VETERINÁRNÍ
PORADNA

ZAJÍMAVÉ
ČLÁNKY

Bázlivý pes

Otázka 28.10.2018     Pes

Dobrý den, před měsícem jsem si vzala psa z útulku. Cca 1,5 roku starý větší kříženec. Našli ho uvázaného. Údajně musel být týrán, protože se všeho bojí. Ke mně okamžitě přilnul, tak, že se od něj nemohu hnout. Jsme spolu 24 hod denně, vyžaduje těsný fyzický kontakt. Byl velmi vyhublý, v útulku skoro nežral, jen trochu, když se nikdo nedíval. Bojí se všeho: dlouhých předmětů, nečekaných zvuků a pohybů, aut, deštníku, spadlého stromu, a nejvíc mužů. Nedůvěru má i k ženám, jen mu nevadí děti. Týden mi také skoro nežral, to se již zlepšilo a přibral. Ale bojí se pořád. Přivázaného ho našli spolu s malým voříškem, ale ten se nebál. Možná, že můj pes ani týrán nebyl, a má nějakou vrozenou nebo získanou psychickou poruchu? Bydlím sama na polosamotě u lesa, ale na vycházkách s ním vyhledávám lidi a psy, aby přivykl. On ale vždy zjevně trpí, chce být jen se mnou. Nemohu od něj odejít, a to se nelepší. Nákup mi zatím obstarává dcera, ale budu muset např. k zubaři! Když ho zavřu doma, otevře si, když ho zamknu, ničí dveře, z venkovního kotce se podhrabe, kouše železo jak nepříčetný. Prosím, co mám dělat, jak mu pomoci? Objednala jsem na doma klec, pro nejnutnější případy, ale viděla jsem video, kde se pes dostane i z této klece. Šetřím na vybudování bytelného venkovního kotce. Prosím, je nějaká metoda, jak alespoň zmírnit ten velký strach? Děkuji. L. Na fotce je, jak vypadal na začátku, když jsem si ho vzala.

Veterinář odpovídá Veterina PAPRSEK - MVDr. František Svozil PROFIL VETERINÁŘE

Dobrý den, Je chvalihodné, že jste si vzala psa z útulku, ale bohužel jste si vzala traumatizovaného jedince, který by spis potřeboval zkušeného pejskaře/psychologa, který mu pomůže traumata zpracovat a překonat, protože běžná péče je jedna věc, ale je potřeba odborně a systematicky pracovat se zraněnou duší. Ideální by bylo obrátit se na psího psychologa nebo zkušeného trenéra, který by Vám individuálně pomáhal pomalu zvládnout nácvik běžných situací, protože když se to nebude řešit, může pes v takovém stavu zůstat zbytek života a hlavně jeho reakce budou nepředvídatelné a pro Vás se stane přítěží. Určitě bychom teď, než seženete odborníka doporučili každý měsíc nasadit nový feromonový obojek, který přirozeně zklidňuje, můžete i do vody kapat Bachovy květové esence Rescue a začít budovat jeho sebevědomí - jednoduché povely- pamlsky a chválit. Pokud ho budete jen litovat, zůstane ve sve pozici chudinky. A samozřejmě začít s jemným nacvikem odložení aby věděl, ze se nic neděje. Ale opravdu tohle proberte s odborníkem, který se Vám bude věnovat, ani u lidí se neřeší trauma přes internet :) hezky den

Reakce od tazatele

Vážený pane doktore, moc Vám děkuji za odpověď a za cenné rady. Budu se snažit zařídit se podle nich. Sir je už můj osmý psí kamarád - pravděpodobně poslední - pes před ním se dožil téměř šestnácti let. Kříženec boxera, též nalezenec. Mám SŠ veterinární v HK. Myslela jsem si, že psům rozumím. Ale ještě nikdy jsem se nesetkala s takto se projevujícím psem. Zajímalo by mne, zda se pozná, jestli je příčinou trauma získané, nebo zda to může být povahou. Ale možná to bude oboje dohromady? Ještě jednou moc děkuji. Snad nějakého psychologa poblíž najdu. Nemám totiž auto. S pozdravem L.Píšová

Další zajímavý obsah

Vzteklina. Nebezpečná nemoc, která končí uhynutím zvířete a smrtí člověka

Vzteklina je akutní virové onemocnění centrálního nervového systému teplokrevných živočichů, které je neléčitelné a smrtelné. Česká republika je od roku 2004 označena jako prostá vztekliny, a to díky orální vakcinaci lišek v minulosti a očkování psů, které je povinné pro všechny jejich majitele. Můžete se s ní ale setkat v exotických a rozvojových zemích.

PŘEČÍST CELÝ ČLÁNEK

Hobby

Vyčmuchej si velikonoční koledu! Zábava nejen pro pejska

Přestože jsou letos Velikonoce poznamenané celospolečenskou situací COVID-19, vzdát se chutného hodování a času stráveném s vašim pejskem rozhodně nemusíte. Právě naopak. Ti z vás, kdo máte zahradu, jste ve výhodě, ale ani vy, páníčkové z bytu, nezůstanete zkrátka. Venku je krásně i s rouškou, a proto s pejskem vyzkoušejte nose work neboli zábavné hledání vajíček a laskomin. A za odměnu si všichni společně dejte výtečný masový nákyp!

PŘEČÍST CELÝ ČLÁNEK

Blechy útočí nejen na psy! Kde je očekávat a jak se jich zbavit?

Co blechám chybí na velikosti, to dohánějí svou vytrvalostí. Boj s těmito drobnými krvežíznivými parazity stojí spoustu peněz. Je to jeden z největších výdajů pro majitele domácích mazlíčků. Chovatelé si často stěžují, že i když prevenci proti blechám a klíšťatům věnují maximální péči, přesto někdy na svém mazlíčkovi blechy objeví. Odkud se tyto blechy berou? Většinou vysvětlení spočívá v jednom z následujících důvodů.

PŘEČÍST CELÝ ČLÁNEK
  Položit dotaz do poradny

REGISTRACE

Můžete se zaregistrovat přes Facebook

BĚŽNÁ REGISTRACE

Vložte platný email.

Heslo musí mít minimálně 6 znaků.

Zadaná hesla se neshodují.

Tento email je již zaregistrován.
Zvažte využití funkce zapomenuté heslo.

Nastala neznámá chyba.
Kontaktujte nás prosíme na info@radaveterinare.cz. Děkujeme.

Děkujeme za registraci!
Pokyny k aktivaci účtu najdete v emailu. Bez aktivace se nelze přihlásit!

REGISTROVAT SE

Registrací souhlasíte se zpracováním osobních údajů a přihlášením k našemu skvělému newsletteru.
Děkujeme!

PŘIHLÁŠENÍ

Můžete se přihlásit přes Facebook

BĚŽNÉ PŘIHLÁŠENÍ

Vložte platný email.

Přihlášení bylo neúspěšné.

Nastala neznámá chyba.
Kontaktujte nás prosíme na info@radaveterinare.cz. Děkujeme.

Přihlášení bylo úspěšné!

PŘIHLÁSIT SE

Ještě u nás nemáte účet?