VETERINÁRNÍ
PORADNA

ZAJÍMAVÉ
ČLÁNKY

chronický zánět slinivky

Otázka 22.3.2022     Pes

Dobrý den, od ledna řeším se svým zlatým retrívrem, 3 roky, nekastrovaný, aktivně lovecky vedený, problémy týkající se průjmu žluté barvy s hlenem. Začalo to v lednu, kdy nám byl nasazen Synulox, bez vyšetření. Po týdnu od jeho dobrání se problémy vrátily. Poté provedena biochemie, hematologie, sono a rtg pro vyloučení cizího tělasa a koprologie. Vše bez nálezu, jen mírně zvýšená AST (1,5). I přesto podán entizol a panacur, dieta vařené kuřecí maso, rýže, mrkev. Poté pozvolný přechod na Brit vet gastrointestinal, s přídavkem trochu vařeného kuřecího masa. Stav se zlepšil i po dobrání léčiv, ale odpolední stolice nažloutlé barvy, měkká. Bylo doporučeno přidat jiné maso. Bez přídavku masa pes suché granule moc nechce. Byl vybrán králík, vařený k dietě brit vet. Měsíc byl pes úplně v pořádku. Po měsíci jsem psovi přidala ostropestřecový olej v nejnižší dávce a bohužel došel králík, tak byly psovi ke granulím přidány vařená husí křídla bez kůže, jen svalovina. 3 dny po této změně se průjem vrátil, opět žluté barvy s hlenem a jedno zvracení. Opět udělaná koprologie a chemie trusu, výsledek chemie vše v pořádku (pes byl při týden sbíraání trusu na vařené dietě rýže králík mrkev) a clostridiová dysmikrobie na 3 křížky. Za týden kdy byl pes na dietě a na probioticích aptobalance se stav trochu zlepšil, trus formovaný, ale hlen zůstal. Odběr krve na B12, folát a TLI, z důvodu podezření na sibo a slinivku. TLI 44, jinak vše v pořádku. Během týdne než přišly výsledky byl pes převeden na dietu vetexpert dermatosis rabbit and potato, přídavek vařeného králičího masa a probiotika doggy care. Pes je bez průjmu a i přibral. Dostává i sušené králičí maso jako pamlsek. Můj dotaz zní, mohla zánět slinivky vyvolat alergie na drůbeží maso? Anebo je primární problém slinivka a my můžeme třeba ke granulím přidat i vařené krůtí nebo kuřecí maso? A je v pořádku, že obsah tuku v granulích vetexpert je 15% a nízkotučné diety ho mají nižší? Pes je na granulích 14 dní a je vidět zlepšení nejen že přibral ale i v jeho apetitu. Mě osobně se nelíbí složení nízkotučných diet z důvodu přítomnosti obilovin a drůbežího masa. Dieta od brit vet mu také seděla, je přímo i na zánět slinivky, je bez drůbeže a obilovin a obsah tuku je 16%. Prosím o vysvětlení jak to s tím tukem je a jaký by měl být obsah v pamlscích. Teď má pouze sušené králičí maso v malém množství (obsah tuku 20%). Většina pamlsků s nízkým obsahem tuku obsahuje konzervanty, proto se mi do nich také nechce. Moc Vám děkuji za rady!

Veterinář odpovídá MVDr. Jaroslav Jančík: Veterinární ošetřovna Praha 9 PROFIL VETERINÁŘE

Dobrý den. Může to být alergie na drůbeží maso, laborat.hodnoty na slinivku jsou v normě. Pokud je podezření na insuf.slinivky je lepší dávat diety s obsahem tuku nižší / 7%// Hills I/D. Pokud je to alergie , pak mohou být hodnoty tuku i 15%-20% / Hills I/D Canine/. Pamlsky bych vůbec nedával. S pozdravem MVDr Jančík.

Další zajímavý obsah

7 znamení, že je váš pes alergik

Stejně jako pro lidi, také pro psy bývá příchod jara spojen s příchodem sezónní alergie. Ta může v kombinaci s jinými alergiemi pejskovi docela zavařit. Stromy, trávy, pyly, roztoči a složení jídla jsou nejčastějšími spouštěči. První alergické projevy se objevují mezi 1. a 3. rokem života. Jak tedy poznáte, že váš pejsek možná trpí alergií?

PŘEČÍST CELÝ ČLÁNEK

První pomoc

První pomoc: pokousání, poškrábání nebo zhmoždění jiným zvířetem

Rána kousnutím (vulnus morsum) může být podobná ráně bodné, zhmožděnině nebo tržné ráně. Často u ní dochází k infekci a špatnému hojení rány. Zuby zvířat mají na svém povrchu vrstvu zubního plaku, která je plná bakterií. Při kousnutí tyto bakterie kontaminují porušenou kůži a měkké tkáně napadeného zvířete a dochází k rychlému rozvoji zánětu, který může skončit i otravou krve neboli sepsí.

PŘEČÍST CELÝ ČLÁNEK

Kupujeme štěně: jak mu přizpůsobit domácnost, aby si neublížilo

Štěňata mají obrovskou spoustu energie, jsou přirozeně zvídavá a baví je objevovat svět okolo sebe. Díky těmto vlastnostem je s nimi zábava, ale současně tak váš malý společník může snadno přijít k úrazu. Příprava domova na příchod štěněte je v mnoha ohledech podobná zabezpečení domácnosti, ve kterém se pohybuje batole. S následujícími tipy ochráníte své štěně, ale řada těchto rad platí také pro dospělé psy.

PŘEČÍST CELÝ ČLÁNEK
  Položit dotaz do poradny

REGISTRACE

Můžete se zaregistrovat přes Facebook

BĚŽNÁ REGISTRACE

Vložte platný email.

Heslo musí mít minimálně 6 znaků.

Zadaná hesla se neshodují.

Tento email je již zaregistrován.
Zvažte využití funkce zapomenuté heslo.

Nastala neznámá chyba.
Kontaktujte nás prosíme na info@radaveterinare.cz. Děkujeme.

Děkujeme za registraci!
Pokyny k aktivaci účtu najdete v emailu. Bez aktivace se nelze přihlásit!

REGISTROVAT SE

Registrací souhlasíte se zpracováním osobních údajů a přihlášením k našemu skvělému newsletteru.
Děkujeme!

PŘIHLÁŠENÍ

Můžete se přihlásit přes Facebook

BĚŽNÉ PŘIHLÁŠENÍ

Vložte platný email.

Přihlášení bylo neúspěšné.

Nastala neznámá chyba.
Kontaktujte nás prosíme na info@radaveterinare.cz. Děkujeme.

Přihlášení bylo úspěšné!

PŘIHLÁSIT SE

Ještě u nás nemáte účet?