce máme čím dál častěji problém s tím, že když můj psík spí, nesmí se nikdo a nic pohnout v jeho blízkosti. Pro přesnější představu... Psíka jsem našla jako štěně v kontejneru z odpadky. Od malička je trochu bojácný a vystrašený z různých zvuků , prostředí atd. Ale vše se dalo vždy zvladnout a zlepšit. Celý jeho život jsme na sebe hodně vázání oba. Každou noc od malička až do teď vyžadoval spát minimálně poblíž, většinou v těsné blízkosti mě. Poslední týdny se začal ale neúměrně lekat, po každé jakmile začne usínat nebo spí. Nesmí se nic a nikdo pohnout ( sebemenší pomalý tichý pohyb). Pokud se mi nepodaří ho předtím opatrně a velmi pomali pohladit aby vnímal že se chci pohnout, neúměrně se vyděsí a s nepochopitelných důvodu s obrovským zakončením dezorientovaně vyskočí a uteče dokud se nevzamatuje. To hned přijde zpět. Vyřešili jsme to oba tak zatím, že bohužel spí v jiné místnosti v noci v posledních týdnech, abychom se oba vyspali. Nevím absolutně o ničem, co by mohlo zapříčinit tyto reakce a jsem z toho nešťastná. Jediné s čím jsem to spojovala ,byla skutečnost, že se zhoršil jeho fyzický stav v poslední době. Artróza ve vyšším stadiu. Zadní kyčelní kloub poškozený . Má bolesti a hůře chodí. Bere druhý měsíc Alavis Canabiflex. Chůze se trochu zlepšila a začal znovu i běhat . Ale psychika je mi záhadou. Tedy konkrétně tyto reakce ve spánku. A to znovu podotýkám, že mezi námi je odjakživa hluboké pouto a důvěra. Nebylo dne a noci, kdy by se mě můj psík nepotřeboval dotýkat ve spánku a teď jsme oba z této situace nešťastní. Děkuji za případnou odpověď . Svobodová L.

Veterinář odpovídá MVDr. Petra Orlovská PROFIL VETERINÁŘE

Dobrý den, dle popsaných příznaků máte nejspíš doma psího seniora s CCD - kongitivní dysfunkcí. Jedná se o degenerativní onemocnění mozku. Je to velmi podobné jako Alzheimer u lidí. Doporučuji si pročíst tuto stránku ( http://starnouci-pes.cz/zakladni-informace ) - je tam i test, pro zjištění zda Váš pejsek trpí CCD. Dále určitě navštivte veterinárního lékaře, který provede neurologické vyšetření a také vyšetření krve pro vyloučení Cushingova syndromu, cukrovky a nedostatečnosti štítné žlázy. Degenerace je nevratná, ale dá se pejskovi pomoci vitamíny skupiny B, které posilují nervovou soustavu a dále také pravidelným cvičením mozku (nové povely, schovávání pamlsků, čmuchací koberečky, psí hlavolamy). S pozdravem MVDr. Orlovská

Další zajímavý obsah

Na psí a kočičí nervy pomáhá klidný přístup, psycholog nebo přírodní veterinární přípravky

Existují psi a kočky pohodáři a ti, kteří se lekají kdejakého šustnutí, stresují je cesty dopravními prostředky, na výletech zvrací, a že byste je nechali doma o samotě, si můžete nechat tak akorát zdát. Veškerý diskomfort, který vaše zvířátko prožívá a na který špatně reaguje, je pro něj stres. A koneckonců je to stres i pro vás jako pro majitele.

PŘEČÍST CELÝ ČLÁNEK
  Položit dotaz do poradny

REGISTRACE

Můžete se zaregistrovat přes Facebook

BĚŽNÁ REGISTRACE

Vložte platný email.

Heslo musí mít minimálně 6 znaků.

Zadaná hesla se neshodují.

Tento email je již zaregistrován.
Zvažte využití funkce zapomenuté heslo.

Nastala neznámá chyba.
Kontaktujte nás prosíme na info@radaveterinare.cz. Děkujeme.

Děkujeme za registraci!
Pokyny k aktivaci účtu najdete v emailu. Bez aktivace se nelze přihlásit!

REGISTROVAT SE

Registrací souhlasíte se zpracováním osobních údajů a přihlášením k našemu skvělému newsletteru.
Děkujeme!

PŘIHLÁŠENÍ

Můžete se přihlásit přes Facebook

BĚŽNÉ PŘIHLÁŠENÍ

Vložte platný email.

Přihlášení bylo neúspěšné.

Nastala neznámá chyba.
Kontaktujte nás prosíme na info@radaveterinare.cz. Děkujeme.

Přihlášení bylo úspěšné!

PŘIHLÁSIT SE

Ještě u nás nemáte účet?