Výživa psa: 6 věcí, které možná děláte špatně
Možná patříte mezi tvrďáky, kteří nikdy nedali psovi ani pamlsek navíc, jste dostatečně důslední a znáte základní pravidla krmení. Ale ruku na srdce, opravdu víte všechno?
PŘEČÍST CELÝ ČLÁNEKOtázka 19.4.2020 Pes
Dobrý den, pár dní zpátky se u naší feny NO (1rok) objevilo kulhání na pravou zadní packu. Fenka v klusu i při běhání nejeví žádný problém, jen při chůzi jde zvláštně. Noha jí nebolí, došlapuje, dále by chtěla stále aportovata - momentálně má zákaz. Několikrát jsem jí zadní končetiny prohlížela, Protahovala a nic jí nebolí. Narazila jsem jen na takové bouličky, vypadající jako otlaky. Před týdnem jsme byli na horách (4,5km) ale tam jsme byli i v 8 měsících a bez problému. Je možné, že jí to teď ,,nesedlo,,? Fenka je po rodičích s negativními dkl a dkk, krmená Brit Care, pohubu přiměřeně, snad jen více aportuje, nedá si pokoj. Jinak žádná větší zátěž, procházky do 2km a jen dvakrát výšlap ty 4km. Fenka před měsícem hárala, četla jsem také o spojitosti pandistitidy. K vet se chystáme, jen jsme chtěli zkusit pár dní klidový režim, jestli to fenku nepřejde. Děkuji.
Veterinář odpovídá Stanislav Zbořil PROFIL VETERINÁŘE
Dobrý den, přesně jak píšete, panosteitis je v tomto případě jednou z nejpravděpodobnějších příčin kulhání. NO jsou velice predisponované plemeno k tomuto onemocnění, častěji se vyskytuje u samců, ale feny jím často trpí po prvním hárání. Panosteitis se samovolně objeví mezi 6-18 měsícem věku a je typické náhlým nástupem, po omezení zátěže vymizením, a opětovným výskytem na stejné nebo i jiné končetině po pár týdnech. Definitivní potvrzení této diagnozy lze vyslovit až na základě RTG snímku. Prognoza je velmi dobrá, onemocnění samo ustoupí. Léčba je symptomatická pomocí nesteroidních antiflogistik. Fenku sledujte a nevystavujte ji přílišné zátěži. Pokud by došlo k opětovnému vzniku kulhání navštivte veterináře a nechte fenečce udělat ortopedické vyšetření včetně rentgenu.
Možná patříte mezi tvrďáky, kteří nikdy nedali psovi ani pamlsek navíc, jste dostatečně důslední a znáte základní pravidla krmení. Ale ruku na srdce, opravdu víte všechno?
PŘEČÍST CELÝ ČLÁNEKTetanus neboli strnutí šíje je ojedinělé onemocnění, které se může vyskytnout i u vašeho psa a vzácněji pak i u kočky. Nemoc, která končí velmi často smrtí zvířete, způsobuje bakterie Clostridium tetani.
PŘEČÍST CELÝ ČLÁNEKPotravní alergie na stravu se u psů a koček objevuje tehdy, krmí-li majitel nevhodným složením delší dobu, může se projevit v jakémkoliv věku vašeho mazlíčka. Z odborných studií bylo zjištěno, že zhruba jedna třetina psů trpících alergií na krmivo, jsou mladí psi do jednoho roku stáří. U koček byl zjištěn průměrný věk výskytu potravní alergie 4–5 let. Přestože převládá domněnka, že hlavní příčinou alergií je strava, není tomu tak. Odhaduje se, že potravní alergie způsobují pouze 10–20 % ze všech alergií vyskytujících se u psů. Potravinová alergie je až na třetím místě, daleko za alergiemi vyvolanými blechami nebo životním prostředím (prach, roztoči, dýchací alergie).
PŘEČÍST CELÝ ČLÁNEKSuchá krmiva (granule) představují v dnešní době nejčastěji používaný způsob krmení. Jejich nespornou výhodou je dobrá skladovatelnost, jednoduchá manipulace a dávkování. Suchá krmiva mají ale i řadu nevýhod, jako je neznámé přesné surovinové složení, často sporná kvalita surovin či použití chemických látek, pro zvíře pak znamenají také nižší chutnost a menší stimulaci činnosti trávicího traktu. Na co se tedy při výběru granulí zaměřit?
PŘEČÍST CELÝ ČLÁNEKZubní kámen u zvířecích miláčků je jedním z nejčastějších stomatologických důvodů návštěvy veterinárního lékaře. Zubní kámen se zvýšeně usazuje u malých a středních plemen, u trpasličích plemen to bývá běžné již v prvních letech života.
PŘEČÍST CELÝ ČLÁNEKV minulém díle jsme si řekli kdy a jak užívat kloubní výživu. Teď se ale potřebujeme zorientovat v nepřeberném množství produktů, které nám trh nabízí. Jak na to? Nejlepší je porozumět stavbě kloubu a funkci jeho jednotlivých součástí. Na základě těchto znalostí se nám bude lépe rozhodovat o látkách, které má správná kloubní výživa obsahovat, aby fungovala tak, jak potřebujeme.
PŘEČÍST CELÝ ČLÁNEK© 2016 - 2024 | HKR Vet s.r.o.
REGISTRACE
Můžete se zaregistrovat přes Facebook
Registrovat přes FacebookBĚŽNÁ REGISTRACE
Vložte platný email.
Heslo musí mít minimálně 6 znaků.
Zadaná hesla se neshodují.
Tento email je již zaregistrován.
Zvažte využití funkce zapomenuté heslo.
Nastala neznámá chyba.
Kontaktujte nás prosíme na info@radaveterinare.cz. Děkujeme.
Děkujeme za registraci!
Pokyny k aktivaci účtu najdete v emailu. Bez aktivace se nelze přihlásit!
Registrací souhlasíte se zpracováním osobních údajů a přihlášením k našemu skvělému newsletteru.
Děkujeme!
PŘIHLÁŠENÍ
Můžete se přihlásit přes Facebook
Přihlásit přes FacebookBĚŽNÉ PŘIHLÁŠENÍ
Vložte platný email.
Přihlášení bylo neúspěšné.
Nastala neznámá chyba.
Kontaktujte nás prosíme na info@radaveterinare.cz. Děkujeme.
Přihlášení bylo úspěšné!
PŘIHLÁSIT SEJeště u nás nemáte účet? Registrujte se zdarma!