Koncem února skupina čínských vědců začala zkoumat možnosti přenosu nového koronaviru s označením SARS-CoV-2 z člověka na psa a naopak. Testy provedené u psa opakovaně prokázaly přítomnost viru ve velmi malém množství, z čehož došli k závěru, že pes byl pravděpodobně skutečně nakažen člověkem. Vir se však v jeho těle nemnoží a jeho množství je tak malé, že nestačí, aby u psa propukla nemoc COVID-19, kterou způsobuje.
Vzhledem k tomu, že se stále spekuluje o netopýrech, jako druhu od kterého vir pochází, je však potřeba si podle vědců minimálně dávat pozor, protože i když je vir již adaptovaný na lidský organismus, výsledky z ojedinělého pozorvání mohou být velmi neprůkazné a statisticky neobstát. Přenos ze zvířete na člověka je prý však v této fázi velmi nepravděpodobný, protože minimální množství viru prokázané u psa nestačí ani na jeho propuknutí v nemoc, natož na přenos do jiného organismu.
Výsledky detailního výzkumu ukázaly, že „v současné době nejsou důkazy o tom, že by se domácí zvířata mohla stát zdrojem infekce nemoci COVID-19, nebo že by mohla sama onemocnět,“ uvedli autoři výzkumu.
Aktuálně se provádí testy i u dalšího psa žijícího u infikovaných lidí, u něho se však zatím přenos viru neprokázal.
Němečtí experti však v souhlasu s čínskými vědci poukazují na nutnost zvýšené opatrnosti a doporučují se nějakou dobu se svými mazlíčky méně intenzivně mazlit a v případě prokázané nákazy páníčka uvalit i na jeho mazlíčka karanténu. Zároveň by si ale lidé neměli dělat příliš velké starosti a rozhodně by se měli o svá zvířata dál pečlivě starat a hlavně je neopouštět.