Proč je psovi v autě špatně
Někteří psi trpí poruchou vnějšího ucha, což způsobuje problémy při rychlejším pohybu. V těchto případech většinou veterinář předepisuje lék, který pejskovi pomůže. Většina psů ale trpí nevolností prostě kvůli přehnané reakci na neznámé a stresující prostředí. Ať už se pejsek bojí uzavřeného prostoru, nekontrolovaného pohybu nebo hluku během jízdy, existuje několik způsobů, jak mu pobyt v autě ulehčit.
1. Nechte psa si na auto zvyknout
Představte mazlíčkovi auto jako další místo k hraní. Přiveďte psa do nenastartovaného auta. Mějte u sebe dobroty, s pejskem mluvte, buďte pozitivní a klidní. Když toto cvičení několikrát zopakujete, můžete mu v autě podávat i jídlo. Pokud pes do auta nechce ani vstoupit, začněte tím, že mu budete podávat krmení a dobroty v těsné blízkosti auta.
2. Zkuste nastartovat
Pokud jste se dostali přes první krok, zkuste stejný postup, jen s nastartovaným motorem. Pokaždé u sebe mějte odměnu. Pokud se pejsek bojí, buďte připraveni ujistit ho, že je vše v pořádku. Buďte trpěliví a dbejte na psychický stav pejska i po tomto cvičení.
3. Rozjeďte se
Pokud jste úspěšně absolvovali krok číslo dvě, zkuste se s autem pomalu rozjet. Stačí vždy kousek, třeba jen vyjet z garáže a zase zajet. Neustále pejska chvalte a odměňujte. Nakonec se mu v autě jistě zalíbí, když tam dostává tolik pohlazení a dobrůtek.
4. Krátký výlet
Zkuste s pejskem například objet blok. V každém případě zůstávejte klidní a pejska po každém cvičení odměňte. Postupně můžete ujetou vzdálenost zvětšovat, dokud se zvíře v autě úplně neuklidní. Pokud se vám zdá, že pro psa není jízda autem stále úplně komfortní, doporučujeme vzít si na pomoc přírodní přípravky a doplňky stravy, mohou to být například Bachovy esence nebo doplňky stravy, které se podávají právě před jízdou autem a jinými náhlými stresovými událostmi, nebo jsou i dlouhodobého charakteru a na pejska mají zklidňující efekt po delší dobu. Tyto přípravky jsou volně prodejné, nepotřebujete k jejich užívání souhlas veterináře. Pokud má však pes opravdu vážné potíže, bude lepší poradit se s veterinářem, který mu předepíše něco silnějšího.
5. Trénink od malička
Rada na závěr: pokud je to možné, zvykejte pejsky na auta už od malička, kdy jsou ještě nebojácní průzkumníci. Psi jsou ideálními cestovními parťáky a péče a čas věnované tréninku se vám při společných dobrodružstvích stokrát vrátí.