Naši mazlíčci jsou podivná stvoření. Zajímali jste se někdy o to, proč se občas tak zvláštně chovají? Kočka se zdá být mazaná, kolik si toho ale zapamatuje? Jsou psi opravdu barvoslepí? Také máte pocit, že váš papoušek jí prakticky neustále? Zde je několik faktů o zvířatech, které by vás mohly zajímat.
Zajímavosti o psech
Jediné místo, kde se pes potí, jsou spodní tlapky, polštářky. Jinak se „potí“ a ochlazuje přes vyplazený jazyk.
Psi mají přibližně sto různých výrazů v obličeji, nejvíce z nich je v kombinaci s ušima.
Dokáží vydávat až deset různých zvuků.
Psi nemají slepé střevo.
Na světě existuje přes tři sta padesát plemen psů.
Dalmatini se rodí bez černých skvrn, ty se objevují až později.
Navzdory všeobecnému přesvědčení, psi nejsou barvoslepí. Vidí odstíny modré, žluté, zelené a šedé. Červenou psi vidí jako odstín šedé.
Většina psů dokáže vyvinout maximální rychlost až 19 km/hod.
Pes byl jedním z prvních zvířat, které bylo ochočené člověkem více než před deseti tisíci lety.
Zajímavosti o kočkách
Kočky nemají potní žlázy.
Kočka může vyskočit až sedmkrát výš, než je vysoká ona sama.
Kočky mají pět prstů na předních tlapkách, ale jen čtyři prsty na zadních tlapkách.
Kočky dokáží vydávat až sto různých zvuků, zatímco psi jen deset.
Dospělá kočka dokáže běžet rychlostí 19 km/hod a sprintovat rychlostí až 48 km/hod.
Kočičí jazyk má na povrchu výstupky, které vypadají jako malé háčky. Slouží k tomu, aby ulovená kořist nesklouzávala dolů.
Kočky jsou velmi pružné, kočičí kostra má dvě stě třicet kostí (lidská kostra dvě stě šest kostí). Pánev a ramena jsou volně napojené na páteř, to kočkám umožňuje vlézt i do velmi malých prostor.
Kočky mají lepší paměť než psi. Test, který provedli vědci na Michiganské univerzitě, odhalil, že zatímco psi si pamatují věci ne déle než pět minut, kočka si zapamatuje události až šestnáct hodin. Tímto překonává opice a orangutany.
Také morčatům může onemocnět kůže. Poslední dobou tyto případy přibývají a chovatelé se pochopitelně snaží léčit zvířátko zavčasu. V tomto článku se zaměříme na onemocnění kůže a podkoží u morčat, protože ve veterinární praxi nabývají na významu.
Pokud vlastníte nebo se chystáte pořídit si domácí zvíře, do vašeho života s ním více či méně vstoupí také veterinární lékaři. Aby vám prostředí veterinárních ordinací nenahánělo hrůzu, abyste chodili na veterinu pokud možno rádi a především aby vám a vašemu zvířeti veterinární péče přinášela pokud možno jen samé benefity, je tu seriál článků o porozumění si s veterinářem.
Ptáci jako mazlíčci jsou velmi náladoví. V jednu chvíli jsou hraví a za chvíli zase nároční a rezervovaní. Někdy naprosto přesně poznáte, o co jim jde, jindy naopak nepoznáte vůbec nic. Papoušci komunikují několika jazyky řeči těla. Pozorujte například jejich nohy, zobák a jednotlivé pózy.
Veterinářka Lucie Kůrová se specializuje na výživu domácích mazlíčků, především psů a koček. Ptali jsme se na její názor v oblasti komerčně vyráběných krmiv. Jak to tedy je s granulemi a konzervami?
Diabetes neboli cukrovka je nejčastějším endokrinním onemocněním u psů. Touto nemocí trpí každý dvoustý pes. Nejčastěji onemocní zvíře mezi 8. a 12. rokem života, zvýšený výskyt je u psů do 15 kg a dvakrát častěji jsou postiženy feny. Plemenné riziko je u jezevčíků, pudlů, francouzských buldočků, shitzu a německých ovčáků.