Při poskytování našich služeb nám pomáhají soubory cookie. Využíváním našich služeb s jejich používáním souhlasíte.   Více informací

VETERINÁRNÍ
PORADNA

ZAJÍMAVÉ
ČLÁNKY

Březí u boxera

Otázka 26.1.2017     Pes

Dobrý den, máme fenku německého boxera, už 4 roky ji vozíme na skok, ale nenechá se naskočit. Nikdy ani nepostoji pro psa jen běhá po dvoře a nic. Zkusili jsme uz 4 psi. Neexistuje nějaky postup, jak ji k tomu pomoc?

Veterinář odpovídá MVDr. Zuzana Bernatíková PROFIL VETERINÁŘE

Dobrý den, problém fenky může být složitější na diagnostiku. Je potřeba rozlišit, zda se jedná o chybu na straně chovatele nebo na straně feny. Velmi často majitelé vozí fenku na krytí v nesprávný čas. Psí pohlavní cyklus se dělí do několika fází - proestrus, estrus, metestrus a anestrus. Zjednodušeně řečeno, fena by měla být kryta v období estru, kdy dochází k ovulaci. Ten přichází po proestru - majitel registruje první kapky krve a právě tehdy bývá chyba na straně majitele, který fenu kryje v toto nevhodné období, kdy šance na oplodnění jsou téměř nulové, navíc fena o psa zájem nemá a může se chovat až agresivně. Délka obou fází je individuální a dobu vhodnou ke krytí Vám pomůže určit Váš veterinář pomocí jednoduché metody zvané vaginální cytologie, kdy si lékař pomocí sterilního tampónu odebere z pochvy stěr, ten si nanese na sklíčko, obarví cytologickým barvením a pod mikroskopem vyhodnotí, jaké buňky se ve stěru nachází. Každé období pohlavního cyklu má své specifické buňky a ty rozhodnou, zda krýt nebo ne. Další metoda, pro volbu doby vhodné ke krytí, je stanovení progesteronu z krve. O podrobnostech Vás rovněž informuje Váš veterinární lékař. Zkušení chovatelé se často orientují jen podle klinických příznaků říje, kdy výtok z pochvy slábne a nabývá barvy tzv. masové šťávy, otok vulvy se zmenšuje, feny jsou pro psy atraktivní, k páření svolné, při vzeskoku stojí s ocasem na stranu. Ale tak jako u žen existuje otázka neplodnosti, může se týkat i psů. Velmi často bývá problém v oblasti reprodukčních orgánů, ale může se vyskytovat onemocnění např. štítné žlázy. Proto bych doporučovala, abyste první dny hárání (výskyt prvních kapek krve) kontaktovali Vašeho veterináře a domluvili se na stanovení vhodné doby krytí pomocí vaginální cytologie. Jestliže fenka nebude mít zájem ani v této době, mělo by se provést důkladné celkové vyšetření. Hezký den.

Další zajímavý obsah

Hobby

Psi a kočky od lidí z ulice nás potřebují, říká Jarmila Pávková z organizace Psí život

Psí život je v Česku jediná organizace, která se zaměřuje na pomoc psům a kočkám, jejichž majitelé se dostali do tíživé životní situace. Jsou to lidé bez domova, lidé závislí na návykových látkách a lidé žijící v sociálně vyloučených lokalitách. Od roku 2015 je její patronkou paní Marta Kubišová. Jarmila Pávková je projektová manažerka a fundraiserka projektu.

PŘEČÍST CELÝ ČLÁNEK

Odborník

POZOR: nežádoucí reakce na očkování psů a koček

Nežádoucí reakce na očkování je jakýkoliv vedlejší projev nebo nechtěná změna zdravotního stavu zvířete, nastávající v důsledku aplikace očkovací látky. Očkování je obecně velmi démonizováno, mnohými lidmi zatracováno a je mu přisuzována spousta zcela nesmyslných a nepravdivých důsledků. Pozitiva očkování jsou neoddiskutovatelná, v tomto článku však shrneme jeho nejčastější negativní důsledky. Zaměříme se pouze na případy, kdy je vakcína správně skladovaná a správně aplikovaná, použití nevhodných preparátů nebo aplikace jinam než na určené místo nejsou předmětem tohoto článku.

PŘEČÍST CELÝ ČLÁNEK

První pomoc

První pomoc: jak na odřeninu poraněného psa

Rozdíl mezi řeznou ránou a odřeninou je, že řezné rány jsou delší, jejich okraje jsou hladké a úhly ostré. Nejhlubší bývají uprostřed. Odřenina je méně hluboká než řezná rána a krvácení, pokud k němu vůbec dojde, je jen minimální. Mírné odřeniny mohou po zahojení zůstat bez následků, hlubší odřeniny však mohou na kůži zanechat jizvu. Traumatičtější odření, které naruší nebo odstraní všechny vrstvy kůže, se nazývá avulze.

PŘEČÍST CELÝ ČLÁNEK

Zoonóza: onemocnění přenášené ze zvířete na člověka. Existuje jich více jak 200 druhů!

Zoonózy představují významnou část hlášených infekčních onemocnění v České republice. Přenáší je celá řada zvířat, u domácích mazlíčků se s nimi nejvíce setkáte u psů a koček. Typickou zoonózou jsou například nemoci, které přenáší klíště obecné. Dávejte si proto pozor a čtěte, které z nich vám nejvíc hrozí a jak se můžete chránit.

PŘEČÍST CELÝ ČLÁNEK
  Položit dotaz do poradny

REGISTRACE

Můžete se zaregistrovat přes Facebook

BĚŽNÁ REGISTRACE

Vložte platný email.

Heslo musí mít minimálně 6 znaků.

Zadaná hesla se neshodují.

Tento email je již zaregistrován.
Zvažte využití funkce zapomenuté heslo.

Nastala neznámá chyba.
Kontaktujte nás prosíme na info@radaveterinare.cz. Děkujeme.

Děkujeme za registraci!
Pokyny k aktivaci účtu najdete v emailu. Bez aktivace se nelze přihlásit!

REGISTROVAT SE

Registrací souhlasíte se zpracováním osobních údajů a přihlášením k našemu skvělému newsletteru.
Děkujeme!

PŘIHLÁŠENÍ

Můžete se přihlásit přes Facebook

BĚŽNÉ PŘIHLÁŠENÍ

Vložte platný email.

Přihlášení bylo neúspěšné.

Nastala neznámá chyba.
Kontaktujte nás prosíme na info@radaveterinare.cz. Děkujeme.

Přihlášení bylo úspěšné!

PŘIHLÁSIT SE

Ještě u nás nemáte účet?