Agama vousatá
Navzdory nepřátelsky znějícímu jménu je agama vousatá od přírody mírné povahy. Agama získala svůj přídomek vousatá díky trny pokryté kůži na krku, kterou tento ještěr může nafouknout tak, že kůže působí jako vousy. Agama pochází z pouštních oblastí, proto vyžaduje teplé a suché prostředí. Tak jako každé zvíře, agama potřebuje několik dní, aby si zvykla na nové prostředí. Jakmile se cítí pohodlně, školáci ji mohou občas vytáhnout z terária a vzít si ji na náruče. Jako mnoho drobných zvířat, i agamy mají některé části těla křehké. Na školáky je nutné dohlížet, když s agamou manipulují, a nikdy ji nesmějí držet za ocas, protože ten se může odlomit.
Morčata
Ze všech drobných savců jsou morčata nejlepší mazlíčci do školní třídy vzhledem k jejich nízkým nárokům na péči. Protože jsou větší než křečci nebo pískomilové, je snazší s nimi manipulovat. Péče o morčata sice není náročná, ale morčata potřebují dostatek prostoru na proběhnutí a často jsou ráda ve společnosti jiného morčete stejného pohlaví. Jsou to velice společenská zvířata, která vyžadují, aby se jim denně někdo věnoval, jinak se začnou nudit. Morčata také potřebují zdroj vitamínu C, proto je důležité poskytnout jim čerstvou stravu.
Králíci
Stejně jako morčata, také králíci dobře snáší pozornost malých dětí a jsou nenároční na péči. Králíci jsou inteligentní, přátelští a společenští; rovněž potřebují být denně ve společnosti lidí nebo jiných králíků, navíc také vyžadují dostatečně velký výběh, ve kterém se mohou pohodlně proběhnout. Aby se nenudili a aby získali zdravé návyky, je třeba králíkům do stravy přidávat seno nebo trávu a dále jim nabízet čerstvé zelené listy, zeleninu a kvalitní krmivo.
Králíci nejsou ovšem vhodní pro každou školní třídu. Někteří králíci jsou plašší a lekaví, a mohou se bránit, když se s nimi neopatrně manipuluje nebo když mají příliš mnoho pozornosti, což může skončit pokousáním či poškrábáním dítěte a pláčem.
Potkani
Potkan možná není první volbou při výběru třídního mazlíčka, ale děti je mají rády díky jejich milé a přátelské povaze. Jsou to inteligentní zvířata, která mají nižší nároky na péči, produkují méně zápachu a koušou méně než myši nebo křečci. Příbytek potkana by měl být skleněný, plastový nebo kovový s pevným dnem a měl by být zabezpečený tak, aby se z něj nemohl dostat ven. Strava potkana musí obsahovat zeleninu, ovoce a suchou stravu. Vhodná je brokolice, kapusta, hrozny a banány. Potkanům je dále potřeba nabízet žvýkací tyčinky, aby si mohli obrušovat řezáky a udržovat je zdravé a v dobré kondici.
Rybičky
S rybičkami se děti sice nepomazlí, ale akvárium ve školní třídě se dětem líbí, rády rybičky pozorují, a navíc je možné děti učit zodpovědnosti tak, že je pověříte krmením a výměnou vody. Podle některých poznatků rybičky efektivně zmírňují stres a úzkost, což je výhoda pro hyperaktivní děti. Rybičky se do třídy skvěle hodí také proto, že je možné začlenit je do výukových osnov, a to od základních chemických a biologických principů až po otázky kvality vody a ochrany životního prostředí.
Péče o rybičky a údržba akvária je také poměrně snadná a nekomplikovaná, což je zásadním faktorem u třídního mazlíčka. Největší překážkou u všech zvířecích mazlíčků je péče o jejich každodenní potřeby, včetně krmení, zajištění vhodného prostředí, jeho údržba a čištění. Když jsou tyto požadavky minimální, učitelé mohou do péče o zvíře děti více zapojit a zvíře se tak stane nedílnou součástí života třídy.
Další tipy na mazlíčky do školní třídy
Než se učitel rozhodne představit třídě nového zvířecího mazlíčka, měl by se nejdříve informovat o vhodné péči o dané zvíře a také o riziku chorob, které jsou přenosné z tohoto zvířete na člověka. Zvířátko by mělo jednou ročně podstoupit preventivní prohlídku, která je zejména vhodná před jeho vstupem do třídy, aby se zkontrolovalo, že zvíře netrpí problémy se zuby, kožními problémy či parazity. Mnoho veterinářů je ochotných prohlédnout zvíře chované dětmi ve třídě bez poplatku, takže učitel by se na tuto možnost měl veterináře zeptat, aby třídnímu mazlíčkovi zajistil nezbytnou veterinární péči.
Jakmile se zvířátko ocitne ve třídě, je třeba sledovat jeho stravovací návyky, jeho vylučování a celkový zdravotní stav, aby se předešlo jakýmkoli nemocem či nepohodlí v prostředí třídy. Je také nezbytné vědět dopředu, co se se zvířetem chovaným ve třídě stane během prázdnin a svátků, během kterých musí být pro zvíře nepřetržitě zajištěné vhodné prostředí a péče.
Toho, nač musí učitel myslet před uvedením zvířátka do třídy, je mnoho a je potřeba plánovat dopředu, zejména u starších zvířat. Vždy je nutné zajistit, že zvířátko je v dobrém prostředí, dostane se mu péče po celý rok a po letních prázdninách se vždy zase vrátí do své třídy.