Dobry den nevim jestli to jsem primo patri ale potrebuji znat nazor odbornika pritelkyne ma fenku civavy 5 let ted byla na kastraci a uz me dliuho trapi ze ji krmi ponekud nevsedne a kdyz ji na to upozornim tak me proste odbyje vec se ma tak ze ji dava buchtu cokoladu a podobne veci nejhorsi na tom je ze kdyb, ji davala maby kousek na ochutnani tak neprotestuji vdyz neco upadne od stolu ale ona ji toho dava moc ze je schopna snist treba celou tycinku bounty... a dale mi vadi ze ji dava infadolan ona ma suche rty tak si to tim maze ale jakmile pejsek uslysi otevirani pribehne a chce taky ale sama sobe dava velikost hrasku na rty ale ji proste pruh ze by se to veslo na 3 zubni kartacky a to je nekolikrat denne.... a ja uz nevim co ji k tomu rikat a fenka ma porad ridkou a nazloutlou stolici... moc dekuji za vas nazor
Dobrý den, s touto životosprávou o pejska za pár měsíců přijdete. Každopádně věc se má tak, že například čokoláda je pro psa velice toxická. Čokoláda je pochutina vyráběná z kvašených, pražených a mletých zrnek tropického kakaového stromu Theobroma cacao. Obsahuje theobromin, theofylin a kofein, látky patřící do skupiny methylxantinů. Mějme na paměti, že 62,5g (jedna tabulka) mléčné čokolády je potenciálně smrtelná dávka pro 1kg vážícího psa ! Při otravě čokoládou dochází nejdříve ke zvracení, průjmu, častému močení, hyperaktivitě, srdečním arytmiím, vzestupu teploty, třesu až ke křečím. Možný je výskyt zánětu slinivky břišní vzhledem k množství tuku obsaženého v čokoládě (akutní pankreatitida může způsobit úplný kolaps zvířete kvůli výraznému poklesu krevního tlaku). Dále se může objevit močení s krví, svalová slabost, pomalá srdeční frekvence a dehydratace. Zvíře hyne v komatu, smrt nastává v důsledku srdečního a dechového selhání. Léčba neexistuje! Co se týče infadolanu, tak ten obsahuje vitamin A a D2. Normální dávka vitaminu A pro psa denně je 100 IU jednotek na 1kg pejska. V infadolanu je těch jednotek 1600 IU na 1g masti. Příliš velký příjem vitamínu A způsobuje úbytky na váze, strnulost, nechutenství a vypadávání zubů. Normální dávka vitaminu D pro psa denně je 11 IU jednotek na 1kg pejska. V infadolanu je těch jednotek 300 IU na 1g masti. Projevy nadměrného příjmu vitaminu D jsou kalcifikace (zvápenatění) měkkých tkání (svaly, šlachy, kůže), plic, ledvin a žaludku, deformace zubů a čelistí, enormně vysoký příjem vitaminu D může být i příčinou smrti. Doporučte přítelkyni, aby pejskovi raději koupila kvalitní chutné pamlsky - existuje i psí čokoláda, které neobsahuje methylxantiny. Každopádně máte fenečku kastrovanou a tím pádem má sklony k nadváze a i obezita může vést k zánětu slinivky a dalším problémům. S pozdravem MVDr. Orlovská
MVDr. Vladěna Štrosová se specializuje na stomatologii zvířat ve své ordinaci v Hradci Králové, kde vás naučí, jak se starat o chrup psa, kočky nebo králíka. My jsme se domnívali, že jen výživa má na zuby zásadní vliv, do jisté míry ano, problematika je však složitější.
Lymeská nemoc je jedním z nejčastějších onemocnění přenosných klíšťaty. Symptomy se ale projevují jen u 5–10 % postižených psů. Nemoc ale napadá také kočky a hospodářská zvířata. Pokud se infekce rozvine v onemocnění, je nejčastějším příznakem kulhání a špatná chůze, způsobena zánětem kloubů. U psů se také může objevit ztráta chuti k jídlu a deprese. Vážnější komplikace mohou zahrnovat poškození ledvin a ojediněle onemocnění srdce nebo nervové soustavy.
Majitelé mazlíčků si často stěžují na to, že je veterináři nutí kupovat drahé léky pro zvířata. Je potřeba uvědomit si, že humánní léčivé přípravky jsou vyvinuté pro lidi, ty veterinární pro zvířata. Neopatrným zacházením a neznalostí můžete zvířeti způsobit vážné zdravotní komplikace, v některých případech i smrt.
Srdeční dirofilarióza, nazývané také srdeční červivost, je parazitární onemocnění, které způsobuje hlístice, českým názvem vlasovec. Pes na něj může snadno zemřít a navíc je toto onemocnění přenosné i na člověka.
Koupání je pro psa všechno, jenom ne relax a zábava. Možná se najdou výjimky, ale asi jich nebude mnoho. Proud vody, voda samotná, zvuky, drbání a pěna – to všechno většinou vede k útěku z koupelny. Jak tedy udělat koupání pejska snesitelnějším?
MVDr. Eva Štercová, Ph.D. působí v Ústavu výživy zvířat na Veterinární a farmaceutické univerzitě v Brně. Její specializací je výživa psů a zvířat, a tak jsme se zeptali, jak to je s krmením doma připravovanou vařenou stravou.