Dobrý den, prosím o pomoc.
Máme 10 měsíční pitbullku bez pp.
Pořídili jsme ji jako parťačku k druhé fence (věk 2.5 roku).
Zpočátku štěňátko, takže jsme vychovavali jak se situace žádala. Druhá fenka byla i k povelům nápomocná, a vše konzultuji se zkušenými chovateli, aby opravdu nevznikl zbytečný blok, stres, či jiný problém ve výchově.
Ovšem nás trápí venčení.
Fenka stále vykonává potřebu doma (čůrá i kaká - buď jedno, druhé, nebo oboje).
Zkoušeli jsme úplně všechno. Několik měsíců jsme netrestali, bála jsem se zda není nemocná a chtěla zajít k veterináři. Ovšem pak najednou fenka vydržela 3 dny za stejného režimu bez katastrofy.
Nemáme zavedený žádný řád, neučím je na přesné rituály, jako v 7 venčení, v 10 jídlo, ve 14 procházka, atd. Partner má 3.smenny provoz a já krátký, dlouhý týden, takže nejsme schopni pravidelnost zajistit, ovšem první fena nemá problém.
Péči zajišťujeme i tak v pořádku. Nejsou žádné hodiny samy doma. Nestrádají ve venčení, krmení ani v pozornosti.
Opravdu dbáme od malička na vše kolem fenek. OBOU.
Nyní jsem v 6 měsíci těhotenství a nějak si nedovedu představit miminko v kombinaci s tímhle věčným a nekonečným bojem.
Čůrání venku jsme pamlskovali, postupně odbouráváme.
NIC na vykonávání potřeb doma nemá vliv.
Opravdu, doba odchodu, spánku, teď třeba fenka z ničeho nic čůrá predemnou v kuchyni, koukám na ní ona se ani nepozastaví. Místa nejsou stejné. Není to zásadně u dveří. Pelech mají v předsíni, to je místnost 4x2 metry. Ta je jejich, když jsme doma jsou s námi po bytě, ovšem po odchodu z bytu zůstávají pouze tam, protože místnost je jim přizpůsobena a s případnými škodami se počítá.
Jestli jsem u doktora půl hodiny, najdu loužičku, hovínko, pak jedu na nákup a úřady, přijedu za 3 hodiny a nic. Totéž přes noc. Dlouho jsem to sváděla - že nevydrží, pak najednou 2-3 noci bez. Pak zase 4 dny loužičky, sem tam hovínko, potom zase všechno v pořádku 2 dny a takhle pořád dokola. Jestli některý den není vhodné počasí a procházku zkrátíme, někdy prodloužíme, to vliv nemá opět vůbec, pozornost také ne. Opravdu si nevím rady. Zkoušela jsem pravidelnost, v noci k nim vstávat, venčit, nic nepomáhá.
Ještě bych chtěla podotknout, že si fenka neumí říct, nijak. "Chce se mi čůrat, jdu!"Buď predemnou, to se mi nelíbilo, tak za roh(koupena, předsíň) , třeba se na to nepřijde, ale okamžitě, bez zaknuceni, nebo že by šla ke dveřím a jen stála půl minuty, štěkla, nikdy nic. Žádná snaha.
Teď nám začala poprvé hárat, tak ji povídám ze zoufalství, že už je veliká na čůrání doma a že už to takhle přece nejde....
Vážně nevím co s ní. Ani lidé kolem neví..
Prosím o jakoukoli reakci, radu. Zkusím opravdu vše.
Předem děkuji. Přeji krásný zbytek dne.
S pozdravem Michaela Němečková
Veterinář odpovídá
MVDr. Jaroslav Jančík: Veterinární ošetřovna Praha 9
PROFIL VETERINÁŘE
Dobrý den. Jedná se bohužel o nedostatečnou výchovu vašeho štěněte.Můžete se ještě pokusit použít klec-pes se tam bude učit přijímat krmivo., odpočívat, zprvu při otevřených dvířkách.,pak při zavřených.,dokud není v kleci klidný. Přes den by pes měl vydržet v kleci 2-3 hod., v noci po celou noc. Je-li pes zvyklý kálit i močit v noci., je zapotřebí s ním jít v době , kdy je neklidný a následující noc tuto dobu o několik minut posunout, až si pes zvykne vydržet celou noc.Pes musí být odměněn pamlsky, které jindy nedosatne,kdykoliv se vyprázdní na vámi určeném místě. Vhodná je změna pitného a krmného režimu.Např.musí-li pes močit čuï kálet v noci, nepodává se mu již pozdě odpoledne a večer krmivo,příp. se omezí i volný přístup k vodě.Stává se , že některá místa v bytě jsoutak lékavá, že pes zcela odmítá močit venku.V tomto případě může být účinné odebrat psovi na 12 h.krmivo i vodu,pak jej nechat napít ad libitum, a ihned s ním jít ven a zůstat tam tak dlouho, dokud se pes důkladně nevymočí. Následuje pochvala a pamlsek.V úporných případech, kdy se pes naprosto odmítá vyprazdňovat venku, se dají podat diuretika či laxancia, aby psovi nezbylo nic jiného, než se opakovaně venku vyprázdnit / za vydatné pochvaly majitele/. Přeji hodně trpělivosti. S pozdravem MVDr Jančík.
Léto svádí k dovádění se psem venku v přírodě, ve vodě nebo na hřišti. Dejte si ale pozor na nástrahy, které nemusí být partné na první pohled. A nebezpečí nečíhá jen v klíšťatech a hmyzu.
Pokud mají vaši mazlíčci blechy anebo klíšťata, určitě jste udělali vše proto, abyste je těchto parazitů zbavili. Nejspíš jste vyluxovali dům a auto odshora až dolů a vyprali veškeré textilie, abyste krvežíznivé blechy či klíšťaty zklikvidovali. Je tu ale ještě jeden krok, který byste měli podniknout, pokud vaše snaha nemá přijít nazmar.
Spolupráce veterináře a klienta je jedním ze zásadních bodů léčby a vzájemné porozumění, je obrovským krokem na cestě k úspěšné terapii. Jako autorka článku musím přeci jen trochu více stát na straně těch v bílých, zelených nebo modrých pláštích. Z této pozice vám i lépe přiblížím, proč ta komunikace někdy tolik vázne.
Bohužel ani psi se alergiím nevyhýbají a na vině bývá některá složka ve stravě nebo okolní prostředí. Určit „viníka“ je často běh na dlouhou trať a náročná detektivní práce. Kromě jídla běžně bývá spouštěčem alergie okolní prostředí, ve kterém se pes pohybuje.
Váš domácí mazlíček má nadváhu a vy jste mu zodpovědně upravili jídelníček a zvýšili pohybovou aktivitu, přesto se jeho hmotnost nesnižuje. Nejenže nehubne, ale dokonce to vypadá, že přibírá. Když strava a pohyb problém neřeší, co tedy pomůže?