VETERINÁRNÍ
PORADNA

ZAJÍMAVÉ
ČLÁNKY

Postup při akutním zánětu chronické pankreatitidy a IBD.

Otázka 2.7.2019     Pes

Dobrý den. Prosím Vás o radu. Pes - Yorkšírský teriér, 7 let. Ve dvou letech diagnostikována IBD. Od té doby dieta Hills Z/D a 2x denně Entizol 0,023mg. Nyní cca 3 týdny zpět hospitalizace 3 dny na veterině (krvavý průjem a zvracení). ATB celkem 7 dní. 3 dny Noroclav a 4 dny Amoxiclav, podezření na nespecifikovaný zánět střev. Podávány současně při ATB probiotika. Stav se uklidnil. Pes ožil, začal žrát, trus opět normální. Cca týden po vysazení ATB bez problémů. Poté opět v noci vyzvracení nestrávené potravy, pak žlutý kašovitý průjem s příměsí krve. Opět návštěva veteriny. Na vyžádání odběry zaslány do Německa - výsledek : Akutní zánět chronické pankreatitidy. 4 dny podáván injekčně Noroclav, Katosan, Degan a anealgetika. Nyní jsme přešli na domácí léčbu. Opět 2x denně Noroclav a probiotika. Ponechán na dietě Z/D. Přetrvává plynatost, škrundání v břiše a slizká, žlutá, objemná stolice. Poprosím o názor, jestli je vůbec vhodné setrvávat na Z/D, nebo jestli víte i o jiné dietě, která by k našim dvoum diagnózám byla vhodná a zda by bylo vhodné podávat trávící enzymy, pokud ano, které, aby nerozhodili IBD. Na naší veterině mi bylo řečeno, že jsou zbytečné a nepomáhají, což se mi nezdá. Velice děkuji za Váš čas a Vaši brzkou odpověď. Hezký den.

Veterinář odpovídá MVDr. Zuzana Richterová PROFIL VETERINÁŘE

Dobrý den, onemocnění slinivky je vždy úporné a podobná akutní vzplanutí jsou, bohužel, poměrně častá. Léčba při akutním onemocnění je potřeba velmi intenzivní, což Váš pes asi měl. Dlouhodobě je na onemocnění slinivky lepší dieta i/d low fat, neboť tuky jsou hlavní problém. Jak se bude slučovat s IBD se zkrátka musí zkusit. Enzymy by neměly být potřeba, neboť Vaším problémem není přímo snížená funkce slinivky. Při neúplném efektu diety je potřeba zvážit přidání léků proti zánětu střev, zde by ale bylo vhodné mít vzorek biopsie provedené při gastroskopii. Přeji hodně zdraví!

Další zajímavý obsah

Odborník

Onemocnění psů a koček přenášená klíšťaty v Česku a zahraničí

První věc, kterou byste vždy měli sdělit svému veterináři je, zda byl pes v zahraničí a kde. Z pohledu infekce onemocněním přenášeném klíšťaty, je to velmi zásadní informace. Pokud pes do zahraničí necestoval, ale cestoval na jižní Moravu, sdělte to, prosím, také. Moravu pochopitelně nepovažujeme za zahraničí, bohužel ale, někteří, donedávna „exotičtí“ parazité, ji pomalu také pojímají za vlastní a to z důvodu vyšších průměrných teplot.

PŘEČÍST CELÝ ČLÁNEK
  Položit dotaz do poradny

REGISTRACE

Můžete se zaregistrovat přes Facebook

BĚŽNÁ REGISTRACE

Vložte platný email.

Heslo musí mít minimálně 6 znaků.

Zadaná hesla se neshodují.

Tento email je již zaregistrován.
Zvažte využití funkce zapomenuté heslo.

Nastala neznámá chyba.
Kontaktujte nás prosíme na info@radaveterinare.cz. Děkujeme.

Děkujeme za registraci!
Pokyny k aktivaci účtu najdete v emailu. Bez aktivace se nelze přihlásit!

REGISTROVAT SE

Registrací souhlasíte se zpracováním osobních údajů a přihlášením k našemu skvělému newsletteru.
Děkujeme!

PŘIHLÁŠENÍ

Můžete se přihlásit přes Facebook

BĚŽNÉ PŘIHLÁŠENÍ

Vložte platný email.

Přihlášení bylo neúspěšné.

Nastala neznámá chyba.
Kontaktujte nás prosíme na info@radaveterinare.cz. Děkujeme.

Přihlášení bylo úspěšné!

PŘIHLÁSIT SE

Ještě u nás nemáte účet?