VETERINÁRNÍ
PORADNA

ZAJÍMAVÉ
ČLÁNKY

Šedý zákal

Otázka 10.6.2017     Pes

Dobrý den, prosím Vás o radu. Všimli jsme si, že nás jedenáctiletý yorkshirský teriér má zašedlé očička. Šli jsme k veterináři, kde nám sdělili, že je to počínající šedý zákal. Můj pejsek často trpí na trávicí obtíže, často bere antibiotika, má malou šelest na srdci a před třemi roky prodělal těžkou infekci ledvin, při níž bojoval o život, protože dle veterináře se jednalo o selhání ledvin, nyní jsou již krevní testy v pořádku. Je prosím pro něj bezpečné podstoupit operaci očí? Mám strach, že mi oslepne, jak dlouho se šedý zákal prohloubí v slepotu? Předem děkuji za odpověď M. F.

Veterinář odpovídá MVDr. Peter Dobrík: Veterinární ordinace Visvet PROFIL VETERINÁŘE

Dobrý den. Odpověď na Vaší otázku bych rozdělili do tří částí: 1. Jestli je bezpečné podstoupit opreaci. Každá operace i u mladého zdravého psa představuje určité riziko. Obecně se dle zvoleného způsobu anestezie riziko úmrtí pohybuje rádově 1:2000 - 10000. Dle toho co jste napsala, základní specifikaci pro zhodnocení rizika anestezie u Vašeho pejska viděl jako 11ti letý kardiak. V zásadě to v tohmle věku je dost častý stav, kdy se provádí různé druhy jak akutních tak preventivních zákroků. Na dobře vybaveném pracovišti není problém zvládat operační zákroky u takového pacienta. Pro bližší posouzení je potřeba blíž prozkoumat momentální zdravotní stav pejska a upřesnit všechny diagnózy (stupeň srdeščního selhání, momentální stav ledvin a jiných orgánů a konečně i důvod častých trávicích obtiží) - vše je součástí standardního předoperačního vyšetření. 2. Šedý zákal - prognóza Pejska jsem osobně neviděl - ale pokud se jedná o šedý základ - katarakta tak je prognóza následující: v první řadě je potřeba zhodnotit příčinu tvorby zákalu (je jich více, v případě Vašeho pejska půjde nejpravděpodobněji o senilní kataraktu). Už v čase kdy je vidét zákal, pejsek vidí zahmleně a rozmazaně. Vývoj v slepotu může být různě dlhý nicméně se většinou jedná řádové o půl roku až rok. V přípdě zakalení čočky, spočívá operace v jejím odstranění, případně nahrazení umělou čočkou. Zvíře pak vidí líp, nicméně pořád rozmazaně. Co se týče kvality života, nechci říkať, že není zhoršená, nicméně senilní kataraktou trpí většina starších psů a u mnohých si majitelé ani nevšimnou, že jsou slepí. To či operaci absolvovat nebo ne, bude tudíž záviset na Vašem rozhodnutí a konečně i finančních možnostech. Operace jedného oka výjde na cca 20 tisíc CZK. Jelikož se jedná o vysokospecializovaný zákrok prováděný operačním mirkoskopem, rozhodně bych doporučil, aby jste pro tento zákrok zvolila specialistu. Ten Vám po vyšetření podá další doplňující informace ohledně možností léčby a prognózy onemocnění. Doporučil bych Vám MVDr. Zavadilovou Veterinární nemocnice VETNEMO, nebo MVDr. Beránka, VETERINÁRNÍ KLINIKA MVDr. Jiří Beránek. 3. Přistavil bych se ještě u trávicích potíží a podávání antibiotik. Bez ohledu na Vaše rozhodnutí ohledně opreace záklalu, doporučuju zajít za specialistou v oblasti gastroenterologie. Časté trávící obtíže mají různe příčiny a né vždy je podávání antibiotik nejlepším řešením. Přeju hodně štěstí. MVDr. Peter Dobrík

Další zajímavý obsah

Hobby

Čipování psů a koček. Věděli jste, že zvíře musíte ještě registrovat? Jinak ho nenajdete, když se ztratí

Při čipování veterinář vpichuje pod kůži psa či kočky milimetrový mikročip s jedinečným číselným kódem, který slouží k dohledání zvířete, když se ztratí. Očipováním to ale teprve začíná, dalším krokem je zápis do evidence jedné ze dvou institucí - bez něj je mikročip v podstatě k ničemu a zvíře je nedohledatelné.

PŘEČÍST CELÝ ČLÁNEK

Odborník

Jaká strava je vhodná pro psa s citlivým zažíváním?

Žaludeční a střevní potíže jsou u psů poměrně běžné. Projevují se opakovaným zvracením, průjmem nebo plynatostí a mohou mít různé příčiny. U některých psů se objeví zažívací potíže z toho důvodu, že mají ve stravě příliš mnoho tuku nebo nedostatek vlákniny. V jiných případech mohou být trávicí problémy známkou skrytého onemocnění, jako je například zánět slinivky břišní, přemnožení bakterií nebo přítomnost střevních parazitů.

PŘEČÍST CELÝ ČLÁNEK

Odborník

Lidské léky pro psy a kočky. Ano, nebo ne?

Majitelé mazlíčků si často stěžují na to, že je veterináři nutí kupovat drahé léky pro zvířata. Je potřeba uvědomit si, že humánní léčivé přípravky jsou vyvinuté pro lidi, ty veterinární pro zvířata. Neopatrným zacházením a neznalostí můžete zvířeti způsobit vážné zdravotní komplikace, v některých případech i smrt.

PŘEČÍST CELÝ ČLÁNEK

Nepodceňujte péči o zuby vašeho čtyřnohého parťáka!

Možná si říkáte, jaká péče o zuby psů a koček? Tolik let se jim o zuby nikdo nestaral a teď najednou by se mělo začít? Mezi chovateli stále panuje přesvědčení, že zvířecí chrup má dobrou samočistící schopnost a není tedy potřeba o něj dále pečovat. Ale nezapomínejme, že složení a struktura potravy psů a koček se za posledních 50 let výrazně změnila.

PŘEČÍST CELÝ ČLÁNEK

Pes nenasyta: 6 tipů, jak zvládnout psího Otesánka

Ačkoli dostávají pravidelně najíst, někteří psi jsou zkrátka neustále hladoví. Během dne vás pronásledují roztouženým pohledem a i když jste v kuchyni opravdu nešikovní, zdá se, že odpadlíků z linky není nikdy dost. Netvrdíme, že byste měli svého miláčka nechat hladovět, ale vyvážená a pravidelná strava v odpovídajícím množství je základem psího zdraví.

PŘEČÍST CELÝ ČLÁNEK
  Položit dotaz do poradny

REGISTRACE

Můžete se zaregistrovat přes Facebook

BĚŽNÁ REGISTRACE

Vložte platný email.

Heslo musí mít minimálně 6 znaků.

Zadaná hesla se neshodují.

Tento email je již zaregistrován.
Zvažte využití funkce zapomenuté heslo.

Nastala neznámá chyba.
Kontaktujte nás prosíme na info@radaveterinare.cz. Děkujeme.

Děkujeme za registraci!
Pokyny k aktivaci účtu najdete v emailu. Bez aktivace se nelze přihlásit!

REGISTROVAT SE

Registrací souhlasíte se zpracováním osobních údajů a přihlášením k našemu skvělému newsletteru.
Děkujeme!

PŘIHLÁŠENÍ

Můžete se přihlásit přes Facebook

BĚŽNÉ PŘIHLÁŠENÍ

Vložte platný email.

Přihlášení bylo neúspěšné.

Nastala neznámá chyba.
Kontaktujte nás prosíme na info@radaveterinare.cz. Děkujeme.

Přihlášení bylo úspěšné!

PŘIHLÁSIT SE

Ještě u nás nemáte účet?