Veterinář odpovídá
Veterinární ordinace a výjezdová služba
PROFIL VETERINÁŘE
Dobrý den paní Gižová,
u Vaše pejska se jedná o jednu z nejčastějších, ale zároveň nejkomplikovanějších poruch chování - tzv. separační úzkost. Předpokládám, že fenečka coby štěňátko trávila všechen čas s Vašim manželem a po jeho smrti se nedokázala na novou situaci adaptovat...?
Terapie je, jak ostatně sama uvádíte, skutečně "běh více než na dlouhou trať ". Hlavní část řešení problému spočívá "odblokování " strachu se samoty ve Vašem pejskovi. Obecně se doporučuje postupně navyšovat dobu, kdy odejdete pryč, od pár desítek vteřin, po minuty, desítky minut. Po dobu odloučení ponechat pejskovi pamlsek nebo hračku, kterou miluje, ale jindy k nim nebude mít přístup a po návratu zase odebrat. Pomáhá i přerušit podvědomou asociaci některých rituálů s odchodem ( například obléci si a zase se svléknout ).
Pokud fenka začne reagovat postupně klidněji, vždy ji při návratu odměnit nějakým netradičním pamskem. Pokud se bude v době Vaší nepřítomnosti opět hlasitě projevovat, netrestejte ji při návratu, pouze několik minut ignorujte ( a ani se s ní nevítejte) .
Pokud nic z toho, co uvádím, nebude fungovat ( nebo jste to již vyzkoušeli ), existuje i medikamentózní cesta. Z klasických farmak lze použít například tricyklická antidepresiva, někteří kolegové doporučují také alternativní metody jako homeopatii ( já osobně nejsem jejím propagátorem, nicméně v Ostravě má obecně velmi dobré výsledky MUDr. Fesík - kontakt lze nalézt na internetu ).
Obecně největší veterinární specialistkou na poruchy chování u zvířat je MVDr. Žertová z Brna ( kontakt lze opět nalézt na internetu ). Můžete se tedy na ní obrátit a domluvit si u ní konzultaci.
Přeji hezký den, s pozdravem Gottwaldová