VETERINÁRNÍ
PORADNA

ZAJÍMAVÉ
ČLÁNKY

Hárani

Otázka 28.7.2018     Pes

Dobrý den, mám fenku FCR 3 roky. Harala naposled v půlce ledna. A stále nic. Je to normální ? Má chuť k jídlu i hraní, vše je tak jak má být. Psi po ni knuci venku, tak jsem si říkala ze už to musí být a ono pořad nic. Je to normální v tomto období ?

Veterinář odpovídá Veterina Kadaň PROFIL VETERINÁŘE

Dobrý den, interval mezi háráním se může pohybovat mezi 5 a 9 měsíci, některé feny hárají i pouze 1x ročně, záleží, s jakou pravidelností hárala v předchozích letech, faktrů je více, od kvality stravy a celkového zdravotního stavu feny až po množství psů a fen v jejím bezprostředním okolí (feny mají pak tendenci hárat všechny se stejnou dobu). Také je možné, že hárání proběhlo poměrně skrytě - barvila málo a stíhala se očistit, tak jste si všimla jen toho, že je přitažlivá pro psy. V době hárání bývá zvětšená až oteklá vulva a její okolí. Pokud by nehárala "normálně" ani opět v lednu, doporučila bych nechat vyšetřit ji celkově se zaměřením na štítnou žlázu. Pokud máte již teď velké obavy, můžete jí nechat nabrat krev na progesteron + případně cytologicky vyšetřit poševní výtěr.

Další zajímavý obsah

Jak poznám, že je fena březí?

Pokud neplánujete, že vaše fenka bude mít za svůj život štěňátka, je nejlepším řešením kastrace. Ušetříte jí tak v některých případech trápení a zdravotní komplikace. Pokud se však rozhodnete pro ten velký krok a dovolíte jí, aby štěňata měla, čeká vás zaručeně velké dobrodružství.

PŘEČÍST CELÝ ČLÁNEK

První pomoc

První pomoc: když psa nebo kočku bodne hmyz

Bodnutí hmyzem patří zejména v létě mezi nejčastější poranění. Dochází k němu zpravidla při zájmu zvířete o zmíněný hmyz, když ho chytá ho do tlamy a nebo strká hlavu do hnízda. Pokud dospělé zvíře netrpí alergií a dostane žihadlo jinam než na některé z citlivých míst, pocítí bolest, ale nic vážného to s velkou pravděpodobností nebude. Jindy je však potřeba mít se na pozoru.

PŘEČÍST CELÝ ČLÁNEK

Bezpečné prázdniny: jak v pohodě cestovat se psem či kočkou

Pokud máte domácí mazlíčky, pak víte, že ať už se vydáváte na cestu za prací nebo odpočinkem, čelíte rozhodnutí, jestli ho vezmete s sebou, nebo ho svěříte do péče rodině, přátelům či zvířecímu hotelu. U většiny majitelů vyhrává možnost mít ho u sebe, a tak jsme pro vás připravili následující tipy, které vám pomohou se na cestu s vaším zvířecím miláčkem připravit.

PŘEČÍST CELÝ ČLÁNEK
  Položit dotaz do poradny

REGISTRACE

Můžete se zaregistrovat přes Facebook

BĚŽNÁ REGISTRACE

Vložte platný email.

Heslo musí mít minimálně 6 znaků.

Zadaná hesla se neshodují.

Tento email je již zaregistrován.
Zvažte využití funkce zapomenuté heslo.

Nastala neznámá chyba.
Kontaktujte nás prosíme na info@radaveterinare.cz. Děkujeme.

Děkujeme za registraci!
Pokyny k aktivaci účtu najdete v emailu. Bez aktivace se nelze přihlásit!

REGISTROVAT SE

Registrací souhlasíte se zpracováním osobních údajů a přihlášením k našemu skvělému newsletteru.
Děkujeme!

PŘIHLÁŠENÍ

Můžete se přihlásit přes Facebook

BĚŽNÉ PŘIHLÁŠENÍ

Vložte platný email.

Přihlášení bylo neúspěšné.

Nastala neznámá chyba.
Kontaktujte nás prosíme na info@radaveterinare.cz. Děkujeme.

Přihlášení bylo úspěšné!

PŘIHLÁSIT SE

Ještě u nás nemáte účet?