VETERINÁRNÍ
PORADNA

ZAJÍMAVÉ
ČLÁNKY

Výrůstek v mordě

Otázka 16.11.2018     Pes

Dobrý den, našemu psovi (9 let) se u špičáku v dolní čelisti utvořil asi 5 mm velký výrůstek. Je měkký, pohyblivý, dobře oddělený od dásně. Vyrostl dost rychle, nemá ho určitě déle než měsíc. Předpokládám, že se bude postupně zvětšovat a tak si myslím, že by bylo lepší ho odstranit, dokud je takto malý. Jako asi každý majitel mám ale obavu z anestezie. Jednu podstoupil před půl rokem, když ho pokousal jiný pes, další bych se opravdu chtěla vyhnout. Na veterině kam chodíme jsou šikovní doktoři, ale jsem si jistá, že by ho kvůli tomu odstranění chtěli zase uspávat. Takže se chci zeptat, jestli existuje nějaká možnost jak se uspání vyhnout kvůli zákroku, který nezabere ani 5 minut. Dal by se třeba aplikovat znecitlivující krém nebo kelen? Nebo jak to jinak vyřešit? Podotýkám, že pes je velmi klidný, nevyvádí, nechá se sebou bez problému manipulovat i když ho něco bolí. Vím, že by tento zákrok zvládl i "za živa". Navíc, jak jsem zjistila, tak tyto útvary mají tendenci se vracet, takže pořád dokola ho uspávat mi nepřijde jako dobré řešení. V příloze posílám foto. Moc děkuji za jakoukoliv odpověď.

Veterinář odpovídá MVDr. Zuzana Bernatíková PROFIL VETERINÁŘE

Dobrý den, bohužel chirurgické výkonu v dutině ústní bývají hodně nepříjemné a zvířatům to prostě nevysvětlíte, že to bude trvat jen pár minut. Navíc, znecitlivující injekce (svodná, infiltrační anestezie) je pro zvířata mnohdy bolestivější než celý výkon. Krémy ani keleny se nepoužívají. Nevím, jestli se jedná o tzv. epulis nebo o novotvar, a proto nejsem na základě Vašeho popisu schopná říct, zda stačí pouhé "odříznutí" bez sutury (šití) nebo bude nutný uzávěr rány, vzhledem k tomu, že oblast dásní zvýšeně krvácí. Bude nutné, abyste se poradila už přímo s lékařem, který zákrok bude provádět a všechna hlediska s ním prodiskutovala. Hezký den

Další zajímavý obsah

První pomoc

První pomoc: pokousání, poškrábání nebo zhmoždění jiným zvířetem

Rána kousnutím (vulnus morsum) může být podobná ráně bodné, zhmožděnině nebo tržné ráně. Často u ní dochází k infekci a špatnému hojení rány. Zuby zvířat mají na svém povrchu vrstvu zubního plaku, která je plná bakterií. Při kousnutí tyto bakterie kontaminují porušenou kůži a měkké tkáně napadeného zvířete a dochází k rychlému rozvoji zánětu, který může skončit i otravou krve neboli sepsí.

PŘEČÍST CELÝ ČLÁNEK
  Položit dotaz do poradny

REGISTRACE

Můžete se zaregistrovat přes Facebook

BĚŽNÁ REGISTRACE

Vložte platný email.

Heslo musí mít minimálně 6 znaků.

Zadaná hesla se neshodují.

Tento email je již zaregistrován.
Zvažte využití funkce zapomenuté heslo.

Nastala neznámá chyba.
Kontaktujte nás prosíme na info@radaveterinare.cz. Děkujeme.

Děkujeme za registraci!
Pokyny k aktivaci účtu najdete v emailu. Bez aktivace se nelze přihlásit!

REGISTROVAT SE

Registrací souhlasíte se zpracováním osobních údajů a přihlášením k našemu skvělému newsletteru.
Děkujeme!

PŘIHLÁŠENÍ

Můžete se přihlásit přes Facebook

BĚŽNÉ PŘIHLÁŠENÍ

Vložte platný email.

Přihlášení bylo neúspěšné.

Nastala neznámá chyba.
Kontaktujte nás prosíme na info@radaveterinare.cz. Děkujeme.

Přihlášení bylo úspěšné!

PŘIHLÁSIT SE

Ještě u nás nemáte účet?