Pes a kosti: vařené a zvěřinové jsou životu nebezpečné
Občas od někoho slyšíte, že pes nesmí kosti. Pravda je ale taková, že pes kosti jíst nejen může - dokonce jsou důležitou součástí jeho jídelníčku. Má to ale svá pravidla.
ONLINE
PORADNA
11.3.2017
Hobby
Pinzeta, zubní pasta, mýdlo na ruce, lak na vlasy. To všechno jsou kosmetické přípravky, které dennodenně používáme. Vyjmenovali jsme pro vás 14 produktů, které nás sice zkrášlují, pro pejska ale mohou být nebezpečné.
Spousta mýdel obsahuje saponát, který je pro zvířata po požití toxický. Dráždí oči a způsobují žaludeční problémy, jako jsou například zvracení a průjem. Pokud máte podezření, že váš mazlíček požil mýdlo, zajeďte s ním k veterináři. Poskytne mu první pomoc.
Pomůcky k úpravě vlasů jsou se zahřívají až do dvou set stupňu Celsia, zvíře se může nepěkně popálit.
Takový tea tree olej má antiseptické účinky a je součástí spousty kosmetický přípravků. Stačí ale pár kapek a může pejskovi způsobit otravu.
Minoxidil, který se nachází ve většině přípravcích na růst vlasů, může zvířatům způsobit srdeční selhání až smrt.
Ústní vody a pasty zuby obsahují látku xylitol, která je naprosto bezpečná pro člověka, ale extrémně toxická pro psy. I malé množství psovi výrazně sníží hladinu cukru v krvi, což povede k záchvatu a selhání jater. Tato otrava se obvykle projevuje do 30 minut po požití. Pes zvrací, je slabý, těžko se mu stojí na nohou, vykazuje známky deprese a postupně se dostává do kómatu. Je potřeba psa okamžitě zavézt k veterináři.
Některé laky na nehty obsahují toluen a formaldehyd, látky, které dráždí žaludek. Proto je naprosto nevhodné lakovat zvířatům drápky.
Spousta odlakovačů obsahuje aceton. Dráždí pokožku a způsobuje dýchací obtíže.
Většina deodorantů obsahuje hliník, který je pro lidi i pro zvířata při požití toxický. Pokud tedy váš pes olíznul deodorant, můžete očekávat podráždění žaludku. Pokud pejsek zvrací, okamžitě ho odvezte k veterináři.
Tužidla na vlasy obsahují látky, které zvířatům způsobují žaludeční nevolnost a selhání nervové soustavy, nejen po požití, ale také průnikem kůží. Proto v žádném případě nepoužívejte tužidlo na vlasy na psí srst.
Podobně jako u ústní vody, zubní pasty obsahují xylitol a fluroid, který sice chrání zubní sklovinu, pro psy je ale toxický. Proto nikdy nečistěte psovi zuby pastou na zuby pro lidi.
Nemyjte pejskovi srst svým šampónem. Vysušuje mu kůži a obsahuje látky, které po požití způsobují žaludeční nevolnosti.
Jsou barevné, měkoučké a zvířata si myslí, že jsou na hraní. Mohou je při hraní s nimi snadno pozřít, což jim v zažívacím traktu způsobí problémy, které vyžadují operační zákrok.
Většina těchto přípravků obsahuje látky, které dráždí žaludek. Po požití bude pes střídavě zvracet a postupně se jeho stav vrátí do normálu. V každém případě, pokud zaznamenáte jakoukoliv nesrovnalost, vezměte ho raději k veterináři.
Všechny tři produkty jsou ostré a nebezpečné (někdy také pro lidi), dávejte si proto pozor, aby se pejsek omylem neporanil.
Občas od někoho slyšíte, že pes nesmí kosti. Pravda je ale taková, že pes kosti jíst nejen může - dokonce jsou důležitou součástí jeho jídelníčku. Má to ale svá pravidla.
Hobby
Kdy jste naposledy vyměnili své kočce písek v toaletě a psovi pořádně umyli misku? Naše mazlíčky zbožňujeme, proto je také máme, jejich přítomnost s sebou ale přináší navíc bakterie a roztoče, a tedy i vyšší nároky na hygienu. A co teprve tehdy, když máte děti. Čistá domácnost je zdravá domácnost a o domovu se zvířátky to platí dvojnásob. Zoonózy totiž v nečistém prostředí číhají na každém kroku.
Odborník
Jedním z nejčastějších zdravotních problémů morčat jsou přerůstající stoličky, méně často řezáky. Je třeba zdůraznit, že veterináře je nutné navštívit ihned, jakmile morčátko přestane žrát.
Hobby
Na každou nemoc existuje alespoň jedna zaručená babská rada. Věděli jste ale, že některé domácí recepty nebo suroviny jsou výborné také k léčbě nejrůznějších alergií a neduhů vašeho pejska? Sestavili jsme seznam sedmi přírodních léků, které jsou ideální k léčbě alergií, dehydratace a bojují proti blechám a kožním problémům.
Odborník
Nadměrný příjem vody může být často jediný, popřípadě první příznak onemocnění, kterého si majitel u svého zvířete všimne. Zda to „nic neznamená“, nebo je to důsledek závažného onemocnění, musí stanovit veterinární lékař.
© 2016 - 2025 | HKR Vet s.r.o.
REGISTRACE
Můžete se zaregistrovat přes Facebook
Registrovat přes FacebookBĚŽNÁ REGISTRACE
Vložte platný email.
Heslo musí mít minimálně 6 znaků.
Zadaná hesla se neshodují.
Tento email je již zaregistrován.
Zvažte využití funkce zapomenuté heslo.
Nastala neznámá chyba.
Kontaktujte nás prosíme na info@radaveterinare.cz. Děkujeme.
Děkujeme za registraci!
Pokyny k aktivaci účtu najdete v emailu. Bez aktivace se nelze přihlásit!
Registrací souhlasíte se zpracováním osobních údajů a přihlášením k našemu skvělému newsletteru.
Děkujeme!
PŘIHLÁŠENÍ
Můžete se přihlásit přes Facebook
Přihlásit přes FacebookBĚŽNÉ PŘIHLÁŠENÍ
Vložte platný email.
Přihlášení bylo neúspěšné.
Nastala neznámá chyba.
Kontaktujte nás prosíme na info@radaveterinare.cz. Děkujeme.
Přihlášení bylo úspěšné!
PŘIHLÁSIT SEJeště u nás nemáte účet? Registrujte se zdarma!