Máte pocit, že si váš veterinář účtuje za každou návštěvu příliš mnoho peněz? Možná to nebude tak úplně pravda, přestože nepopíráme, že návštěva lékaře, který vašemu mazlíčkovi pravidelně i nepravidelně pomáhá, se může prodražit. Přemýšleli jste nad tím, proč někdy stojí tolik?
Kdo je veterinář a co provádí za služby
Veterinář je lékař, který místo lidí léčí zvířata. Má zodpovědnost za zdraví vašeho mazlíčka, pokud mu jej svěříte do péče. Nabízené služby a ceny se liší, stejně tak praxe a vybavení ordinace. Každý veterinář se oceňuje jinak a kromě ošetření a kvality vám prodává také svůj standard a vkus.
Co všechno má vliv na cenu ošetření u veterináře
- Kvalifikace a studium. Veterinární medicína je jedním z nejnáročnějších oborů vůbec a po šestiletém studiu vzdělávání nekončí. Veterinář musí umět rozpoznat a vyřešit zdravotní problémy téměř každého zvířete. V průběhu let se pak může specializovat. Chce to čas a soustavnou přípravu a dlouhodobé, nikdy nekončící studium. I když lékaři po absolvování univerzity nebrání nic (pokud nepočítáme finanční stránku věci) otevřít si vlastní praxi, většina absolventů projde řadou ordinací soukromých lékařů, aby získala praktické zkušenosti. V této době se jeho plat pohybuje v částce do 20 tisíc korun. V ordinaci tráví téměř veškerý svůj volný čas a je z něj „holka pro všechno“. A protože i veterinární medicína jde kupředu, absolvují zvěrolékaři v průběhu dalších let řadu seminářů a workshopů, které si převážně hradí z vlastní kapsy a tráví na nich čas o víkendech.
- Vybavení ordinace. Veterinární zařízení a vybavení ordinace je docela nákladná záležitost, podobně jako třeba ordinace u zubaře. Čím kvalitnější vybavení, tím kvalitnější péče a tím více může ošetření stát. Například pořizovací cena kvalitního stříhacího strojku, který je nepostradatelný v každodenní praxi, je průměrně 5 tisíc korun. Ceny nových vyšetřovacích stolů začínají na desetitisícových částkách. A to jsou jen dvě drobná stébla v kupce sena. Základní solidní vybavení ordinace pro praxi malých zvířat lze pořídit v průměru od dvou miliónů korun. Na tuto částku si veterinář musí vydělat sám, případně si půjčit. Nehledě na to, že spousta přístrojů vyžaduje servis, který je rovněž nákladný.
- Zvířata nejsou pojištěná. V České republice je mnoho lékařských úkonů a léků hrazeno pojišťovnou, proto při standardním ošetření doplácíte třeba za léky, ale ne za operaci, rentgen nebo vyšetření na pohotovosti. Zvířata nejsou pojištěná, a proto tyto úkony nemá veterináři kdo jiný uhradit než majitel zvířete. Pojištění zvířat je u nás zatím v plenkách, přestože existuje několik pojišťoven, které se této problematice věnují, podmínky jsou ale individuální.
- Veterinární medicína je byznys. Ano, veterinář je stejně jako každý jiný zaměstnanec či zaměstnavatel se snaží vydělat peníze nejen pro sebe a pro svoji rodinu, ale také na rozvoj praxe.
Kvalitní a k tomu cenově adekvátní veterinární péče může pro některé majitele mazlíčků stále znamenat příliš velký luxus. Je ale potřeba uvědomit si zodpovědnost, kterou vůči svému zvířátku máte.
Co nejčastěji u veterináře absolvujete
- Pravidelnou půlroční a roční prohlídku.
- Vakcinaci, antiparazitární program, konzultace ohledně výživy.
- Zubní prohlídku.
- Ošetření úrazu a nenadálých nehod.
Fakta v číslech pro veterinární trh v ČR
3 432 – počet veterinářů registrovaných Veterinární komorou ČR
¾ českých domácností mají mazlíčka (psy 48 %, kočky 31 %, hlodavce 17 %)
13 000 Kč– roční péče o psa (10 000 Kč za krmivo, 3 000 Kč za doplňky)
9 000 Kč – roční péče o kočku (7 000 Kč za krmivo, 2 000 Kč za doplňky)
7 mld. korun za krmivo pro mazlíčky
Než si zvíře pořídíte, bude dobré zamyslet se nad celkovými náklady, které s sebou nese péče o ně. A nezapomínejte na to, že cena bývá úměrná kvalitě a času, kterou veterinář vkládá do své praxe, vzdělání a vybavení ordinace. Majitelé si často neuvědomují, že veterinární ošetření je služba jako každá jiná. Když si zavoláte domů instalatéra, nepřekvapí vás, že od něj dostanete účet.