VETERINÁRNÍ
PORADNA

ZAJÍMAVÉ
ČLÁNKY

Hárání po kastraci

Otázka 2.2.2020     Pes

Dobrý den, mám fenu (3 a půl roku) kastrovanou (brala se děloha i vaječníky) na podzim, která mi nyní začala hárat (v čase, kdy by jí to za normálních okolností mělo takhle vyjít). Neptám se, čím to je, jelikož důvod, kterým musí být jedině opomenutý kousek vaječníku, už jsem probírala s veterinářem. Zajímá mě však názor na to, zda je nezbytná reoperace, či nikoli. Mluvila jsem s veterinářkou, která mi sdělila, že na místě svého psa by toto neprováděla, že z tohoto nevyplývají žádná velká zdravotní rizika a že je možné, že se hárání už znovu opakovat nebude. Fena byla kastrovaná ze zdravotních důvodu - opakovala se pyometra a měla cysty na vaječnících. Já osobně do ní znovu řezat nechci, protože dost špatně nesla rekonvalescenci a dlouho jí trvalo, než se vůbec oklepala z narkózy. Je to docela citlivka a tak se dalšího takového zásahu u ní dost obávám. Slyšela jsem, že se dříve vaječníky fenám nechávaly, že se takto kastrace také prováděly. Chtěla bych vědět, jaká rizika by vyplývala z toho, kdybych fenu nechala takto a nepožadovala reoperaci. A protože rizika nese všechno (včetně té kastrace samotné), čehož si jsem vědoma, tak jak velká vůbec jsou. Přiznávám, že jí znovu operovat opravdu nechci, ale nevím, zda by to nemohl být problém a chtěla bych znát ještě nějaký další názor. Moc děkuji.

Veterinář odpovídá Veterinární ordinace POLNIČKA PROFIL VETERINÁŘE

Dobrý den. Nejčastější příčinou hárání po kastraci je skutečně část tkáně vaječníku, zapomenutá při operaci. Pokud hárání nastane v relativně krátké době po kastraci, může jít i o doznívání působení pohlavních hormonů, které stále cirkulují v organismu. Reoperace není úplně jednoduchá, pokud není vysloveně nutná, také bych doporučil ji neprovádět. Negativem přetrvávající hormonální stimulace je skutečnost, že přicházíme o zdravotní výhody kastrace feny, tj. prevenci nádorů mléčné žlázy, případně vaječníku. Jak správně říkáte, rizika nese všechno, takže doporučuji rok počkat a pokud se neobjeví s háráním potíže, fenu nechat být. S pozdravem, Jan Havránek

Další zajímavý obsah

Popáleniny: první pomoc pro domácí mazlíčky, 1. část

Málokterá zranění domácích mazlíčků jsou tak traumatizující, bolestivá a způsobují takové trvalé následky jako popáleniny. Na rozdíl od jiných poranění jsou popáleniny charakteristické tím, že poškozují tkáň; někdy nevratným způsobem. Je proto důležité domácnost zabezpečit tak, aby mazlíčci nepřišli k úhoně.

PŘEČÍST CELÝ ČLÁNEK

Odborník

Jak probíhá léčba rakoviny u zvířete?

Stejně jako lidská medicína, i ta veterinární se vyvíjí neuvěřitelným tempem – takovým, že veterinář, který chce držet krok se všemi novými možnostmi diagnostiky a léčby, se musí neustále vzdělávat. Specializace veterinářů na jeden konkrétní obor jsou stále častější. Nepřekvapí tedy, že kromě chirurgů a ortopedů existují také veterináři internisté nebo rovnou onkologové.

PŘEČÍST CELÝ ČLÁNEK

Zoonóza: onemocnění přenášené ze zvířete na člověka. Existuje jich více jak 200 druhů!

Zoonózy představují významnou část hlášených infekčních onemocnění v České republice. Přenáší je celá řada zvířat, u domácích mazlíčků se s nimi nejvíce setkáte u psů a koček. Typickou zoonózou jsou například nemoci, které přenáší klíště obecné. Dávejte si proto pozor a čtěte, které z nich vám nejvíc hrozí a jak se můžete chránit.

PŘEČÍST CELÝ ČLÁNEK
  Položit dotaz do poradny

REGISTRACE

Můžete se zaregistrovat přes Facebook

BĚŽNÁ REGISTRACE

Vložte platný email.

Heslo musí mít minimálně 6 znaků.

Zadaná hesla se neshodují.

Tento email je již zaregistrován.
Zvažte využití funkce zapomenuté heslo.

Nastala neznámá chyba.
Kontaktujte nás prosíme na info@radaveterinare.cz. Děkujeme.

Děkujeme za registraci!
Pokyny k aktivaci účtu najdete v emailu. Bez aktivace se nelze přihlásit!

REGISTROVAT SE

Registrací souhlasíte se zpracováním osobních údajů a přihlášením k našemu skvělému newsletteru.
Děkujeme!

PŘIHLÁŠENÍ

Můžete se přihlásit přes Facebook

BĚŽNÉ PŘIHLÁŠENÍ

Vložte platný email.

Přihlášení bylo neúspěšné.

Nastala neznámá chyba.
Kontaktujte nás prosíme na info@radaveterinare.cz. Děkujeme.

Přihlášení bylo úspěšné!

PŘIHLÁSIT SE

Ještě u nás nemáte účet?