VETERINÁRNÍ
PORADNA

ZAJÍMAVÉ
ČLÁNKY

Průjem u Mainské mývalí kočky

Otázka 6.5.2018     Kočka

Dobrý den, mám doma Mainskou mývalí kočku, má sedm měsíců. Má jednou do měsíce průjem, vždy den před tím strašně prdí a pak další den to začne. Během dne chodí na záchod, ale pokaždé jí něco zůstane u zadku a nebo když si prdne jí řidší stolice vyleze. Chuť k jídlu, chování je úplně normální a vodu taky pije. Granule má stále stejné. Nevím zda nemám zajít k veterináři a nebo mě nějak nepomůže. Děkuji Podloučková

Veterinář odpovídá Veterinární ordinace POLNIČKA PROFIL VETERINÁŘE

Dobrý den. Troufnu si říct, že Vám a Vaší kočce návštěva veterináře pomůže. Plynatost a průjem mají původ v nějaké poruše trávení a vstřebávání živin. Je třeba mnoho důvodů vyloučit a pokud možno najít příčinu daného stavu. Diagnostický postup by měl být následující. Veterinář provede celkové vyšetření zvířete, tedy zjistí zda prospívá a nejeví známky onemocnění. Samozřejmě je dobré návštěvu podniknout v době, kdy problém nastal. Dále je provedeno vyšetření trusu na střevní parazity a to jak základní (vajíčka škrkavek, roupů), tak prohloubené (jednobuněční paraziti rodu Giardia, Isospora, Cryptosporidium, na které běžné odčervovací preparáty nezabírají). Podrobně proberete způsob života a krmení kočky. Je dobré vědět značku granulí a co všechno se dále přidává. Pokud nebude zatím stanovena diagnóza, je vhodné provést vyšetření krve (funkce jater, ledvin a dalších orgánů), případně rentgenové nebo ultrazvukové vyšetření břišní dutiny (cizí tělesa, vrozené vady a další vzácnější problémy). Infekční a parazitární příčiny by se řešily příslušnými léky. Pokud by problém tkvěl ve složení stravy, veterinář Vám doporučí vhodnou dietu a případně navrhne použití probiotik. Pokud bude výsledkem vyšetření nějaká jiná zdravotní porucha, bude se na ni zaměřovat další léčba. Na našem pracovišti málokdy provádíme všechna tato vyšetření naráz, většinou jdeme krok za krokem, což je levnější a šetrnější cesta. Nepočítejte tedy, že Váš problém bude vyřešen jedinou návštěvou veterináře, ale na druhou stranu není jisté, že budete muset absolvovat celý diagnostický postup. I když by to tak bylo správně a jsou pracoviště, která Vám jistě tento postup navrhnout. Přeju zdárné vyřešení problému. S pozdravem Jan Havránek

Další zajímavý obsah

Blechy útočí nejen na psy! Kde je očekávat a jak se jich zbavit?

Co blechám chybí na velikosti, to dohánějí svou vytrvalostí. Boj s těmito drobnými krvežíznivými parazity stojí spoustu peněz. Je to jeden z největších výdajů pro majitele domácích mazlíčků. Chovatelé si často stěžují, že i když prevenci proti blechám a klíšťatům věnují maximální péči, přesto někdy na svém mazlíčkovi blechy objeví. Odkud se tyto blechy berou? Většinou vysvětlení spočívá v jednom z následujících důvodů.

PŘEČÍST CELÝ ČLÁNEK

Odborník

Nebezpečná onemocnění koček: FIP, FIV, FeLV. Víte o nich všechno?

Chov koček, které mají volně přístup ven a mohou běhat po okolí, s sebou přináší mnohá rizika. Mimo domov na kočku číhá spousta nebezpečí – vedle kol automobilů, kočičích rivalů a rváčů a zlých lidí jsou to i nebezpečné a pro kočku smrtelné virové infekce. Patří mezi ně infekční peritonitida koček, virová imunodeficience a felinní virová leukémie.

PŘEČÍST CELÝ ČLÁNEK

Odborník

Antiparazitika pro kočku či psa. Jak si správně vybrat?

Dnes máme široký výběr antiparazitárních preparátů působících proti blechám a klíšťatům. Tito parazité dokáží psa i kočku pořádně potrápit. Kromě toho, že sají krev, mohou být zdrojem přenosných onemocnění a přenašečem vnitřních parazitů, mohou na ně vznikat velmi nepříjemné alergické reakce. Každá forma má své klady i zápory.

PŘEČÍST CELÝ ČLÁNEK

Odborník

Očkování koček: základní doporučitelná a volitelná očkování

Málokterý domácí mazlíček má v rámci druhu tak rozdílné podmínky života jako kočka. Kočka žijící striktně v malém bytě má pochopitelně také naprosto jiný potenciální kontakt s infekcemi než kočka volně pobíhající po celé vesnici a lovící si venku potravu. Nejen to je zapotřebí vzít v úvahu při zvažování vhodného očkování. Přinášíme doporučení ohledně vakcinace koček podle nejnovějších poznatků Světové asociace veterinárních lékařů malých zvířat (WSAVA).

PŘEČÍST CELÝ ČLÁNEK
  Položit dotaz do poradny

REGISTRACE

Můžete se zaregistrovat přes Facebook

BĚŽNÁ REGISTRACE

Vložte platný email.

Heslo musí mít minimálně 6 znaků.

Zadaná hesla se neshodují.

Tento email je již zaregistrován.
Zvažte využití funkce zapomenuté heslo.

Nastala neznámá chyba.
Kontaktujte nás prosíme na info@radaveterinare.cz. Děkujeme.

Děkujeme za registraci!
Pokyny k aktivaci účtu najdete v emailu. Bez aktivace se nelze přihlásit!

REGISTROVAT SE

Registrací souhlasíte se zpracováním osobních údajů a přihlášením k našemu skvělému newsletteru.
Děkujeme!

PŘIHLÁŠENÍ

Můžete se přihlásit přes Facebook

BĚŽNÉ PŘIHLÁŠENÍ

Vložte platný email.

Přihlášení bylo neúspěšné.

Nastala neznámá chyba.
Kontaktujte nás prosíme na info@radaveterinare.cz. Děkujeme.

Přihlášení bylo úspěšné!

PŘIHLÁSIT SE

Ještě u nás nemáte účet?