Chtěla bych začít se syrovou stravou.Granule se mě nelíbí.Je nějaká kniha o Bafru? Děkuji.Nebo kde se dozvím jak krmit touto stravou? Děkuji Hana Korberová.
Dobrý den,
v první řadě pořádně promyslete, zda na BARF máte dostatek času, spousta lidí BARFuje stylem: koupím polotovarové "salámky" a odkrojím. To je cesta do pekel. Vaření BARFem vyžaduje počítání , vážení a kvalitní suroviny. Dle nejlepších BARFařů v Čechách vyžaduje až 4 hodiny péče o jídlo pro mazlíčka denně. Pokud nemáte čas, doporučuji o tom ani neuvažovat protože pak hrozí silné dysbalance, především u štěňat ve vývinu. Pokud máte čas a chuť se tomu opravdu věnovat, tak směle do toho, doporučuji paní Kateřinu Novosadovou, která je v Čechách špička v této problematice, vydala několik knih (Krmení psa přirozenou stravou, kuchařky..) Dle ní je nejlepší si vše načíst a zvolit, co je pro vás nejlepší. Co se týče plemene na něm velmi záleží, bišonek například není zrovna nejlépe zvolené plemeno pro BARF, protože je to tzv. gaučový pejsek s malým pohybem a pomalým nárůstem svaloviny, což znamená, že dá mnohem větší práci vyrovnat poměr bílkovin v jeho krmivu, bílkoviny potřebuje ale ne v nadbytku neboť netvoří mohutné svaly pohybem, který je k tomu nezbytný. Naopak například pracovní plemena, s vysokou aktivitou a silnými svaly jsou skvělými adepty. Tudíž doporučuji kromě knih kontaktovat specialistu, který vám v začátcích pomůže. Rady od sousedek jsou vždy dobře míněné ale z větší části mylné, setkala jsem se s pejsky, kteří měli odvápněné kosti, špatné zuby, kůži nebo byli v útlém věku silně obézní, právě kvůli nevyváženosti dávky, to je povinnost kterou z výrobců granulí přesunete na sebe a bude vyžadovat hodně péče. Já sama vím, že svoje pejsky bych nezvládla krmit BARFem a tak ho ani nezkouším, jsem s nimi na superprémiových granulkách a drží se skvěle. Nicméně držím pěsti! Není to nemožná cesta a rozhodně je zajímavá, pokud se do toho pustíte, budu ráda, když dáte vědět jak se daří.
Krásný den
MVDr. Lenka Čepková
Váš mazlíček má nadváhu a vy jako svědomití majitelé jste udělali všechna opatření, aby zhubnul – upravili jste mu jídelníček, chodíte častěji a na delší procházky, a přesto se stav nelepší. Dokonce se zdá, že ještě přibírá? Pokud věc neřeší ani dieta, ani pohyb, tak je problém někde jinde.
Podle zatím posledního většího průzkumu na téma domácích mazlíčků v Česku, který v roce 2019 provedla agentura Nielsen Admosphere, vlastní psa 40 % obyvatel České republiky.
Prvním příznakem problémů s ocasem je skutečnost, že zvíře nepoužívá ocas jako obvykle. Dochází k částečné až k úplné ztrátě pohyblivosti, v některých případech naopak ke ztrátě povrchové a hluboké citlivosti.
Nadcházející horké letní dny mohou být náročné a zdraví nebezpečné nejenom pro malé děti a starší osoby, ale také pro vaše čtyřnohé mazlíčky, především pak pro psy. Jak pejska ochránit a co dělat, když mu není dobře?
Kromě parků a hřišť pro děti v poslední době vznikají také parky pro psy. Velká prostranství s vybavením, někde i se cvičištem a tréninkovým centrem. Na takovém místě si váš čtyřnohý přítel zaručeně užije spoustu zábavy.
Dvěma nejčastějšími důvody, proč nechávají majitelé své psy načipovat, jsou obava ze zatoulání a také cestování do zahraničí. Pouhý čip však ani v jednom případě nestačí.