Dobrý den.
Mám téměř čtyřletou fenečku/ únor/kříženec fr.buldočka a asi staforda.Před 2 roky mi zemřel manžel a já celou tu dobu doslova zápasím s pejskem ,aby zůstala aspoň na chvíli sama.Na každém kroku mě hlídá .Neustále to zkouším,ale jak se říká ,je to běh na dlouhou trať,pokud vůbec .Když odejdu do obchodu,nechám ji hračky ,pamlsek,noční košlili,ale ji to nezajímá,sedí a hledí ke dvěřím a štěká,nebo naříká.Je na to vůbec nějaká pomoc nebo rada nebo je to stav napořád.Byla bych moc ráda ,kdybyste mi mohl poradit.,jak se chovat nebo nějaké léky nebo hypnóza?Já jsem z toho dost nešťastná.Moc děkuji za radu.
Margita Čížová
Veterinář odpovídá
Veterinární ordinace a výjezdová služba
PROFIL VETERINÁŘE
Dobrý den paní Gižová,
u Vaše pejska se jedná o jednu z nejčastějších, ale zároveň nejkomplikovanějších poruch chování - tzv. separační úzkost. Předpokládám, že fenečka coby štěňátko trávila všechen čas s Vašim manželem a po jeho smrti se nedokázala na novou situaci adaptovat...?
Terapie je, jak ostatně sama uvádíte, skutečně "běh více než na dlouhou trať ". Hlavní část řešení problému spočívá "odblokování " strachu se samoty ve Vašem pejskovi. Obecně se doporučuje postupně navyšovat dobu, kdy odejdete pryč, od pár desítek vteřin, po minuty, desítky minut. Po dobu odloučení ponechat pejskovi pamlsek nebo hračku, kterou miluje, ale jindy k nim nebude mít přístup a po návratu zase odebrat. Pomáhá i přerušit podvědomou asociaci některých rituálů s odchodem ( například obléci si a zase se svléknout ).
Pokud fenka začne reagovat postupně klidněji, vždy ji při návratu odměnit nějakým netradičním pamskem. Pokud se bude v době Vaší nepřítomnosti opět hlasitě projevovat, netrestejte ji při návratu, pouze několik minut ignorujte ( a ani se s ní nevítejte) .
Pokud nic z toho, co uvádím, nebude fungovat ( nebo jste to již vyzkoušeli ), existuje i medikamentózní cesta. Z klasických farmak lze použít například tricyklická antidepresiva, někteří kolegové doporučují také alternativní metody jako homeopatii ( já osobně nejsem jejím propagátorem, nicméně v Ostravě má obecně velmi dobré výsledky MUDr. Fesík - kontakt lze nalézt na internetu ).
Obecně největší veterinární specialistkou na poruchy chování u zvířat je MVDr. Žertová z Brna ( kontakt lze opět nalézt na internetu ). Můžete se tedy na ní obrátit a domluvit si u ní konzultaci.
Přeji hezký den, s pozdravem Gottwaldová
Paní doktorka Vladěna Štrosová se specializuje na stomatologii psů a koček. Základem je podle ní pravidelné čištění zubů a návštěvy u psího zubaře, v článku popisuje, jak kontrola a vyšetření probíhá.
Otrava domácího mazlíčka je noční můrou každého majitele. Jedy v domácnosti jako jsou čisticí prostředky či léky, kterými si může ublížit, nejsou jedinou hrozbou. Mnoho otrav vzniká požitím potravin a jídla, které je pro člověka neškodné, pro zvíře však může mít fatální následky.
O Velikonocích se asi sejdete s rodinou, přáteli a dost možná kolem bude pobíhat také váš čtyřnohý přítel. Čas pomlázky s sebou přináší víc jídla, pití, čokolády i dekorace a různé malé předměty, které k vám přinesou hosté. Co je tedy potřeba zvlášť o Velikonocích hlídat, aby se váš mazlíček neotrávil?
Znáte to, jakmile začne svítit sluníčko, táhne vás to ven. Slunce dokáže potěšit, ale také nehezky popálit a ublížit. Kočky a psi se ochlazují oddechováním a čím větší je jim horko, tím dýchají rychleji, aby si udrželi normální tělesnou teplotu.
Ne každý pes má rád otevřenou cestu a vítr ve tváři. Pro některé představuje jízda autem velkého strašáka. Pokud se pejsek bojí a nerozumí tomu, co se děje, může se dostavit nevolnost, nadměrné slinění, třes a dokonce zvracení. Sami tyhle problémy možná dobře znáte.
Onemocnění ledvin jsou většinou závažná. Ledviny hrají nezastupitelnou roli v životě každému savce – psy, kočky a lidi nevyjímaje. Ledviny vylučují z těla metabolické zplodiny, udržují elektrolytovou a acidobazickou rovnováhu a podílí se na řízení objemu krve a krevního tlaku. Pokud selhávají, začne selhávat celý organismus.