Těhotenství a nemoci přenosné ze zvířat na člověka
Otázka
12.2.2019
Kočka
Dobrý den,
jsem těhotná a ráda bych se proto zeptala na riziko, které představují domácí zvířata pro těhotnou ženu.
Mezi blízkými máme rodinu, kde chovají kočky, které chodí během dne ven. Nevím, zda jsou očkované a odčervované. Jsou už starší. Těchto koček se nedotýkám, nehraji si s nimi, záchod jim nečistím, nekrmím je, ... Tyto kočky však s našimi blízkými sdílí domácnost, občas i vyskočí na jídelní stůl nebo na kuchyňskou linku...
Ještě mají doma psy.
Chtěla bych se zeptat, jestli pro mě tato zvířata představují nějaké riziko? Přestože se snažím s nimi do kontaktu přijít naprosto minimálně? Myslím např. pokud u příbuzných běžně pobýváme, jíme, pijeme, atd.
Nerada bych byla paranoidní, proto doufám, že mě uklidníte :)
Moc Vám děkuji a přeji pěkný den.
Petra
Dobrý den, Petro. Pokusím se Vám vysvětlit jediné riziko, které od zvířat existuje a tím je toxoplasmóza. Nic jiného pro Vás v podstatě riziko nepředstavuje. Toxoplasma je parazit, kterého jeko definitivní hostitel přenášejí pouze kočky, to znamená, že ji vylučují v trusu. Všechni ostatní savci fungují jako mezihostitelé a toxoplasma u nich vytváří cysty ve svalech a jiné tkáni, jakou je i placenta, přes kterou mohou přecházet i na plod a způsobit buď potrat nebo vrozené vady plodu. Přenos se tedy děje z trusu kočky, který musíme pozřít. Což v případě, že se kočka vykálí, zahrabe svůj trus a pak se těmi packami projde po kuchyňské lince, na které se udělá jídlo, nelze zcela vyloučit. Tolik teorie, která je neoddiskutovatelná. V praxi se s tímto problémem setkávají lékaři spíše jen v literatuře a ani starší gynekologové často reálné případy neviděli. Dle informací parazitologů má protilátky proti toxoplasmóze více než 30% dospělé populace v ČR. To znamená, že se s touto infekcí někdy setkali, zdárně se s ní poprali a jsou imunní. Nevíte, jestli k nim patříte nebo ne. Pokud ne, riziko, že se nakazíte zrovna během těch pár měsíců v těhotenství, není velké, pokud jste se nenakazila dosud. Výrazně větší pravděpodobnost přenosu je například ze špatně myté zeleniny ze zahrady než každodenní život s kočkou. Nemohu Vám říci, že se nemůže nic stát, ale při dodržování běžných zásad hygieny je riziko přenosu skutečně malé. Kočky zdaleka nevylučují toxoplasmu stále, musí být zrovna aktuálně nakažené, zkrátka těch faktorů se musí sejít spousta a i kdyby se všechny sešly, to, že Váš organismus se zrovna infekci neubrání, také není jisté. Zkuste být opatrná, ale spíše úplně v klidu. Uklidnila jsem Vás trochu?
Zubní kámen u zvířecích miláčků je jedním z nejčastějších stomatologických důvodů návštěvy veterinárního lékaře. Zubní kámen se zvýšeně usazuje u malých a středních plemen, u trpasličích plemen to bývá běžné již v prvních letech života.
Naši mazlíčci jsou podivná stvoření. Zajímali jste se někdy o to, proč se občas tak zvláštně chovají? Kočka se zdá být mazaná, kolik si toho ale zapamatuje? Jsou psi opravdu barvoslepí? Také máte pocit, že váš papoušek jí prakticky neustále? Zde je několik faktů o zvířatech, které by vás mohly zajímat.
Máte pocit, že si váš veterinář účtuje za každou návštěvu příliš mnoho peněz? Možná to nebude tak úplně pravda, přestože nepopíráme, že návštěva lékaře, který vašemu mazlíčkovi pravidelně i nepravidelně pomáhá, se může prodražit. Přemýšleli jste nad tím, proč někdy stojí tolik?
Přestože svého chlupáče kartáčujete a staráte se o jeho srst, jak nejlépe dovedete, najednou je matná, zacuchaná a bez života. Na kvalitu srsti má vliv mnoho faktorů. Jak se s nimi vypořádat a zajistit, aby se zvířátko opět krásně lesklo a nemělo všude chuchvalce?
Čištění kočičích zubů je stejně důležité jako čištění těch psích. Zdravé zuby totiž mají zásadní vliv na zdraví, důležitá je prevence, předejdete tak mnoha zdravotním komplikacím.