10 báječných a jednoduchých způsobů, jak kočce dopřát více pohybu
Ať už doma máte chlupatou kouli, nebo nezbedné koťátko, je nadmíru důležité dostat do jejich programu nějaký pohyb. Představujeme pár nápadů, jak na to.
PŘEČÍST CELÝ ČLÁNEKOtázka 15.4.2020 Kočka
Dobrý den, mám několikero dotazů. Od jednoduššího: mám 11 měsíčního kocourka, kastrovaného, rasa sibiřská kočka, aktuální váha 4,25 kg. Od veterináře mám vágní odpověď, že by měl mít max okolo 5 kg. V jakých intervalech a po kolikati gramech má přibírat vzhledem ke své rase? Dále mám 11 měsíční kočičku, kastrovanou, rasa něvská maškaráda, aktuální váha 3,95 kg. Od veterináře mám vágní odpověď, že by váha neměla přesáhnout 4 kg. V jakých intervalech a po kolikati gramech má přibírat vzhledem ke své rase? Kočička před několika týdny vážila 4,5 kg. S redukcí množství krmiva a navýšením fyzické aktivity nastalo ranní škrábání dveří a mňoukání. Každý den v 5 ráno. Denní dávku krmiva má snězenou už kolem 16:00. Nevím, jak to provést, aby neměla hlad, nebudila mne, a zároveň nepřibírala na váze. Moc prosím o rady.
Veterinář odpovídá Stanislav Zbořil PROFIL VETERINÁŘE
Dobrý den, ve většině případů se u koťat hlídá přírůstek za den/ týden, aby se zhodnotilo jak prospívají, zejména u nejmladších věkových kategorií. Vzhledem k tomu, že každý vrh je jiný a velikost koťat není nijak uniformní, nelze vyslovit kolik přesně gramů by mělo 11-ti měsíční kotě za danou časovou jednotku přibrat. U sibiřských koček se setkáváme s poměrně širokou váhovou variabilitou. Pokud vám kocourek od 6ti měsíců přibíral mezi 100-175 g/měsíc odpovídalo by to obvyklým číslům ( takto na dálku nelze zhodnotit všechny parametry které ovlivňují konverzi krmiva a metabolické procesy). Kočička (NEM) by měla v roce vážit zhruba 4 kg, ale opět musíte přihlédnout k tomu jak přibírala posledních 5 měsíců (neměly by se zde vyskytovat výrazné skoky, ale mírné snižovaní příbytku). Pokud by jste měla jakékoliv pochybnosti o velikosti koťat, doporučuji kontaktovat chovatelské kluby daných plemen na sociálních sítích (jen musíte mít na paměti, že veterinář vám při vašich návštěvách neříká pouze co stojí v nějakých tabulkách, ale zohledňuje i celkový zdravotní stav, funkci endokrinního systému apod.) . Kočička, kterou zmiňujete s problémy s mňoukáním a škrábáním dveří nemohu objektivně posoudit. Pokud je to čistě indoor kočka a máte tedy přehled nad tím co kočka baští, zkuste dávat denní dávku po menších množstvích po čas celého dne (trochu víc před cestou do práce, trochu při návratu, před vlastní večeří,....), nebo se poohlédnout po variantě krmení s nižším obsahem "energie", vyhnout se při dietě kapsičkám a spíše kočičce dopřát větší objem co zasytí. Pokud by se změny chování stupňovali zvažte návštěvu veterináře, k němu bych poté donesl poznámky se změnami krmení a změnami v domácnosti.
Ať už doma máte chlupatou kouli, nebo nezbedné koťátko, je nadmíru důležité dostat do jejich programu nějaký pohyb. Představujeme pár nápadů, jak na to.
PŘEČÍST CELÝ ČLÁNEKMnoho lidí se neuvědomuje, že rakovina se týká nejen člověka, ale také našich domácích mazlíčků. Rakovina patří mezi nejčastější zabijáky psů i koček. Zde je několik příznaků, které vám napoví, že s vaším mazlíkem není něco v pořádku. Nutně to nemusí znamenat to nejhorší, je ale potřeba co nejrychleji vyhledat veterináře. Stejně jako u lidí platí – čím dříve se na nemoc přijde, tím lépe.
PŘEČÍST CELÝ ČLÁNEKAlergie jsou ve veterinární medicíně velkým problémem. Projevy může vyvolat velká řada alergenů. Mezi ty nejčastější patří stromy, trávy a pyly a dále znečištěné životní prostředí, roztoči nebo jídlo. Psi a kočky podléhají alergiím stejně jako my, jen nám nedokáží říct, jak se cítí.
PŘEČÍST CELÝ ČLÁNEKVše, co se zdá jako zvracení, nemusí být zvracení. Rozlišujeme dva základní termíny, a to regurgitaci a samotné zvracení. V článku se dozvíte důvody zvracení a jak zvířátku pomoci.
PŘEČÍST CELÝ ČLÁNEKZánět je obrannou reakcí organismu na poškození tkáně. Záněty se projevují se v různých místech a s různou intenzitou. U některých typů stačí počkat, jak se s ním organismus vyrovná, některé naopak vyžadují léčbu a tedy i návštěvu veterináře.
PŘEČÍST CELÝ ČLÁNEK„Dobrý den, jdeme na roční,“ zahlásí majitel ve dveřích a veterinář ho vzápětí zahrne lavinou otázek. „Má nějaký problém? Zvracení? Průjem?“ „Ale my jdeme jenom na injekci,“ protestuje majitel. Také si myslíte, že očkování je jen injekce?
PŘEČÍST CELÝ ČLÁNEK© 2016 - 2024 | HKR Vet s.r.o.
REGISTRACE
Můžete se zaregistrovat přes Facebook
Registrovat přes FacebookBĚŽNÁ REGISTRACE
Vložte platný email.
Heslo musí mít minimálně 6 znaků.
Zadaná hesla se neshodují.
Tento email je již zaregistrován.
Zvažte využití funkce zapomenuté heslo.
Nastala neznámá chyba.
Kontaktujte nás prosíme na info@radaveterinare.cz. Děkujeme.
Děkujeme za registraci!
Pokyny k aktivaci účtu najdete v emailu. Bez aktivace se nelze přihlásit!
Registrací souhlasíte se zpracováním osobních údajů a přihlášením k našemu skvělému newsletteru.
Děkujeme!
PŘIHLÁŠENÍ
Můžete se přihlásit přes Facebook
Přihlásit přes FacebookBĚŽNÉ PŘIHLÁŠENÍ
Vložte platný email.
Přihlášení bylo neúspěšné.
Nastala neznámá chyba.
Kontaktujte nás prosíme na info@radaveterinare.cz. Děkujeme.
Přihlášení bylo úspěšné!
PŘIHLÁSIT SEJeště u nás nemáte účet? Registrujte se zdarma!