Mastocytom
Otázka
29.1.2019
Pes
Dobrý den, mám 9letého pejska (kokršpaněl křížený) kterýmu byl zjistěn mastocytom na předním předloktí nad patým prstem. Nechali jsme chirurgicky odstranit a poslat na histologii. Zpráva z histologie : kožní mastocytom grade II (mitotický index =0, izocytoza mastocytů), podle Kiupela grade I, ifiltrující dermis-subcutis. V hloubce dosahuje do okraje řezů.
Byl nám doporučen bud Masivet nebo pejska prohlížet zda neroste nekde další boulička , pravidelně docházet na krev , sono a vyšetření mízních uzliln . Pejsek je velice hyperaktivní , hravý , baští a pije uplně bez problemu nejeví žadné známky . A my stojíme před rozhodnutím zda Masivet nasadit či nikoliv. Nechceme aby nám pejsek sešel a chceme pro něj to nejlepší . Pišu Vám že chci znát názor několik odborníku . A zda jak je tento případ zavažný moc . Je zde možné že se to vůbec nikde vytvořit už nemusí ? Koupili jsme mu Sanicell od značky Alavise . Děkuji ta rady .
Veterinář odpovídá
Veterinární klinika Zodiacus 97
PROFIL VETERINÁŘE
Dobrý den,
grade II je nejčastější středně zhoubný typ, prognóza závisí na dalších kritériích. 0 mitóz je dobrá zpráva, nádor se aktivně téměř nedělil. Kiupel grade I je taky ta lepší zpráva. Infiltrující dermis-subcutis znamená, že prorůstá do škáry a podkoží. Jinak rekurence (to znamená, jestli se to vrátí) je spojená s gradem, ne s velikostí okrajů, a až 70 % mastocytomů grade I a II s nekompletními okraji nerecidivuje (nevrátí se). Takže u vás bych zkusila napíchnout svodnou mízní uzlinu (prescalulární, případně axilární, kdyby byla zvětšená), udělala bych cytologické vyšetření a hledala mastocyty, případně bych udělala FNAB z jizvy. Masivet bych dala jen v případě pozitivity. Určitě bych udělala FNAB čehokoli dalšího, co se objeví. Masivet není lék volby na všechny typy mastocytomů. Stanovení, jestli lék bude nebo nebude fungovat, udělá jen zahraniční laboratoř cca za 4 tisíce korun. Berte ale prosím moji odpověď tak, že jsem neviděla pejska, neznám všechna jeho vyšetření a vyjadřuju se jen ke zprávě, kterou jste zaslala.
Reakce od tazatele
Dobrý den, moc děkuji. Tak dneska jsme byli na konzultaci. Okraje tedy nebyli vzatý všechny, kvůli místu už by tam prý nebyla tkáň. Tak jsme se objednali na vyšetření té mízní uzliny . Tam se dá vakstne poznat, zda je postižena hodně nebo jestli je to v ji zapouzdřené že ? Ještě se chci zeptat při tomto druhu Mastocytomu se nenapadaji orgány jako jsou játra apod . Nemáte tendenci takhle agresivně metastazovat nebo ano ? A jaký je rozdíl mezi monitoringem a vyšetřením té mízní uzliny ? Co je věrohodnější . Moc Vám děkuji paní doktorko
Reakce od veterináře
Dobrý den,
mastocytomy můžou metastazovat do sleziny nebo jater, ale u tohoto typu je to vzácné. V mízní uzlině bude veterinář hledat ty žírné buňky - mastocyty, které způsobují i nádor. FNAB = napíchnutí uzliny tenkou jehlou a nanesení materiálu na sklíčku pro posouzení pod mikroskopem (cytologicky). Snad odpovídám na váš dotaz...
Reakce od tazatele
Dobrý den,hlavně Vám moc děkuji za Váš čas. Ano , takže jsme udělali dobře že jsme ho na to objednali. A FNAB tak se jmenuje to vyšetření jo ? A je nějaké ještě jiné kterym by jsme zjistili vážnost těch neodstranenych okrajů? Informovala jsem se ještě jinde a všude mi říkají že ten index-0 je velice dobrý že je to vlastně že se buňky nerozlezaji že není agresivní. Ale zase přeci píšou že v nález byl i v okrajích můžu to tedy chápat tak, že sice ku tam něco zůstalo ale nemá to agresivní tendenci růst ? Takz je to vlastně v pořádku ? Nebo se to čase může ten index změnit ? Je vůbec nějaká možnost jak ty okraje z toho dostat ? Moc Vám děkuju
Reakce od veterináře
Ten mastocytom si můžete představit jako pařez s kořeny. Odstranil se pařez a relativně široké okolí i s kořeny, ale nějaké vláskovitě tenké kořínky tam zůstaly. To ale neznamená, že z nich ten strom znovu vyroste... Asi bych se držela jen toho "napíchnutí" = FNAB z mízní uzliny a případně napíchnout jakoukoli podezřelou bouličku v té ráně.
Reakce od tazatele
Dobře , děkuji tak na toto vyšetření jsme objednaný na pátek . Má cenu chodit na pravidelný odběr krve ? jednou ta 3 mesice ? na nějaké podrobnější vyšetření ? nebo sono ? moc dekuji
Reakce od veterináře
Dobrý den,
myslím, že by v prvním roce po operaci mělo smysl chodit 1x za 3 měsíce na sono jater a ledvin a FNAB ze svodné mízní uzliny u rány, ale u tohoto typu nádoru bych čekala spíše lokální recidivy, takže hlídat cokoli podezřelého v ráně.
Reakce od tazatele
Dobry den, tak jsme přistoupili FNAB z uzliny to bylo čiste, dnes jsme byli na sonu játra i keviny v pořádku akorát paní doktorka říkala, ze na levé straně na slezině našla zhruba pul cm bulku.. Mám z tiho strach, máme přijít za měsíc a uvidíme zda se zvětšuje.. Paní doktorka říkala ze to s tím mastocytomem souviset vůbec nemusí. Chci se zeptat zda se i ve slezině může objevovat třeba tuková hůlka, lyptom nebo něco co není nádor nebo je tu velké riziko nálezů nádorů? :-/ děkuji moc
Reakce od veterináře
Dobrý den, na slezině bývají docela časté různé regenerační uzly, hemangiomy apod. Nemusí se hned jednat o nádor. Navíc případný mastocytom ve slezině obvykle bývá difuzně v celé tkáni, ne jako kulovité ložisko.
Reakce od tazatele
A da se nejak zjistit co to je? Za měsíc jdeme znovu a ma cenu brát krev? Zjistí se z toho neco? Moc děkuji
Reakce od tazatele
Aha, tak budu doufat. Může to byt třeba i hematom? Ze se někde bouchnul a sono to ukazuje? Ma cenu brát krev? Ze by tam byly sníženy nebo zvýšený markery? A da se vůbec nejakou cytologii zjistit co to je? Děkuji moc
Reakce od veterináře
Dobrý den, podle sona se nedá určit povaha útvaru. Sledovala bych ho v čase. Napíchnout na cytologii se útvar dá, kdyby se zvětšoval, nicméně zrovna u hemangiosarkomů se moc nedoporučuje do nich píchat... Kdyby se útvar zvětšoval, preferovala bych spíše splenektomii (vyndání celé sleziny) a odeslání útvaru na histopatologii. Bez sleziny pejsek funguje normálně, nijak ho to zdravotně nelimituje. V krvi se nic neukáže.
Reakce od tazatele
Dobře takže to že jdeme za měsíc znovu na sono stačí a uvidí se když s to zvetší tak se vynda slezina když to zustane stejně , tak budeme chodit pravidelne na sona a čekat co s e stím bude dít. NIc jineho dělat nemužeme ? :/ moc dekuji !
Reakce od veterináře
Hlavně sledujte, jestli se netvoří další podezřelé bouličky. Děláte toho víc, než většina majitelů.
Další zajímavý obsah
První pomoc: lehké a těžké poranění psího a kočičího ocasu
Prvním příznakem problémů s ocasem je skutečnost, že zvíře nepoužívá ocas jako obvykle. Dochází k částečné až k úplné ztrátě pohyblivosti, v některých případech naopak ke ztrátě povrchové a hluboké citlivosti.
PŘEČÍST CELÝ ČLÁNEK
Týká se to i vašeho psa? Psí cukrovka vyžaduje inzulín a přísnou dietu
Diabetes neboli cukrovka je nejčastějším endokrinním onemocněním u psů. Touto nemocí trpí každý dvoustý pes. Nejčastěji onemocní zvíře mezi 8. a 12. rokem života, zvýšený výskyt je u psů do 15 kg a dvakrát častěji jsou postiženy feny. Plemenné riziko je u jezevčíků, pudlů, francouzských buldočků, shitzu a německých ovčáků.
PŘEČÍST CELÝ ČLÁNEK
Pojídá vaše štěně výkaly? 5 způsobů, jak mu v tom zabráníte
Do určitého věku je u štěněte pojídání výkalů tak nějak normální, většinou to má odkoukané od mámy z pelíšku. Toto však nemusí být jediný důvod. Štěně se může nudit, může mít nedostatečnou výživu nebo třeba hlad. Pokud potíže přetrvávají, je potřeba je řešit, jinak se může pojídání výkalů stát celoživotním zvykem.
PŘEČÍST CELÝ ČLÁNEK
Můj pes zvrací, co mám dělat?
S trávicími problémy přichází do ordinací majitelé zvířat poměrně často. Mezi první a hlavní příznak, který je zneklidní, patří zvracení.
PŘEČÍST CELÝ ČLÁNEK
Koupání psa: 7 tipů, které vám pomohou lépe jej zvládnout
Koupání je pro psa všechno, jenom ne relax a zábava. Možná se najdou výjimky, ale asi jich nebude mnoho. Proud vody, voda samotná, zvuky, drbání a pěna – to všechno většinou vede k útěku z koupelny. Jak tedy udělat koupání pejska snesitelnějším?
PŘEČÍST CELÝ ČLÁNEK
10 znamení, že má váš pes či kočka možná rakovinu
Mnoho lidí se neuvědomuje, že rakovina se týká nejen člověka, ale také našich domácích mazlíčků. Rakovina patří mezi nejčastější zabijáky psů i koček. Zde je několik příznaků, které vám napoví, že s vaším mazlíkem není něco v pořádku. Nutně to nemusí znamenat to nejhorší, je ale potřeba co nejrychleji vyhledat veterináře. Stejně jako u lidí platí – čím dříve se na nemoc přijde, tím lépe.
PŘEČÍST CELÝ ČLÁNEK