VETERINÁRNÍ
PORADNA

ZAJÍMAVÉ
ČLÁNKY

Chrčení a ztížené dýchání u jorkšírského teriéra

Otázka 23.9.2016     Pes

Dobrý den, naše 7letá samička jorkšíra má už od mládí mnoho zdravotních problémů. Mimo jiné i zůženou dýchací trubici, kvůli které ji stačí sebemenší vzruch a ihned začne silně chrčet. Na venčení používáme speciální široké kšírky, které by měly postiženou oblast co nejméně dráždit, ale jelikož je to opravdu temperamentní slečna, stejně každá procházka znamená "prochrčené" desítky metrů. V létě a při teple je to mnohem horší. Naše paní veterinářka nám však řekla, že s tímto doporučuje nic nedělat, protože standy, které se psům zavádí, jsou prý nespolehlivé, často v trubici cestují z místa na místo a léky, které se na to podávají, mají spíše velmi symbolický efekt. Co si o této problematice myslíte vy? Moc vám děkuji za další názor, podle kterého se rozhodnu, jestli nezměním veterináře a nenechám ji vyšetřit jinde.

Veterinář odpovídá Veterina Smiřice - MVDr. Jakub Kolář PROFIL VETERINÁŘE

Dobrý den, problém,u kterého se setkáváte u Vaší fenky,se jmenuje kolaps trachey-průdušnice. Jedná se o poměrně častý problém u těchto malých plemen psů. Pokud je už "chraptění a chrčení" neúnosné a ohrožuje už i život zvířete na úkor dušení(modré sliznice a jazyk,neochota k pohybu,dušnost) a kolapsů,tak jediným řešením je stent trachey. Jedná se o trubici,která vystýlá průdušnici a dá jí opět tzv.kulatý tvar. Nevýhodou tohoto stentu je malá životnost,může se po operaci vyskytnout tzv.reakce sliznice na cizí těleso,chronický zánět dýchacích cest atd. Ale pokud by se stav psa zhoršoval,je tato operace indikována. Jinak pokud se objevují epizody chrčení párkrát do roka a rozvine se i sekundární infekce,dávají se antibiotika kvůli sekun.mikroflóře dýchacích cest,občas i kortikoidy. Preventivně dávat kolageny na podporu regenerace chrupavčitých prstenců trachey, vodit psa na kšírech,vyhýbat se excitaci psa,kratší procházky,nevycházet na venčení v teplých dnech-spíše ráno či večer...Nyní se popisují i metody inhalace různých bylin,mentol atd...S pozdravem Kolář

Další zajímavý obsah

První pomoc

První pomoc: poranění drápu nebo paspárku

Poranění packy, polštářků a drápů patří k nejčastějším zvířecím zraněním. Zvíře si poraní dráp nejčastěji při hře, na vycházkách v kamenitém terénu nebo když hrabě na zahradě. Poranění drápu není život ohrožující stav, je to však nepříjemný a většinou krvavý zážitek pro vás i vaše mazlíčka.

PŘEČÍST CELÝ ČLÁNEK
  Položit dotaz do poradny

REGISTRACE

Můžete se zaregistrovat přes Facebook

BĚŽNÁ REGISTRACE

Vložte platný email.

Heslo musí mít minimálně 6 znaků.

Zadaná hesla se neshodují.

Tento email je již zaregistrován.
Zvažte využití funkce zapomenuté heslo.

Nastala neznámá chyba.
Kontaktujte nás prosíme na info@radaveterinare.cz. Děkujeme.

Děkujeme za registraci!
Pokyny k aktivaci účtu najdete v emailu. Bez aktivace se nelze přihlásit!

REGISTROVAT SE

Registrací souhlasíte se zpracováním osobních údajů a přihlášením k našemu skvělému newsletteru.
Děkujeme!

PŘIHLÁŠENÍ

Můžete se přihlásit přes Facebook

BĚŽNÉ PŘIHLÁŠENÍ

Vložte platný email.

Přihlášení bylo neúspěšné.

Nastala neznámá chyba.
Kontaktujte nás prosíme na info@radaveterinare.cz. Děkujeme.

Přihlášení bylo úspěšné!

PŘIHLÁSIT SE

Ještě u nás nemáte účet?