Kdy nejčastěji dochází k popáleninám?
Domácí mazlíčci si mohou přivodit popáleniny řadou způsobů, se zvířetem je to v podstatě jako s člověkem, i my se spálíme
Termální popáleniny (zdrojem tepla) a jiné:
- Otevřený oheň
- Elektrické nahřívací podušky
- Horkovzdušné fény
- Nahřívací lampy
- Horké kovové povrchy jako kamna, radiátory a motory
- Horké tekutiny
- Horké polotekuté látky jako asfalt
- Elektrický proud, především probíjející elektrické šňůry
- Spáleniny od slunce
- Silné chemikálie
- Radiace
- Ozařovací terapie
- Mikrovlnné trouby
Jaké jsou typy popálenin?
Termální a chemické popáleniny se obecně rozdělují do tří skupin:
- První stupeň – povrchové popáleniny: U tohoto typu popálenin je zasažená pouze povrchová vrstva kůže. Projevy se většinou omezují na zarudnutí a mírnou bolestivost. Příkladem povrchové popáleniny je spálenina od slunce. Popáleniny prvního stupně se hojí rychle a zpravidla nevyžadují zvláštní péči.
- Druhý stupeň – středně těžké popáleniny: Tento typ popálenin zasahuje hlubší vrstvy kůže a projevuje se tvorbou puchýřů. Popáleniny druhého stupně jsou bolestivější, vzniká u nich riziko infekce a déle se hojí. Tyto popáleniny vyžadují veterinární ošetření.
- Třetí stupeň – hluboké popáleniny: Při těžkých popáleninách dochází k úplnému zničení všech vrstev kůže. Na pokožce je patrné ožehnutí. Postižené místo většinou ztrácí cit. Takto popálené zvíře přichází o ochrannou vrstvu kůže a je vysoce náchylné k bakteriální infekci. V rámci reakce imunitního systému dochází k omezení přívodu krve do zasažené oblasti. Těžké popáleniny rovněž výrazně narušují elektrolytickou rovnováhu těla zvířete. Tento stupeň popálenin je nejvíce nebezpečný a ohrožuje zvíře na životě. Okamžitá rozsáhlá veterinární péče je nutností.
Jak popáleniny vypadají?
Spáleniny od slunce
Domácí mazlíčci vystavení po delší dobu slunečnímu záření se mohou spálit. Většinou vznikají popáleniny prvního stupně. Spálení od slunce se obvykle přihodí zvířatům, která mají srst zastřiženou tak nakrátko, že je pokožka vystavená slunci. Spáleniny od slunce nemusí být vidět. Sice je doprovází zčervenání kůže a bolest, ale nejsou zpravidla životu nebezpečné a brzy se zahojí.
Kontaktní popáleniny
Kontaktní popáleniny jsou způsobené kontaktem s ohněm nebo horkými povrchy a obvykle jsou ihned zřetelné, ale někdy se plně projeví až za 24–48 hodin. U kontaktních popálenin jde většinou o druhý nebo třetí stupeň. Jedná se o velmi bolestivé poranění, které může vést ke značnému poškození tkáně. Popáleniny vzniklé běžně používanými předměty jako nahřívací podušky nebo horkovzdušné fény je někdy obtížné rozeznat. Poškození tkáně je obvykle zakryté srstí zvířete. V plném rozsahu se mohou projevit až za 24–48 hodin. Postižené místo bývá tvrdé a suché. Popáleniny tohoto druhu jsou zpravidla prvního nebo druhého stupně.
Chemické popáleniny
Popáleniny způsobené chemickými látkami je rovněž obtížné rozeznat, protože srst zvířete může postižené místo zakrývat. Chemické popáleniny jsou ze své povahy erozivní a nekrotizující (vedou k odumření tkáně). Většinou se jedná o druhý, někdy o třetí stupeň popálenin. Stejně jako v případě kontaktních popálenin se mohou plně projevit až po 48 hodinách.
Popáleniny elektrickým proudem
Tento druh popálenin nejčastěji najdeme v tlamě zvířete, které okusovalo elektrickou šňůru. Zasažené mohou být pysky, dásně, jazyk a horní patro. Popáleniny elektrickým proudem jsou také svou povahou erozivní a nekrotizující. Většinou se vytvoří jedna hlavní nekrotizovaná oblast (odumřelá tkáň) obklopená oblastmi s různými stupni poškození tkáně. Tyto popáleniny jsou běžnější u psů.
Radiační popáleniny
Radiační popáleniny jsou nejčastěji spojené s ozařovací terapií při některých typech rakoviny. Problematické jsou proto, že mají vliv na hojení případných pooperačních ran. Radiační popáleniny jsou následujících druhů:
- První stupeň: kožní hyperémie (zčervenání kůže)
- Druhý stupeň: suchá loupající se svrchní vrstva kůže
- Třetí stupeň: vlhká loupající se hluboká vrstva kůže
- Čtvrtý stupeň: úplné odumření kůže
Mnohdy se popálenina pozná podle změny chování zvířete způsobené bolestí ještě před tím, než se viditelně projeví. Pokud se popálené místo infikuje, může vylučovat zapáchající tekutinu a vzniknou nekrotizované oblasti odumřelé tkáně, kterou je následně nutné chirurgicky odstranit. Tento zásah často odhalí hlubokou infikovanou ránu, která si vyžaduje dlouhodobou agresivní léčbu a spoustu trpělivosti a času.
Jak se popáleniny poznají?
Pokud jste svědky toho, že se zvíře popálilo, je diagnostika jasná. Pokud se váš mazlíček popálí ve vaší nepřítomnosti nebo utrpí obtížně rozeznatelné popáleniny, není tak jednoduché si zranění všimnout. Většina popálenin se plně projeví až postupně, když poškození proniká dále do tkáně. Je proto důležité zvíře pečlivě sledovat a všímat si případného rozšiřování zranění.
Jak se popáleniny ošetřují?
Prakticky ve všech případech by měl popáleninu vašeho mazlíčka vyšetřit veterinář. Zásadním krokem je zjistit, jak popálenina ovlivnila celkový zdravotní stav zvířete. Kromě samotné popáleniny u něj může dojít k narušení rovnováhy elektrolytů, selhání ledvin, anemii a systémové infekci. Je vhodné vyšetřit i zvíře, které se nadýchalo kouře. Z hlediska dlouhodobé prognózy hraje roli rozsah popálení, místo popáleniny a to, kolik procent těla pokrývá.