VETERINÁRNÍ
PORADNA

ZAJÍMAVÉ
ČLÁNKY

ONLINE
PORADNA

Nejčastější typy rakoviny a nádorů u psů – 2. část

29.6.2017   

Odborník

Přinášíme vám pokračování nejčastějších typů nádorů a rakoviny u psů. Již v první části jsme zmínili ty hojně rozšířené, ale bohužel těch nejčastějších je ještě o něco více.

Adenokarcinom análních žláz  

Psi, stejně jako skunci, mají párové pachové váčky – paranální váčky (méně přesný termín jsou anální žlázy). Nádory análních žláz se sice nevyskytují příliš často, ale jsou o to zákeřnější a také více agresivní. Pravidelná vyšetření psa jsou tedy pro prevenci nezbytná. Nádor vylučuje do těla psa hormon, který klame tělo informací, že v krev obsahuje nedostatek vápníku. Dochází tak k nadměrnému vstřebávání vápníku ze stravy, kostí a ledvin. To má za následek zvýšení vápníku v krvi do takové míry, že je zvířeti nevolno, pociťuje slabost a mohou nastat i kardiovaskulární komplikace. V případě, že pes dlouhodobě trpí problémy paranálních váčků, je vhodné se s veterinárním lékařem poradit o dalším postupu léčby. Případný nádor se může snadno rozšířit do dalších částí těla zvířete.  

Nádor mléčné žlázy  

Nádor mléčné žlázy se u psů vyskytuje naopak velice částo. Feny jsou jím ohrožené kvůli hormonálním změnám a zhruba polovina zjištěných nádorů je benigních (tedy nezhoubných). U zbylých 50% může až polovina případů končit smrtí pacienta.   Nádor bývá chirurgicky odstraněn a provádí se biopsie, což je spolehlivý způsob, jak zjistit vliv nádoru na zdraví feny. Nezřídka také postačí pouze chirurgický zákrok a není třeba dalších léčebných úkonů, u některých pacientů však bývá potřeba i využití chemoterapie.  

Primární nádor plic  

Rakovina plic se výrazně častěji vyskytuje u starších psů. Není výjimkou, že se na rakovinu přijde spíše náhodou, například u pravidelného vyšetření zdravotního stavu či kontrolního rentgenu. Pokud je zjištěn pouze jeden nádor, doporučuje se podstoupit chirurgický zákrok. Ačkoli se jedná o invazivní zásah do těla zvířete, pes se celkem rychle zotavuje a komplikace nejsou příliš časté. Pokud je v době diagnózy patrné rozšíření rakoviny, je vhodné podstoupit chemoterapii a zabránit tak šíření do dalších částí těla.    

Karcinom štítné žlázy  

I tento karcinom se častěji vyskytuje u starších psů. Bulku na krku můžete nahmatat u svého psa sami, nebo ji odhalí veterinární lékař při pravidelné kontrole. I z tohoto důvodu jsou preventivní návštěvy veterináře nezbytné. Kvůli nádoru štítná žláza obvykle produkuje hormony T3 a T4 bez ohledu na to, zda je organismus psa potřebuje nebo ne. Tento stav je nazýván hypertyreóza - nadměrná činnost štítné žlázy. Pes může při tomto onemocnění ztrácet na váze a být hyperaktivní. Nádor je odstraněn chirurgickým zákrokem a jako další krok je zvolena radiační terapie, která léčí nádory, jež nebylo možné zcela odstranit.  

Hemangiosarkom  

Je vysoce zhoubný nádor z endoteliálních buněk, který se rychle šíří. Primárně se vyskytuje ve slezině, játrech, nebo kůži a podkoží. Rychle se šíří dále do plic a svalů nebo srdce. Pokud je postižena slezina, pes nevykazuje žádné zvláštní znaky onemocnění do té doby, než se nádor roztrhne a dojde k vnitřnímu krvácení. V tomto případě jde o život ohrožující situaci a musí být provedena okamžitá operace. Prognóza u psů s hemangiosarkomem je závislá na lokaci nádoru a může se pohybovat od 3–4 měsíců nebo i několika let. Psi jsou léčeni chirurgickým zákrokem s následnou chemoterapií. Radiační terapie je zvolena u nádorů, které se vytvoří na kůži.

Jak se vám článek líbil?

Hodnocení čtenářů: 88% (hlasů: 13)

Témata

Autor článku

29.6.2017

NAPOSLEDY PŘEČTENÉ ČLÁNKY

Odborník

Potravinová alergie a intolerance u psů: příčiny, projevy a jak najít alergen

Potravní alergie na stravu se u psů a koček objevuje tehdy, krmí-li majitel nevhodným složením delší dobu, může se projevit v jakémkoliv věku vašeho mazlíčka. Z odborných studií bylo zjištěno, že zhruba jedna třetina psů trpících alergií na krmivo, jsou mladí psi do jednoho roku stáří. U koček byl zjištěn průměrný věk výskytu potravní alergie 4–5 let. Přestože převládá domněnka, že hlavní příčinou alergií je strava, není tomu tak. Odhaduje se, že potravní alergie způsobují pouze 10–20 % ze všech alergií vyskytujících se u psů. Potravinová alergie je až na třetím místě, daleko za alergiemi vyvolanými blechami nebo životním prostředím (prach, roztoči, dýchací alergie).

Zajímavosti: srdeční záležitosti zvířat

Různé živočišné druhy mají různá srdce, různě velká a různě rychlá. Vybrali jsme pro vás několik zvířat napříč živočišnou říší, jejichž srdce a srdeční tep vám nadzvednou obočí. Jedna zajímavost se týká také člověka.

Africký Pygmy ježek aneb čarodějnice v přestrojení

Ježek jako mazlíček je trend posledních let, v roce 2013 byl založen Klub chovatelů ježků, jehož počet členů neustále narůstá. Na britských ostrovech keltský mýtus říká, že ježci jsou čarodějnice v přestrojení.

Očkování chrání život psa, kočky i králíka. Co byste tedy měli vědět?

Jestliže si pořídíte štěňátko, dospělého psa, koťátko, kočku nebo králíka, měli byste je nechat naočkovat. Chráníte tak nejen zdraví vašeho čtyřnohého přítele, ale také zdraví zvířat a lidí kolem vás. Očkováním pomáháte vašemu mazlíčkovi předcházet nemocem, které jsou nejen nepříjemné, ale jejich léčba je časově náročná a finančně nákladná, některá onemocnění, jako například vzteklina, jsou navíc smrtelná.

ZOBRAZIT DALŠÍ ČLÁNKY
  Položit dotaz do poradny

REGISTRACE

Můžete se zaregistrovat přes Facebook

BĚŽNÁ REGISTRACE

Vložte platný email.

Heslo musí mít minimálně 6 znaků.

Zadaná hesla se neshodují.

Tento email je již zaregistrován.
Zvažte využití funkce zapomenuté heslo.

Nastala neznámá chyba.
Kontaktujte nás prosíme na info@radaveterinare.cz. Děkujeme.

Děkujeme za registraci!
Pokyny k aktivaci účtu najdete v emailu. Bez aktivace se nelze přihlásit!

REGISTROVAT SE

Registrací souhlasíte se zpracováním osobních údajů a přihlášením k našemu skvělému newsletteru.
Děkujeme!

PŘIHLÁŠENÍ

Můžete se přihlásit přes Facebook

BĚŽNÉ PŘIHLÁŠENÍ

Vložte platný email.

Přihlášení bylo neúspěšné.

Nastala neznámá chyba.
Kontaktujte nás prosíme na info@radaveterinare.cz. Děkujeme.

Přihlášení bylo úspěšné!

PŘIHLÁSIT SE

Ještě u nás nemáte účet?