VETERINÁRNÍ
PORADNA

ZAJÍMAVÉ
ČLÁNKY

Epilepsie a možná demence - kvalita života

Otázka 7.1.2021     Pes

Zdavím, mám dotaz ohledně našeho 8-9 letého Jack R.T. a jeho dvouleté epilepsii (byly provedeny krevní testy atd. a léčba Phenaemalettenem 15mg/ 2x denně po 1 a čtvrt tabletce ). Jde o to, že vždy epileptický záchvat rozchodil do 10 minut a nebyl ani nějak extra zmatený maximálně pár minut zpomalený a to měl občas i dva záchvaty po sobě z rozestupem 10-30minut. Včera poprvé záchvat prodělal způsobem, že to připomínalo mrtvici nebo nějakou fázi demence nebo mozkové příhody. Motorika a hybnost totálně snížená, dezorientovaný, občas zavrčel, o něco častěji zapískal/zaknoural, strkal hlavu neustále do rohů místnosti, nábytku nebo plotu a jakoby tlačil hlavu proti nebo úplně zamrzl, přepadával občas na jednu stranu a jakoby měl prázdný výraz v očích, záškuby hlavy a pomalá reakce zorniček na světlo...u veterináře dostal dvě injekce a do zásoby diazepam v tubě kdyby náhodou se to opakovalo v noci znovu. Druhý den ráno jsme jeli na kontrolu, zase dostal dvě injekce + na další dny tablety antibiotik a ještě další tablety (už si nevzpomenu na co přesně i když velmi milá paní doktorka se mi snažila vše vysvětlit tak jsi nevzpomenu na co ty druhé léky jsou a na platíčku není název léku napsaný). Dnes večer 11h po přeočkování měl pes opět záchvat epilepsie a opět to mělo stejný průběh jako den před tím s tím, že navíc 10minut po probrání měl potřebu očuchávat kde co a zase ta zmatenost, motorika ale lepší než předchozí den, ale všiml jsem si že se mu trochu třásly zadní nohy... Bohužel 20 minut na to dostal druhý záchvat sice krátký, ale potom začaly, záškuby hlavy, totální zmatenost jak v domácích prostorech tak venku. Neustále byl jak hyperaktivní, napůl slepý a do toho si z obýváku dělal opičí dráhu, něco takového jsem ještě neviděl, nestíhal jsem ho ani chytat aby nevlezl někam kde by si ublížil. Dostal ten Diazepam v tubě rektálně, protože už jsem nevěděl co mám dělat navíc bylo 9h večer. Potom jsme šli na zahradu kde po 10minutách vykonal potřebu a zmatenost a hyperaktivita začala opadat. Po dalších 20 minutách ulehl na gauči. Jde o to, že člověk pátrá i na internetu po informacích a vzhledem k tomu, že pes má už dva roky epilepsii tak mi to přijde jako by to ted ještě doprovázela demence což naznačila i paní doktorka. Navíc je nám pokojovým přítelem, ale máme malou dvou a půl letou dcerku a máme obavy když začne třeba v té včerejší a dnešní zmatenosti na ní bezdůvodně vrčet, atd... Jde o to, že mě zajímá jeho kvalita života, protože nechci aby byl neustále jen zdrogovaný/ oblbnutý prášky a injekcemi. Chápu, že na epilepsii ten Phenaemaletten brát musí, ale co ten zbytek který mu musí být dáván poslední dva dny (jak uvádím výše). To už to tak bude nastálo??? Zítra budu volat opět paní doktorce která je skvělá, ale zajímá mě i další názor. Děkuji.

Veterinář odpovídá MVDr. Petra Orlovská PROFIL VETERINÁŘE

Dobrý den, dle mého názoru je postup Vaší paní lékařky shodný s mým, ale určitě bych udělala krevní testy a pohlídala hladinu fenobarbitalu (Phaenaemaletten) v krvi, očividně pokud záchvaty přetrvávají, tak hladina není dostatečná, po těchto lécích by záchvaty měly ustupovat až vymizet. Podle příznaků co uvádíte se spíše jednalo o mrtvici, která následně vyvolala epileptický záchvat či naopak. Injekce, které pejsek dostal byly zajisté na tu mrtvičku - to znamená nějaký vitamin B a kortikoidy. Po mrtvičce se vážně takto může pes projevovat - zmatenost, hyperaktivita apod. Každá mrtvička zanechá prostě v mozku následky a ty se různě projevují a jak říká i Vaše paní doktorka - demencí. Jde o to dostat teď pejska do klidového stavu a předcházet další mrtvici podáváním B-komplexu do krmiva a také například Karsivanu na lepší průtok krve v cévách mozku. To vše Vám ale paní doktorka vysvětlí, takže to by byly léky navíc k těm antiepileptikům. Každopádně jak jsem zmínila výše, pokud má pejsek časté záchvaty i přes léky, tak je potřeba upravit dávkování nebo přejít na jiný lék. Do budoucna bych i zvažovala, zda takového psa vůbec očkovat - i vakcína mohla být spouštěč záchvatu s následnou mrtvicí. Lze u takovýchto psů prostě ze zdravotních důvodů neočkovat, a nebo vybrat pouze vakcínu proti vzteklině, která je na 3 roky. Doufám, že jsem odpověděla na Vaše dotazy a obavy. Držím pejskovi palce a myslím si, že s vybalancovaným dávkováním a doplňky stravy by mohl mít pejsek kvalitní život aniž by byl dopován léky, které by ho omezovali nebo mu měnili chování. S pozdravem MVDr. Orlovská

Další zajímavý obsah

Odborník

Nejčastější stomatologické problémy psů a koček, 1. část

Zuby zvířat mají obecně více funkcí než zuby lidské. Především masožravci je používají k chytání, držení, nošení, kousání, drcení a dalšímu mechanickému zpracování potravy. Kromě žvýkacích funkcí jsou zuby rovněž používány k obraně, útoku i při rozmnožovacím chování. Zuby dočasné jsou později vyměněny za zuby trvalé, přetrvávající po celý život.

PŘEČÍST CELÝ ČLÁNEK

Jak poznám, že je fena březí?

Pokud neplánujete, že vaše fenka bude mít za svůj život štěňátka, je nejlepším řešením kastrace. Ušetříte jí tak v některých případech trápení a zdravotní komplikace. Pokud se však rozhodnete pro ten velký krok a dovolíte jí, aby štěňata měla, čeká vás zaručeně velké dobrodružství.

PŘEČÍST CELÝ ČLÁNEK
  Položit dotaz do poradny

REGISTRACE

Můžete se zaregistrovat přes Facebook

BĚŽNÁ REGISTRACE

Vložte platný email.

Heslo musí mít minimálně 6 znaků.

Zadaná hesla se neshodují.

Tento email je již zaregistrován.
Zvažte využití funkce zapomenuté heslo.

Nastala neznámá chyba.
Kontaktujte nás prosíme na info@radaveterinare.cz. Děkujeme.

Děkujeme za registraci!
Pokyny k aktivaci účtu najdete v emailu. Bez aktivace se nelze přihlásit!

REGISTROVAT SE

Registrací souhlasíte se zpracováním osobních údajů a přihlášením k našemu skvělému newsletteru.
Děkujeme!

PŘIHLÁŠENÍ

Můžete se přihlásit přes Facebook

BĚŽNÉ PŘIHLÁŠENÍ

Vložte platný email.

Přihlášení bylo neúspěšné.

Nastala neznámá chyba.
Kontaktujte nás prosíme na info@radaveterinare.cz. Děkujeme.

Přihlášení bylo úspěšné!

PŘIHLÁSIT SE

Ještě u nás nemáte účet?