VETERINÁRNÍ
PORADNA

ZAJÍMAVÉ
ČLÁNKY

vzteklina

Otázka 10.5.2022     Pes

Dobrý den, chtěla bych se zeptat na otázku, který se týká vztekliny. Máme v domě pejska/je to štěně/. Rodina, která psa vlastní je taková zvláštní. Pes mě očuchával a skočil na mě. Nějaký škrábanec ani pokousání jsem na noze nenašla. Jsem už seniorka, takže těžko před ním uteču. Kdysi mě pes pokousal, tak mám ze vztekliny panickou hrůzu. Dočetla jsem se, že do slin se virus dostává nejdříve 5 dní před propuknutím vztekliny. Mám tomu rozumět tak, že vyšetření se provádí 1.a 5. den/, takže pokud je pes stále zdravý, tak vzteklinu před 5 dny neměl? Za jak dlouho by se u něj projevily klinické příznaky a za jak dlouho by pes zahynul. Nechci dělat zbytečné zmatky, tak se raději ptám Děkuji za odpověď a za čas, který mému dotazu věnujete. RNDr M.Krejčová

Veterinář odpovídá MVDr. Jaroslav Jančík: Veterinární ošetřovna Praha 9 PROFIL VETERINÁŘE

Dobrý den. Především Vás chci na začátek uklidnit. V ČR nemáme výskyt vztekliny a docela solidně si udržujeme tento stav pravidelnými vakcinacemi psů, koček a jiných zvířat., a to dle litery zákona. V případě kontaktu se zvířetem /poškrábání,pokousání/ se provádí u veterin.lékaře ko zdrav stavu 1.a 5.den po kontaktu. Pokud je vyšetření negativní, tak je předpoklad , že zvíře nemá vzteklinu.Přitom se kontroluje, zda-li je pes naočkován proti vzteklině. Délka inkubační doby vztekliny u psa může být do 10 dnů, ale i několik týdnů / njčastější je 3-8 týdnů/. S pozdravem MVDr Jančík.

Další zajímavý obsah

Blechy útočí nejen na psy! Kde je očekávat a jak se jich zbavit?

Co blechám chybí na velikosti, to dohánějí svou vytrvalostí. Boj s těmito drobnými krvežíznivými parazity stojí spoustu peněz. Je to jeden z největších výdajů pro majitele domácích mazlíčků. Chovatelé si často stěžují, že i když prevenci proti blechám a klíšťatům věnují maximální péči, přesto někdy na svém mazlíčkovi blechy objeví. Odkud se tyto blechy berou? Většinou vysvětlení spočívá v jednom z následujících důvodů.

PŘEČÍST CELÝ ČLÁNEK

Hobby

Máme doma štěně: 6 (zlo)zvyků, které by vás neměly překvapit

Přinesli jste si domů kuličku štěstí a najednou se vám honí hlavou milion otázek. Proč tolik spí? Proč při hlazení chňape po prstech? Co znamenají pravidelné závody po obýváku? A vyroste z toho někdy? Ačkoli vás chování vašeho štěňátka může vyvádět z míry, většina novopečených štěněčích rodičů zažívá to samé. Následující seznam vám možná některé záhady pomůže odkrýt.

PŘEČÍST CELÝ ČLÁNEK
  Položit dotaz do poradny

REGISTRACE

Můžete se zaregistrovat přes Facebook

BĚŽNÁ REGISTRACE

Vložte platný email.

Heslo musí mít minimálně 6 znaků.

Zadaná hesla se neshodují.

Tento email je již zaregistrován.
Zvažte využití funkce zapomenuté heslo.

Nastala neznámá chyba.
Kontaktujte nás prosíme na info@radaveterinare.cz. Děkujeme.

Děkujeme za registraci!
Pokyny k aktivaci účtu najdete v emailu. Bez aktivace se nelze přihlásit!

REGISTROVAT SE

Registrací souhlasíte se zpracováním osobních údajů a přihlášením k našemu skvělému newsletteru.
Děkujeme!

PŘIHLÁŠENÍ

Můžete se přihlásit přes Facebook

BĚŽNÉ PŘIHLÁŠENÍ

Vložte platný email.

Přihlášení bylo neúspěšné.

Nastala neznámá chyba.
Kontaktujte nás prosíme na info@radaveterinare.cz. Děkujeme.

Přihlášení bylo úspěšné!

PŘIHLÁSIT SE

Ještě u nás nemáte účet?