Pes a kosti: vařené a zvěřinové jsou životu nebezpečné
Občas od někoho slyšíte, že pes nesmí kosti. Pravda je ale taková, že pes kosti jíst nejen může - dokonce jsou důležitou součástí jeho jídelníčku. Má to ale svá pravidla.
ONLINE
PORADNA
30.12.2020
Odborník
S oslavou nového roku máme spojené veselí, velkolepé a velmi hlučné oslavy. Asi polovina psů má v určité míře manifestující se strach z hlasitých zvuků provázející ohňostroje. Majitelé těch velmi citlivých jedinců už vědí své a z oslav mají předem strach jako z velkého stresu pro všechny zúčastněné. Existuje mnoho rad a vyzkoušených postupů, jak psa dlouhodobě odnaučit přehnaně na zvuky reagovat.
Na trhu je velké množství volně dostupných přírodních preparátů proti stresu. Nejedná se o léky, ale o doplňky. S každým z nich má někdo dobré a někdo špatné zkušenosti, prakticky všechny je ale nutné podávat minimálně několik dní před stresovou situací. U psů studie neprokázaly výraznou účinnost na řešení strachu z hluku u žádné skupiny preparátů, o něco lépe vychází výsledky u preparátu s uklidňujícím feromonem DAP. U koček lze použít odpařovače do zásuvky, obojky nebo kapky a spreje především s feromony a bylinnými složkami.
To základní, co před započetím silných zvukových stimulů udělat, je zavřít a zatemnit okna, přesunout se na druhou stranu bytu, pustit snesitelně hlasitou hudbu a být se zvířetem. Pokuste se zachovat naprostý klid především vy.
Ve studiích se prokázalo, že i bez předchozího tréninku u psů dobře funguje takzvané protipodmiňování – snaha o vytvoření asociace nepříjemného stimulu (hluku) s něčím příjemným – hrou nebo pamlskem. Jakmile se začne hluk ozývat, psa si vemte k sobě a odměňujte ho. Hrajte si, dávejte mu pamlsky v přímé návaznosti na zvuky, které jsou mu nepříjemné. U koček toto asi příliš fungovat nebude, pokud je ale kočka výjimečně kontaktní, rozhodně to stojí za pokus.
Historky o tom, jak někdo zalehne psa ve vaně a na uši mu nasadí sluchátka, nejsou ojedinělé.
U závažnějších případů se lékům někdy nelze vyhnout. Veterinář vám může nabídnout některé z dostupných sedativ, z nichž jen jedno má přímo tuto indikaci (Sileo). Každopádně by měl ale pacienta znát, vyšetřit a přesný postup i dávkování s vámi důkladně zkonzultovat. Nepoužívejte nic, co nebylo připraveno přímo pro vaše zvíře. Nezapomeňme ale také na tu polovinu psů, kterým to, že venku lítají ohňostroje, vůbec nevadí. Snažte se je především nestresovat vy. Historky o tom, jak někdo zalehne psa ve vaně a na uši mu nasadí sluchátka, nejsou ojedinělé.
Odhadněte správně, co je vlastně nezbytné. Zvládnete to! A příští rok zkuste začít o něco dříve. A s čím? S tréninkem relaxace na povel, s protipodmiňováním a s desenzibilizací – opakovaným vystavováním snesitelné míře hluku s odměňováním a zvyšující se intenzitou.
Občas od někoho slyšíte, že pes nesmí kosti. Pravda je ale taková, že pes kosti jíst nejen může - dokonce jsou důležitou součástí jeho jídelníčku. Má to ale svá pravidla.
Možná si myslíte, že ocas psa je dobrý leda k tomu, abyste poznali, jestli má zrovna radost, ale ve skutečnosti to může být trochu složitější. Stejně jako každou část těla může i ocas postihnout řada zdravotních komplikací.
Kromě parků a hřišť pro děti v poslední době vznikají také parky pro psy. Velká prostranství s vybavením, někde i se cvičištem a tréninkovým centrem. Na takovém místě si váš čtyřnohý přítel zaručeně užije spoustu zábavy.
Štěňata mají obrovskou spoustu energie, jsou přirozeně zvídavá a baví je objevovat svět okolo sebe. Díky těmto vlastnostem je s nimi zábava, ale současně tak váš malý společník může snadno přijít k úrazu. Příprava domova na příchod štěněte je v mnoha ohledech podobná zabezpečení domácnosti, ve kterém se pohybuje batole. S následujícími tipy ochráníte své štěně, ale řada těchto rad platí také pro dospělé psy.
Zoonózy představují významnou část hlášených infekčních onemocnění v České republice. Přenáší je celá řada zvířat, u domácích mazlíčků se s nimi nejvíce setkáte u psů a koček. Typickou zoonózou jsou například nemoci, které přenáší klíště obecné. Dávejte si proto pozor a čtěte, které z nich vám nejvíc hrozí a jak se můžete chránit.
© 2016 - 2024 | HKR Vet s.r.o.
REGISTRACE
Můžete se zaregistrovat přes Facebook
Registrovat přes FacebookBĚŽNÁ REGISTRACE
Vložte platný email.
Heslo musí mít minimálně 6 znaků.
Zadaná hesla se neshodují.
Tento email je již zaregistrován.
Zvažte využití funkce zapomenuté heslo.
Nastala neznámá chyba.
Kontaktujte nás prosíme na info@radaveterinare.cz. Děkujeme.
Děkujeme za registraci!
Pokyny k aktivaci účtu najdete v emailu. Bez aktivace se nelze přihlásit!
Registrací souhlasíte se zpracováním osobních údajů a přihlášením k našemu skvělému newsletteru.
Děkujeme!
PŘIHLÁŠENÍ
Můžete se přihlásit přes Facebook
Přihlásit přes FacebookBĚŽNÉ PŘIHLÁŠENÍ
Vložte platný email.
Přihlášení bylo neúspěšné.
Nastala neznámá chyba.
Kontaktujte nás prosíme na info@radaveterinare.cz. Děkujeme.
Přihlášení bylo úspěšné!
PŘIHLÁSIT SEJeště u nás nemáte účet? Registrujte se zdarma!