Onemocnění ledvin se nejčastěji vykytuje u zlatých retrívrů, labradorů, šeltií a bernských salašnických psů. Výzkumy ukazují, že mladí psi jsou k onemocnění náchylnější než staří. V Evropě se klíšťata vyskytují téměř ve všech zemích, méně ovšem na severu a jihu, naopak na východě s ve středu s klíšťaty musíte počítat.
Příznaky a projevy nemoci
Nejčastějším příznakem Lymeské nemoci je kulhání nebo problémy s chůzí, způsobené zánětem kloubů. Kulhání se může projevovat tři až čtyři dny, pak na nějakou dobu přestat a třeba za týden se zase objevit. Může se jednat o stejnou nohu, nebo jinou. Jeden nebo více kloubů mohou být oteklé, teplé a bolestivé.
Některé psy mohou postihnout také problémy s ledvinami, které mohou vést ke glomerulonefritidě (zánětlivé onemocnění glomerulů, tělísek zodpovědných za filtraci krve). To může způsobovat selhání ledvin, které se projevuje zvracením, průjmy, sníženou chutí k jídlu, rapidním úbytkem váhy, častějším močením a žíznivostí, a nezvyklému hromadění tekutiny.
Další symptomy spojované s Lymeskou boreliózou jsou:
- Ztuhlá chůze s prohnutými zády
- Přecitlivělost na dotek
- Potíže s dýcháním
- Horečka, nechutenství a deprese
- Oteklé povrchové lymfatické uzliny v blízkosti místa kousnutí klíštětem
- Problémy se srdcem (jen vzácně)
- Problémy s nervovým systémem (jen vzácně)
Příčiny onemocnění
Borrelia burgdorferi, bakterie zodpovědná za Lymeskou boreliózu se na psa přenese při kousnutí klíštětem. Klíště (přenašeč psa) nakazí asi po 2–3 dnech po přisátí.
Diagnóza
Poskytněte veterináři zdravotní historii vašeho psa, výčet všech symptomů a jejich možných příčin. Lékař tak snáz odhalí, které orgány by mohly být postiženy. Veterinář může chtít provést krevní testy, kompletní krevní obraz, rozbor moči a stolice, rentgen a jiné specializované testy. Také může testovat tekutinu nahromaděnou v kloubech.
Artróza má velké množství příčin a lékař musí rozlišit problémy způsobené boreliózou od těch způsobených například zraněním, degenerativním onemocněním nebo osteochondrózou (degenerativní onemocnění postihující štěňata rychle rostoucích velkých plemen). Také je třeba vyloučit poruchy imunity. Rentgen kloubů by pak měl odhalit jakékoliv anomálie.
Léčba lymeské boreliózy
Pokud je vašemu psovi diagnostikována Lymeská borelióza, budete ho ve většině případů léčit doma (hospitalizace je nutná jen u velmi vážných případů – například při selhání ledvin). Doxycyklin je nejčastěji nasazovaným antibiotikem, požadovaný efekt však mohou splňovat i jiné druhy. Doba léčby se průměrně pohybuje kolem čtyř týdnů, u vážnějších případů i déle. Veterinář může také předepsat protizánětlivé léky nebo léky proti bolesti, pokud to stav psa vyžaduje.
Naneštěstí antibiotika boreliózu někdy zcela nevymýtí. Příznaky mohou na nějakou dobu ustoupit a v budoucnu se zase projevit. Navíc se v budoucnu mohou vyvinout problémy s ledvinami.
Jak s nemocí žít
Pokud se při antibiotické léčbě otoky kloubů a ostatní příznaky během tří až pěti dnů rapidně nezlepší, veterinář vám pravděpodobně předepíše jiný způsob léčby.
Prevence
Nejlepší řešením je nenechat psa pobíhat v prostředí, kde se klíšťata nebo borelióza hojně vyskytují. Psa denně kontrolujte a klíšťata hned odstraňujte (nikdy ne holou rukou). Můžete se také zeptat veterináře na vhodné spreje, obojky, nebo přípravky, které se kapou na jedno konkrétní místo. Vždy si před použitím přečtěte příbalovou informaci a poraďte se s veterinářem. Dostupná jsou i očkování, zeptejte se svého veterináře, jestli je očkování pro vašeho psa vhodné a bezpečné.