Zácpa u psa nebo kočky - jak vzniká a co na ni platí?
Zácpa může být pro vašeho psího, či kočičího mazlíčka velmi nebezpečná. Vždy záleží na její příčině i fázi. Veterinární zásah je často nezbytný.
PŘEČÍST CELÝ ČLÁNEKOtázka 21.4.2021 Pes
Dobrý den, našeho skoro jedenácti letého amerického kokršpaněla postihla mrtvička. Byli jsme u toho a tak jsme hned reagovali a do 20 min už byl u veterináře. Dostal 2 injekce a infuzi. Potom co jsme se vrátili domů, po přibližně 2 hodinkách byl čilý jak rybka. Brečeli jsme štěstím. Další tři dny jsme jezdili na kontroly a vždy dostali další infuze. Ten 3. den byl na kontrole v čekárně opravdu hodně ve stresu a doma se opět začal potácet a nemohl chodit. Jak kdyby měl další ale o dost mírnější záchvat, proto jsme jeli zpět. Veterinář nedal žádnou injekci a jen jsme to tam přečkali. Opět byl v pořádku. Teprve v ten den se ukázalo, že se pravděpodobně opravdu jednalo o mrtvičku, protože mu zůstává slina jen na jedné straně a má ji lehce spadlou. Po odběru krve byla zjištěna jedna vyšší jaterní hodnota a proto jsme dostali dietu. Včera jsme jeli na sono bříška, zda nemá pejsek někde nádor, který by byl spouštěčem. Naštěstí nebylo nic nalezeno. Při tomto vyšetření byl ještě více ve stresu a vzdoroval. Dnes je to druhý den po druhém záchvatu a pejsek jde občas mírně do boku a občas se lehce zamotá. Což nás po kontrole vůbec netrápilo. Až teď. Na kontrolu jdeme za dva dny. Chtěla bych se proto zeptat, zda doporučujete nějaké volně dostupné léky, vitamíny, bylinky, které by mohli pomoci. Zatím jsme dostali pouze Liver univit. Koupili jsme granule s ostropestřcem mariánským a také olej s touto bylinkou. S jídlem, pitím ani vylučováním nemáme žádný problém už od začátku. Také bych se chtěla zeptat, jak moc máme pejska omezovat v pohybu, protože bychom ho nejraději měli celou dobu zavřeného v ohrádce a seděli stále u něj. A jaká je šance, že už by se to nemuselo opakovat. Mockrát děkuji za odpověď.
Veterinář odpovídá MVDr. Petra Orlovská PROFIL VETERINÁŘE
Dobrý den, určitě pejskovi dodávejte vitamin B (klasický B-komplex - na dávkování se domluvte s vaším veterinářem), má dobrý vliv na regeneraci nervové soustavy a její podporu. Dále se poptejte vašeho veterináře, zda by Vám nenapsal Oxyphylin nebo Karsivan - ty zase mají dobrý vliv na správné prokrvení mozku. Mrtvička se může ale kdykoliv opakovat, každopádně dodávání vitaminu B, cvičení mozku a braní Karsivanu na prokrvení by mělo eliminovat riziko vzniku další mrtvičky. Pohyb se časem upraví - poškození nervů se hojí určitou dobu a každý pejsek má jiné regenerační schopnosti - některým může i zůstat nakloněná hlava, spadlý koutek apod. a někteří pejsci jsou za pár týdnů úplně fit. Pokud si pejsek při pohybu doma nemá jak ublížit - pád ze schodů nebo podobně, tak ho v pohybu omezovat nemusíte. S pozdravem MVDr. Orlovská
Zácpa může být pro vašeho psího, či kočičího mazlíčka velmi nebezpečná. Vždy záleží na její příčině i fázi. Veterinární zásah je často nezbytný.
PŘEČÍST CELÝ ČLÁNEKPomalu ale jistě přichází oslavy začátku roku 2018. Pro spoustu lidí důvod k radosti, pro spoustu zvířat, především psů a koček, důvod ke strachu a schovávání v koutě. Zkuste letos vašim mazlíčům pomoci překonat těch pár kritických hodin a připravte se na ně včas.
PŘEČÍST CELÝ ČLÁNEKMVDr. Eva Štercová, Ph.D. působí v Ústavu výživy zvířat na Veterinární a farmaceutické univerzitě v Brně. Její specializací je výživa psů a zvířat, a tak jsme se zeptali, jak to je s krmením doma připravovanou vařenou stravou.
PŘEČÍST CELÝ ČLÁNEKEpilepsie u psů i koček mívá různé podoby. Je to chronický stav, který způsobuje opakované záchvaty a téměř ve 100 % případů je kompenzována léky.
PŘEČÍST CELÝ ČLÁNEKAčkoli dostávají pravidelně najíst, někteří psi jsou zkrátka neustále hladoví. Během dne vás pronásledují roztouženým pohledem a i když jste v kuchyni opravdu nešikovní, zdá se, že odpadlíků z linky není nikdy dost. Netvrdíme, že byste měli svého miláčka nechat hladovět, ale vyvážená a pravidelná strava v odpovídajícím množství je základem psího zdraví.
PŘEČÍST CELÝ ČLÁNEKRána kousnutím (vulnus morsum) může být podobná ráně bodné, zhmožděnině nebo tržné ráně. Často u ní dochází k infekci a špatnému hojení rány. Zuby zvířat mají na svém povrchu vrstvu zubního plaku, která je plná bakterií. Při kousnutí tyto bakterie kontaminují porušenou kůži a měkké tkáně napadeného zvířete a dochází k rychlému rozvoji zánětu, který může skončit i otravou krve neboli sepsí.
PŘEČÍST CELÝ ČLÁNEK© 2016 - 2025 | HKR Vet s.r.o.
REGISTRACE
Můžete se zaregistrovat přes Facebook
Registrovat přes FacebookBĚŽNÁ REGISTRACE
Vložte platný email.
Heslo musí mít minimálně 6 znaků.
Zadaná hesla se neshodují.
Tento email je již zaregistrován.
Zvažte využití funkce zapomenuté heslo.
Nastala neznámá chyba.
Kontaktujte nás prosíme na info@radaveterinare.cz. Děkujeme.
Děkujeme za registraci!
Pokyny k aktivaci účtu najdete v emailu. Bez aktivace se nelze přihlásit!
Registrací souhlasíte se zpracováním osobních údajů a přihlášením k našemu skvělému newsletteru.
Děkujeme!
PŘIHLÁŠENÍ
Můžete se přihlásit přes Facebook
Přihlásit přes FacebookBĚŽNÉ PŘIHLÁŠENÍ
Vložte platný email.
Přihlášení bylo neúspěšné.
Nastala neznámá chyba.
Kontaktujte nás prosíme na info@radaveterinare.cz. Děkujeme.
Přihlášení bylo úspěšné!
PŘIHLÁSIT SEJeště u nás nemáte účet? Registrujte se zdarma!