Koprofagie: 5 důvodů, proč pes pojídá výkaly
Pojídání stolice neboli koprofagie je u štěňat naprosto běžná. Může se však lehce stát, že se tento štěněcí nešvar stane zlozvykem a přetrvává i v dospělém věku psa.
ONLINE
PORADNA
2.9.2016
Čištění kočičích zubů je stejně důležité jako čištění těch psích. Zdravé zuby totiž mají zásadní vliv na zdraví, důležitá je prevence, předejdete tak mnoha zdravotním komplikacím.
Na kvalitu a zdraví dutiny ústní má hlavní vliv strava. Problémy nejčastěji vznikají tehdy, jestliže kočku krmíte jen měkkou stravou (kapsičky, konzervy, maso). V jídelníčku by proto neměly chybět také jakékoliv tuhé a křupavé části (granule, tvrdé pamlsky na čištění zubů), ty totiž masírují dásně a pomáhají mechanicky čistit exponovaný povrch zubu. Čistit kočce zuby byste měli také manuálně zubním kartáčkem a speciální zubní pastou pro kočky.
Zubní kámen proniká pod dásně až k zubním krčkům, ty odhaluje a vznikají zánětlivá ložiska. Takto postižený zub je jen krůček od paradentózy – uvolnění a následně úplného vypadnutí zubu.
Kočka je na rozdíl od psa naprostý masožravec. Neobejde se bez bílkovin živočišného původu, nepotřebuje zeleninu a ovoce a vyžaduje jen minimum sacharidů.
Krmíte vaši kočku pouze vařeným masem? Pak vězte, že konzumace vařeného masa způsobuje rychlejší tvorbu zubního plaku, zubního kamene a urychluje vznik problémů s dutinou ústní.
V nejhorších případech se mohou bakterie ze zánětu v dásních dostat až do krevního oběhu a usadit se na místech jako je srdce nebo ledviny. Není zřídkavé, že chronické dráždění v dutině ústní má za následek i některé onkologické onemocnění.
Důležitá je prevence. Zařaďte tedy do jídelníčku vaší kočky také tuhou a křupavou stravu a čistěte jí pravidelně zuby.
Pojídání stolice neboli koprofagie je u štěňat naprosto běžná. Může se však lehce stát, že se tento štěněcí nešvar stane zlozvykem a přetrvává i v dospělém věku psa.
Odborník
Pokud jste někdy sami zažili úzkostný stav, víte, že kombinace nervozity a stresu může být nezvladatelná, až ochromující. Úzkost se bohužel netýká jen lidí, ale i mazlíčků, a stejně jako u lidí také u psů dosahuje různých úrovní a různě se projevuje. Proto často přichází na pomoc veterinář nebo jiný odborník na chování psů.
Odborník
Letošní zima nás všechny pořádně překvapila. Zvířata jakoby to tušila a ta, která žijí převážně venku, si pořídila ochrannou tukovou vrstvu. Ovšem jsou tu ještě domácí mazlíčci a právě u nich hrozí při současných velmi nízkých teplotách podchlazení a omrzliny.
Odborník
Od 1. ledna 2020 vstupuje na základě novely veterinárního zákona č. 302/2017 Sb. v účinnost povinnost označovat psy na území České republiky mikročipem. Níže naleznete odpovědi na nejčastější otázky, s nimiž se Státní veterinární správa v souvislosti s „povinným čipováním“ psů setkává.
Hobby
Veterináři to nemají lehké, pacienti jim nemohou vysvětlit, co je trápí, mají málo času, někdy i nepříliš přátelská zvířata a diagnostika onemocnění hned několika živočišných druhů může být zkrátka stresující. Abyste ulehčili situaci v ordinaci všem zúčastněným, zkuste se vyvarovat následujícím zlozvykům.
© 2016 - 2025 | HKR Vet s.r.o.
REGISTRACE
Můžete se zaregistrovat přes Facebook
Registrovat přes FacebookBĚŽNÁ REGISTRACE
Vložte platný email.
Heslo musí mít minimálně 6 znaků.
Zadaná hesla se neshodují.
Tento email je již zaregistrován.
Zvažte využití funkce zapomenuté heslo.
Nastala neznámá chyba.
Kontaktujte nás prosíme na info@radaveterinare.cz. Děkujeme.
Děkujeme za registraci!
Pokyny k aktivaci účtu najdete v emailu. Bez aktivace se nelze přihlásit!
Registrací souhlasíte se zpracováním osobních údajů a přihlášením k našemu skvělému newsletteru.
Děkujeme!
PŘIHLÁŠENÍ
Můžete se přihlásit přes Facebook
Přihlásit přes FacebookBĚŽNÉ PŘIHLÁŠENÍ
Vložte platný email.
Přihlášení bylo neúspěšné.
Nastala neznámá chyba.
Kontaktujte nás prosíme na info@radaveterinare.cz. Děkujeme.
Přihlášení bylo úspěšné!
PŘIHLÁSIT SEJeště u nás nemáte účet? Registrujte se zdarma!