VETERINÁRNÍ
PORADNA

ZAJÍMAVÉ
ČLÁNKY

ONLINE
PORADNA

Březí feny a B.A.R.F.: opatrně s bylinkami a játry

14.11.2016   

Odborník

Jestliže barfujete, máte fenu a chcete štěňátka, přečtěte si názor odborníka MVDr. Milana Štourače na to, jak v tomto období fenu krmit a jak k ní přistupovat.

Každý trimestr je v něčem jiný

V první polovině březosti bychom neměli feně kvalitu a složení krmné dávky nijak výrazně měnit. Vzhledem k probíhajícím procesům dělení oplozených vajec a k jejich ukládání do dělohy není změna nikterak nutná. Naopak by mohlo dojít ke zbytečnému ztučnění feny a tím k eventuálním komplikacím při porodu. Někteří chovatelé uvádějí, a podporují je i některé literární prameny, že mírné zkvalitnění krmné dávky v průběhu říje má pozitivní dopad na ovulaci feny a následně počet štěňat ve vrhu.

1. trimestr březosti

V prvním trimestru (krytí až 21. den) může fena vykazovat změny nálady a variabilní vybíravou chuť k jídlu. Feny, stejně jako lidé, mohou trpět ranní nevolností. Zhruba ve 3. týdnu březosti mnoho fen trpí obdobím přechodné anorexie, odmítání příjmu krmiva, které trvá 3–10 dnů. U některých může dojít k přechodnému snížení hmotnosti. Chovatel ve snaze „aby matka netrpěla“ začne feně nabízet různé pochoutky, čímž jí nepomůže, ale naopak. Toto nechutenství bývá fyziologické a někteří chovatelé jej dokonce považují za dobrou známku zabřeznutí feny.

2.– 3. trimestr březosti

Výraznou změnu v příjmu živin a energie potřebuje březí fena na konci druhého (21.–42 den) a začátku třetího trimestru. V tomto období začínají štěňata růst do velikosti, vyvíjí se jejich kostra. Fena potřebuje přísun kvalitní bílkoviny a kostitvorných složek potravy, tedy minerálií a vitamínů. Pouze během druhého trimestru můžeme přistoupit ke zvýšenému doplňování vápníku, abychom zajistili normální hladinu vápníku v krvi u feny a normální vývoj kostí štěňat, zvláště v případech, kdy se vyvíjí v děloze vyšší počet plodů. Pozdější nebo nadbytečné doplňování diety vápníkem může mít nepříznivý dopad na schopnost fen mobilizovat rezervy vápníku během porodu a kojení, což může vést k poporodní eklampsii (ztuhlost, křeče a možný úhyn).

Růst mláďat je nejrychlejší během finální trimestru (42. až 63. den). Fena má v dutině břišní menší prostor pro potřebné množství krmiva, proto krmnou dávku rozdělujeme na více porcí. V této době je také nutné snížit podíl těžko stravitelných složek krmné dávky, tedy hrubé vlákniny a kostí.

Opatrně s vitamínem A a bylinkami

Plody mohou být ohroženy vysokým přísunem vitaminu A, snad z tohoto důvodu bych dával pozor na vysoké dávky jater. Opatrný bych byl při využívání bylin. Ne všechny mohou být v březosti a nebo po celou dobu březosti vhodné. Například často používaná kopřiva může dráždit ledviny a škodliviny odvádět do plodů. Nebo šalvěj je schopna vyvolat potrat a ohrozit srdce březí feny, petržel může vyvolat překrvení dělohy a dráždit ledviny. Březí fena však není koza, vzhledem k velikosti plemene by musela pozřít množství větší než malé. Spíše jde o ilustraci, že i bylinky mohou ublížit.

Jak se vám článek líbil?

Hodnocení čtenářů: 90% (hlasů: 10)

Témata

Autor článku

14.11.2016

NAPOSLEDY PŘEČTENÉ ČLÁNKY

Hobby

Zoonózy útočí: 10 nepostradatelných hygienických návyků, když máte doma mazlíčka

Kdy jste naposledy vyměnili své kočce písek v toaletě a psovi pořádně umyli misku? Naše mazlíčky zbožňujeme, proto je také máme, jejich přítomnost s sebou ale přináší navíc bakterie a roztoče, a tedy i vyšší nároky na hygienu. A co teprve tehdy, když máte děti. Čistá domácnost je zdravá domácnost a o domovu se zvířátky to platí dvojnásob. Zoonózy totiž v nečistém prostředí číhají na každém kroku.

Odborník

Kastrace feny: názor veterináře

Kastrace je velmi diskutované chovatelské téma už několik let. V článku se dočtete o nejčastějších důvodech kastrace, postupu při operačním zákroku, rekonvalescenci feny i možných komplikacích.

První pomoc

První pomoc: uštknutí hadem

V našich podmínkách se setkáváme pouze s jedním druhem jedovatého hada, a tím je zmije obecná. Nejčastěji jí můžeme spatřit v období dubna až října. Zmije je velmi plachá a na zvíře zaútočí pouze v sebeobraně nebo pokud je vylekána.

Odborník

Očkování koček: základní doporučitelná a volitelná očkování

Málokterý domácí mazlíček má v rámci druhu tak rozdílné podmínky života jako kočka. Kočka žijící striktně v malém bytě má pochopitelně také naprosto jiný potenciální kontakt s infekcemi než kočka volně pobíhající po celé vesnici a lovící si venku potravu. Nejen to je zapotřebí vzít v úvahu při zvažování vhodného očkování. Přinášíme doporučení ohledně vakcinace koček podle nejnovějších poznatků Světové asociace veterinárních lékařů malých zvířat (WSAVA).

Odborník

Potravinová alergie a intolerance u psů: příčiny, projevy a jak najít alergen

Potravní alergie na stravu se u psů a koček objevuje tehdy, krmí-li majitel nevhodným složením delší dobu, může se projevit v jakémkoliv věku vašeho mazlíčka. Z odborných studií bylo zjištěno, že zhruba jedna třetina psů trpících alergií na krmivo, jsou mladí psi do jednoho roku stáří. U koček byl zjištěn průměrný věk výskytu potravní alergie 4–5 let. Přestože převládá domněnka, že hlavní příčinou alergií je strava, není tomu tak. Odhaduje se, že potravní alergie způsobují pouze 10–20 % ze všech alergií vyskytujících se u psů. Potravinová alergie je až na třetím místě, daleko za alergiemi vyvolanými blechami nebo životním prostředím (prach, roztoči, dýchací alergie).

ZOBRAZIT DALŠÍ ČLÁNKY
  Položit dotaz do poradny

REGISTRACE

Můžete se zaregistrovat přes Facebook

BĚŽNÁ REGISTRACE

Vložte platný email.

Heslo musí mít minimálně 6 znaků.

Zadaná hesla se neshodují.

Tento email je již zaregistrován.
Zvažte využití funkce zapomenuté heslo.

Nastala neznámá chyba.
Kontaktujte nás prosíme na info@radaveterinare.cz. Děkujeme.

Děkujeme za registraci!
Pokyny k aktivaci účtu najdete v emailu. Bez aktivace se nelze přihlásit!

REGISTROVAT SE

Registrací souhlasíte se zpracováním osobních údajů a přihlášením k našemu skvělému newsletteru.
Děkujeme!

PŘIHLÁŠENÍ

Můžete se přihlásit přes Facebook

BĚŽNÉ PŘIHLÁŠENÍ

Vložte platný email.

Přihlášení bylo neúspěšné.

Nastala neznámá chyba.
Kontaktujte nás prosíme na info@radaveterinare.cz. Děkujeme.

Přihlášení bylo úspěšné!

PŘIHLÁSIT SE

Ještě u nás nemáte účet?