Dobrý den p.dokrore,máme 16letého jezevčíka,poslední 2 roky již nechodíme na procházky,jelikož špatně chodí.Zkubnul 6kg/byl předtím pořádný 14kg,nyní má 8kg/.V 8 letech byl na operaci anální kýly,ovšem mu ji pouze vyšili a za měsíc byl problém znovu.Již 8 let pomáháme při vyprazdńování stolice my.Nyní je již inkontinentní,moč udrží.Nejvíc nás tápí ,že mu nejde jíst..asi 3 měsíce jídlo temuje na misce a jí jako prasátko,musíme mu dávat do pusy a stříkačkou pití.Byli jsme u veterináře před měsícem,v narkoze mu vyčistil kámen,vytrhal zuby, které byly zkažené a povídal,že ted se mu uleví,Ovšem žádný změny,Chuť k jídlu má jako celý svůj život.Je hluchý a slepý a myslím,že má demenci.Celé dny sedí a kouká sem a tam,ulehá pouze na noc s námi.Bojím se ,že ho trápíme,ale ten jeho kukuč mi stále říká neee.Ven na potřebu ho nosíme,udělá pár kroků,padá.Bolesti ,že by naříkal nemá,Taky občas tak 2x do týdne má průjem s krví,myslím,že tam probíhá nějaky neo proces-jsem zdravotnice.Nechci svého psa trápit,chci jeho důstojný odchod,ale nejde mi to se rozhodnout.Mohu poprosit o radu,nebo spíš podporu???Předem moc děkuji Račoková
Dobrý den, toto rozhodování je vždy velmi těžké. Člověk chce pro svého miláčka důstojný odchod ve správný čas a hlavně aby se netrápil. Chápu Vaše obavy, ale poradím Vám, že je to hlavně na Vás - Vy znáte svého mazlíčka nejlépe a vy poznáte, kdy je ten správný čas. To hubnutí se mi moc nelíbí a ani ta stolice s krví - jak sama říkáte, určitě už uvnitř probíhá nějaký proces, který nelze zastavit. Razím takové pravidlo, že dokud pejsek sám jí s chutí a těší se ze života, byť nemůže třeba pořádně chodit, tak je to dobré. Jakmile ale přestane jíst, nebo začne naříkat, tak bych určitě nečekala. Ať přece jen neodchází v bolestech. A také i pro Vás bude lepší ho nechat odejít důstojně, než si poslední jeho dny pamatovat, jako ty dny, kdy se trápil a nebylo mu dobře. Diagnózu Vašeho pejska neznám a ani jsem ho neviděla, tudíž je vážně toto velké bolestné rozhodnutí na Vás. Věřím ale, že se určitě rozhodnete správně a včas jakožto zdravotnice. Odchod milovaného mazlíčka bude bolestivý a bude bolet dlouho. Ale pevně věřím v to, že za duhovým mostem si na Vás počká. A až jednou nadejde i Váš čas, tak na Vás bude v tom ráji čekat. Přeji mnoho sil. S pozdravem MVDr. Orlovská
Reakce od tazatele
Mockrát děkuji za odpověď,máte pravdu,až nadejde jeho čas,určitě to nebudu protahovat.Vaše psaní mi hodně pomohlo.velké díky ještš jednou Račoková
Různé živočišné druhy mají různá srdce, různě velká a různě rychlá. Vybrali jsme pro vás několik zvířat napříč živočišnou říší, jejichž srdce a srdeční tep vám nadzvednou obočí. Jedna zajímavost se týká také člověka.
V posledních týdnech březosti toho nemusíte pro nadcházející maminku dělat mnoho. Krmte ji však (jako vždy) kvalitní stravou s patřičným složením. Choďte s ní na pravidelné procházky, aby byla v kondici a fyzicky připravená na porod, který pro ni může být dlouhý a vyčerpávající.
Co můžete čekat od veterináře a jeho služeb? Co musíte vědět vy a co naopak on? Být připraven a dobře informován je minimálně půlka úspěchu pro efektivní komunikaci a dohodu. Jak si tedy nejlépe porozumět?
Psí uši mají samočisticí schopnost, nemusíte je tedy uzkostlivě střežit a čistit. Problém s nimi nastává tehdy, tvoří-li se zvířátku maz v uších až příliš. Pak je na místě zasáhnout, aby nedošlo k zánětu a jiným komplikacím.
Dvěma nejčastějšími důvody, proč nechávají majitelé své psy načipovat, jsou obava ze zatoulání a také cestování do zahraničí. Pouhý čip však ani v jednom případě nestačí.
Až 3 procenta psů trpí epilepsií. Proto se toto onemocnění stává stále častěji předmětem diskusí mezi chovateli. Jak se epilepsie u psa projevuje a jak se léčí?