VETERINÁRNÍ
PORADNA

ZAJÍMAVÉ
ČLÁNKY

ONLINE
PORADNA

Ptačí řeč těla. Co se vám papoušek snaží říct očima a hlasovým projevem

30.8.2016   

Ptáci nejsou typičtí mazlíčci, kteří vám, jako například psi, budou projevovat svou náklannost vždy a všude. Jednou jsou náladoví, jindy by si s vámi hráli hodiny. Ptáci komunikují několika jazyky řeči těla. Pozorujte například jejich oči a hlasové projevy.

Ptačí oči

Na rozdíl od lidí jsou ptáci schopni ovládat své duhovky a dokáží zvětšovat a zmenšovat oční panenky. Je to známka zájmu, naštvání, vyděšení nebo také agrese. Tento projev chápejte v kontextu aktuálního prostředí a situace, ve které se papoušek nachází.

Vokalizace

Ve volné přírodě ptáci používají různé hlasové projevy k tomu, aby varovali ostatní před nebezpečím, aby přilákali opačné pohlaví, chránili si své teritorium a udržovali kontakt se skupinou. Hodně ptáků se projevuje hlasitě a snaží se tak vámi komunikovat. 

Prozpěvování, štěbetání a pískání jsou známky toho, že je ptáček šťastný, spokojený a zdravý. Někteří ptáci mají rádi společnost, a tak se hlasově projevují o to víc, když je někdo kolem. Někteří ptáci ztichnou, jestliže je někdo pozorue.

Cvrlikání může být jemné až velmi hlasité. Jemné a tlumené může být známkou spokojenosti, nebo se může objevovat tehdy, když učíte papouška mluvit. Jestliže papoušek cvrliká hlasitě, možná se snaží upoutat vaši pozornost a říká vám: „Tady jsem!“ Ve volné přírodě ptáci cvrlikají nejčastěji večer před spaním a když komunikují s ostatními členy hejna.

Vrnění a předení není stejné jako u kočky. Ptačí předení je spíš jako jemné vrčení, papoušek vám tak dává najevo svoji spokojenost, ale také zlost. Tento hlasový projev je opět potřeba vnímat v kontextu aktuální situace a prostředí.

 

Jak se vám článek líbil?

Hodnocení čtenářů: 93% (hlasů: 28)

Témata

Autor článku

NAPOSLEDY PŘEČTENÉ ČLÁNKY

Nepodceňujte péči o zuby vašeho čtyřnohého parťáka!

Možná si říkáte, jaká péče o zuby psů a koček? Tolik let se jim o zuby nikdo nestaral a teď najednou by se mělo začít? Mezi chovateli stále panuje přesvědčení, že zvířecí chrup má dobrou samočistící schopnost a není tedy potřeba o něj dále pečovat. Ale nezapomínejme, že složení a struktura potravy psů a koček se za posledních 50 let výrazně změnila.

Hobby

11 činností, kterými zkracujete vašemu psovi život

Krmíte svého psa kvalitním krmivem, dáváte mu spoustu lásky, házíte mu míčky jako zběsilí, jen abyste ho viděli radostně poskakovat. Stává se však, že přehlédnete věci, kterými nevědomky zkracujete vašemu kamarádovi život. Jaké to jsou?

ZOBRAZIT DALŠÍ ČLÁNKY
  Položit dotaz do poradny

REGISTRACE

Můžete se zaregistrovat přes Facebook

BĚŽNÁ REGISTRACE

Vložte platný email.

Heslo musí mít minimálně 6 znaků.

Zadaná hesla se neshodují.

Tento email je již zaregistrován.
Zvažte využití funkce zapomenuté heslo.

Nastala neznámá chyba.
Kontaktujte nás prosíme na info@radaveterinare.cz. Děkujeme.

Děkujeme za registraci!
Pokyny k aktivaci účtu najdete v emailu. Bez aktivace se nelze přihlásit!

REGISTROVAT SE

Registrací souhlasíte se zpracováním osobních údajů a přihlášením k našemu skvělému newsletteru.
Děkujeme!

PŘIHLÁŠENÍ

Můžete se přihlásit přes Facebook

BĚŽNÉ PŘIHLÁŠENÍ

Vložte platný email.

Přihlášení bylo neúspěšné.

Nastala neznámá chyba.
Kontaktujte nás prosíme na info@radaveterinare.cz. Děkujeme.

Přihlášení bylo úspěšné!

PŘIHLÁSIT SE

Ještě u nás nemáte účet?