Psi a mazlíčci pozitivně ovlivňují naše zdraví a náladu
Studie v posledních letech prokázaly, že mazlíčci, a zejména pak psi, mají pozitivní vliv na naše zdraví a náladu. Někdy jen eliminují stres, jindy dokáží vycítit rakovinu nebo cukrovku.
ONLINE
PORADNA
27.12.2017
Existují psi a kočky pohodáři a ti, kteří se lekají kdejakého šustnutí, stresují je cesty dopravními prostředky, na výletech zvrací, a že byste je nechali doma o samotě, si můžete nechat tak akorát zdát. Veškerý diskomfort, který vaše zvířátko prožívá a na který špatně reaguje, je pro něj stres. A koneckonců je to stres i pro vás jako pro majitele.
Stres je obranná reakce organismu na nenadálou situaci, se kterou se snaží vyrovnat. Je to reakce na přetížení. Toto přetížení může být psychického a emocionálního charakteru – například necháte pejska doma, on se s odloučením špatně vyrovnává, a proto vyje. Fyzikálního charakteru – psa vystavujete příliš vysoké fyzické zátěži, neposkytujete mu vhodné podmínky pro spokojený život. Sociálního charakteru – pes se nesnese s jinými psy, s dětmi, stresuje ho jejich hluk. Traumatické stresory – špatná zkušenost z dětství, přecitlivělost na hluky, bytí o samotě, zvýšení hlasu.
Na povahu pejska, stejně jako na povahu člověka, má výrazný vliv dětství, výchova a také celkové prostředí. To, co se nám může zdát jako malý problém, může být pro psa opravdový stres, zvlášť, pokud jste si ho vzali třeba z útulku a neznáte dopodrobna jeho minulost – pravdou je, že většina nalezenců a pejsků v útulcích za sebou má celou řadu špatných zkušeností, které je ovlivňují po zbytek života.
Existuje celá řada stresových faktorů, takzvaných stresorů, proti kterým úspěšně bojujete trpělivostí, úplatky, nebo vyhýbáním se. Občas ale psa musíte převést na veterinu, vzít ho autem s sebou na výlet nebo na dovolenou, protože je to stále lepší varianta, než ho nechat v psím hotelu nebo na hlídání u sousedky.
Reakce a projevy zvířete v nenadálých životních situacích můžete ovlivnit výchovou a adekvátním zacházením. Řešit stresu lze několika způsoby:
Vychovat sebevědomé a zdravé zvíře je především o klidném a vytrvalém přístupu, s ohledem na jeho minulost (pokud ho nemáte od malička). Pokud si však nevíte rady, řešte problém aktivně a včas.
Studie v posledních letech prokázaly, že mazlíčci, a zejména pak psi, mají pozitivní vliv na naše zdraví a náladu. Někdy jen eliminují stres, jindy dokáží vycítit rakovinu nebo cukrovku.
Když se řekne zvířecí zápach, kočka asi nebude první zvíře, které si vybavíte. Čistotnost je ostatně jedna z nejvíce ceněných kočičích vlastností. Pokud si tedy u své kočky všimnete nepříjemného zápachu, neměli byste to brát na lehkou váhu. Ve většině případů je zápach u kočky znamením, že je něco špatně.
Odborník
Když vyrážíme ven projít se nebo proběhnout se psem, nazujeme si většinou ty nejpevnější sportovní boty. Náš pes je vybavený vlastními zabudovanými botaskami. Polštářky na tlapkách psa poskytují kostem, šlachám a vazům zvířete oporu, ochranu před uklouznutím a ochranu před nárazy.
První pomoc
Rána kousnutím (vulnus morsum) může být podobná ráně bodné, zhmožděnině nebo tržné ráně. Často u ní dochází k infekci a špatnému hojení rány. Zuby zvířat mají na svém povrchu vrstvu zubního plaku, která je plná bakterií. Při kousnutí tyto bakterie kontaminují porušenou kůži a měkké tkáně napadeného zvířete a dochází k rychlému rozvoji zánětu, který může skončit i otravou krve neboli sepsí.
Chovatel
Přehřátí v létě je jedním z nejčastějších důvodů, proč suchozemská želva umírá. Želva je totiž plaz, který neumí regulovat tělesnou teplotu. V zimě je pro ně typická hibernace neboli zimní spánek, v létě někdy i několik týdnů estivují, využívají letní spánek.
© 2016 - 2024 | HKR Vet s.r.o.
REGISTRACE
Můžete se zaregistrovat přes Facebook
Registrovat přes FacebookBĚŽNÁ REGISTRACE
Vložte platný email.
Heslo musí mít minimálně 6 znaků.
Zadaná hesla se neshodují.
Tento email je již zaregistrován.
Zvažte využití funkce zapomenuté heslo.
Nastala neznámá chyba.
Kontaktujte nás prosíme na info@radaveterinare.cz. Děkujeme.
Děkujeme za registraci!
Pokyny k aktivaci účtu najdete v emailu. Bez aktivace se nelze přihlásit!
Registrací souhlasíte se zpracováním osobních údajů a přihlášením k našemu skvělému newsletteru.
Děkujeme!
PŘIHLÁŠENÍ
Můžete se přihlásit přes Facebook
Přihlásit přes FacebookBĚŽNÉ PŘIHLÁŠENÍ
Vložte platný email.
Přihlášení bylo neúspěšné.
Nastala neznámá chyba.
Kontaktujte nás prosíme na info@radaveterinare.cz. Děkujeme.
Přihlášení bylo úspěšné!
PŘIHLÁSIT SEJeště u nás nemáte účet? Registrujte se zdarma!