VETERINÁRNÍ
PORADNA

ZAJÍMAVÉ
ČLÁNKY

očkování a odčervení štěněte/psa

Otázka 9.10.2018     Pes

Dobrý den, koupili jsme si na inzerát pejska - fenečku malého krysaříka. Byl z vesnice, od paní, která měla krysaříka matku a té se narodila dvě štěňátka - pes a fenka. Pejsek už byl pryč, my jsme si vzali fenku. Paní nám tvrdila, že fenečka je odčervená, oočkovaná, dala nám očkovací průkaz, kde vše bylo vyznačeno. Po týdnu jsme šli u nás k lékaři na prohlídku a ten zkonstatoval, že to rozhodně není pětiměsíční štěně, jak nám paní tvrdila, už podle toho, že je přezubená. Ale jinak jí pochválil, že je pěkná, pěkně živená, rostlá, všechno v pořádku. Až nyní doma jsme si uvědomili, zda bude mít ta razítka v očkovacím průkazu pravá, či zda ten průkaz byl na 100% její vlastní, když nám jí majitelka vydávala za štěně a štěně to není a zda vůbec bude fenka opravdu očkovaná a odčervená. Máme malé děti, po kterých sem tam, pokud udělají prudké pohyby, startuje a malého už trochu cvakla zubama do ruky, nic vážného, to jí naučíme, se nesmí, ale chceme mít jistotu, aby na děti něco nepřenesla nebo sama neonemocněla. Dotaz zní, zda se může znovu vše přeočkovat, protože nyní nevíme na 100%, zda očkování opravdu má (prodávající už s námi nekomunikuje) a zda-li by jí očkování neublížila, pokud očkovaná ve skutečnosti je. Děkujeme za odpověď.

Veterinář odpovídá Veterinární ordinace POLNIČKA PROFIL VETERINÁŘE

Dobrý den. S podobnými nedůvěryhodnými chovateli a falešnými průkazy se, bohužel, setkáváme často. Pokud má Váš veterinář jakékoliv pochybnosti o provedené vakcinaci, je vhodné kontaktovat veterináře, který je v průkazu uveden jako ten, který očkování prováděl. Buď Vám potvrdí, že údaje jsou pravé, anebo, a to je poměrně časté, nebude o ničem vědět. Pokud údaje (razítko) chybí, zřejmě k očkování nedošlo a k pejskovi musíme přistupovat jako k neočkovanému a vakcinaci provést znovu. Nijak mu to neuškodí, i kdyby byl skutečně očkovaný a Vy budete mít jistotu, že je chráněn proti infekčním onemocněním. Pro odčervení platí totéž. A k druhé části dotazu: očkuje se nejčastěji proti vzteklině (povinně), psince, parvoviróze, leptospiróze, parainfluenze a hepatitidě. Pokousáním se přenáší pouze vzteklina, díky očkování se u nás už nevyskytuje. Ostatní onemocnění postihují pouze psy. Takže pokud pomineme vzteklinu, očkujeme psy proti psím nemocem, ne abychom byli chráněni my, lidé. Pokousání psa je ale nebezpečné z hlediska infekce bakteriemi normálně přítomnými v dutině ústní (u psů, stejně jako u lidí), proti kterým žádné očkování samozřejmě nechrání. Jakékoliv poranění psími zuby je třeba, zvláště u dětí, vydezinfikovat. U střevních parazitů je situace trochu jiná, člověk se může psími škrkavkami nakazit. Odčervování, zejména u štěňat, je tedy důležité, dodržování hygieny je samozřejmostí. S pozdravem, Jan Havránek

Reakce od tazatele

Pane doktore, mockrát děkujeme za Vaši odpověď. Můžeme se ještě zeptat, do kolika měsíců je přezubení psa? Včera se s námi telefonicky sama spojila původní prodávající, dušovala se na 100%, že fenečka je opravdu narozená 15.5.2018, tudíž jí opravdu je 5 měsíců, všemi těmi očkováními i odčervením, jak je vyznačeno v průkazce, prošla, klidně si to prý můžeme ověřit u doktorů z razítek. Je nám ale divné, že je přezubená, našli jsme akorát jeden zoubek vzadu, že má ještě mléčný. Také nemá ještě postavená ouška, ale to asi není známka toho, zda to je mladý pejsek nebo dospělý, že? To je asi individuální, že se ouška nemusí postavit. A ještě poslední dotaz - kdy bude takový pejsek poprvé hárat? Moc děkujeme za Váš čas. Buškovi.

Reakce od veterináře

Dobrý den. Zuby se mění mezi 4.-8. měsícem věku a to postupně, nakonec špičáky. U menších plemen je to dříve, u velkých na horní hranici rozmezí. Takže věk 5 měsíců by možný byl, zvlášť pokud ještě nějaký mléčný zub má. Postavení uší je dáno geneticky, příliš se to ovlivnit nedá. První hárání nastává kolem 7. měsíce, ale může probíhat téměř bez příznaků, druhé po roce věku už bývá typické. S pozdravem, Jan Havránek

Reakce od tazatele

Děkujeme! Mějte se hezky, Buškovi

Další zajímavý obsah

Parazité a domácí zvířata. Nerovný a často nelehký boj

V živočišné říši žije 4–5 % parazitů a to ze 1,7 milionů dosud popsaných druhů živočichů. Přesný počet cizopasníků nebudeme vědět, dokud nebudou popsáni všichni hostitelé. Počet ovšem není podstatný. Mnohem důležitější je informace, že množství parazitů převyšuje počet volně žijících druhů zvířat. Většina hostitelů má více cizopasníků, u člověka je jich popisováno nejméně 149 druhů. Dokonce i někteří parazité jsou současně hostiteli dalších parazitů.

PŘEČÍST CELÝ ČLÁNEK
  Položit dotaz do poradny

REGISTRACE

Můžete se zaregistrovat přes Facebook

BĚŽNÁ REGISTRACE

Vložte platný email.

Heslo musí mít minimálně 6 znaků.

Zadaná hesla se neshodují.

Tento email je již zaregistrován.
Zvažte využití funkce zapomenuté heslo.

Nastala neznámá chyba.
Kontaktujte nás prosíme na info@radaveterinare.cz. Děkujeme.

Děkujeme za registraci!
Pokyny k aktivaci účtu najdete v emailu. Bez aktivace se nelze přihlásit!

REGISTROVAT SE

Registrací souhlasíte se zpracováním osobních údajů a přihlášením k našemu skvělému newsletteru.
Děkujeme!

PŘIHLÁŠENÍ

Můžete se přihlásit přes Facebook

BĚŽNÉ PŘIHLÁŠENÍ

Vložte platný email.

Přihlášení bylo neúspěšné.

Nastala neznámá chyba.
Kontaktujte nás prosíme na info@radaveterinare.cz. Děkujeme.

Přihlášení bylo úspěšné!

PŘIHLÁSIT SE

Ještě u nás nemáte účet?