VETERINÁRNÍ
PORADNA

ZAJÍMAVÉ
ČLÁNKY

Barva stolice - zánět?

Otázka 29.3.2021     Pes

Dobrý den, prosím o názor, případně doporučení, co dělat, co by pomohlo, už půl roku se náš pes potýká s potížemi s trávicí soustavou. Objevila se plynatost, žluto-zelená stolice a škrundání v břiše, z krve zjištěno vysoké CRP, jinak vše ok. Léčba antibiotiky Amoksiklav, ze stolice zjištěny giardie, přeleceno, pak negativní nález. Barva stolice přetrvávala, přidal se zapach z tlamy, opět škrundání v břiše. Nasazena hypoalergenní dieta a probiotika, po cca měsíci se přidal třes končetin, udělán test na slinivku, zjištěn akutní zánět slinivky, TLI 43. Pes byl 3 dny na infuzich, pak dieta Hill's i/d low fat, antibiotika Clavudale, žlutá objemná stolice 3-4 x denně, hubnutí. Po měsíci lipaza v pořádku, doporučeno vrátit se na hypoalergenní dietu, stolice se upravila na formovanou, pevnou, pes se vrátil na svou váhu, ale stále žluto-zelená barva stolice. Vždy po cca 2-3 týdnech od antibiotik se objeví škrundání v břiše, nasazena antibiotika Metrobactin - měl mit 10 dni, ale zvládli jsme jen 7 dní kvůli průjmu (průjem 3x denně), nasazena opět antibiotika Clavudale, během léčby krev a hlen ve stolici, po vysazení krev zmizela. Ve stolici jsem viděla taková tvrdá milimetrova vajíčka, prý ale paraziti kromě tasemnice nejsou vidět - udělaná koprologie a vše negativní. Chemické vyšetření stolice normální nález, co se týče bakterií nalezena klostridiová dysmikrobie na 2 křížky. Sono v pořádku. Zatím žádná antibiotika nenasazena, jestli se neupravi. Nyní opět škrundání v břiše, nasazena antibiotika Ciprinol a Sulfasalazin. Bereme týden, ale stále žádná změna, přetrvává žluto-zelená stolice 3x denně. Už jsme z toho zoufalí, je to stále dokola. Jinak pes jí i pije normálně, je jen rychleji unavenejsi. Nejí a nepije jen ten den, co má škrundání v břiše, to žere i venku trávu, hodne mě děsí ta barva stolice (omlouvám se za přílohu). Čím by to mohlo být a co by nám pomohlo? Děkuji.

Veterinář odpovídá MVDr. Jaroslav Jančík: Veterinární ošetřovna Praha 9 PROFIL VETERINÁŘE

Dobrý den. A dáváte nějaká probiotika / Probiovet / ? Tolik ATB, vždyť ta střevní mikrofora po všech těch ATB. nemůže normálně fungovat. S pozdravem MVDr Jančík.

Reakce od tazatele

Dobrý den, ano po celou dobu přidáváme probiotika - Fortiflora, ale nějak nezabírají. Měli bychom zkusit jiná - Probiovet? Taky nevidím při tolika ATB úpravu mikroflóry... ATB jsou nasazována vždy při potížích, pravidelně po dobrani antibiotik cca za 14 dní se objeví škrundání v břiše, plynatost, pes žere trávu, nechce jist,... Opakuje se stále již půl roku a do toho ta barva stolice. Může to být od té slinivky? Děkuji.

Reakce od veterináře

Dobrý den.Dejte stopku ATB na celý rok. Při potížích nedávejte ATB. A provedli jste antibiogram ? Zkuste kombinaci ,kterou dávám při zánětech slinivky, od firmy energy.cz Regavet,Cytovet ,Probiovet ve 3 týd.cyklech s 1 týd.pauzami , alespoň 3x. K tomu dietu Hills I/D. S pozdravem MVDr Jančík. Ty příznaky jsou typické pro recidívy chron.zánětu slinivky.

Reakce od tazatele

Moc děkuji za odpověď a radu, to se mi zdá velmi rozumné, nezdá se mi to časté podávání ATB. O možnosti antibiogramu jsem nevěděla, pejskovi bohužel nedělali...Mám zkusit, jestli by nám ještě udělali? Jinak dietu od Hill's i/d jsme měli, ale museli jsme přejít po měsíci zpět na hypoalergenní dietu, je citlivý na kuře, špatně ji trávil - časté a velké množství měkké stolice. O přípravcích od Energy už jsem hodně slyšela, určite zkusíme. Ještě jednou děkuji.

Další zajímavý obsah

Parazité a domácí zvířata. Nerovný a často nelehký boj

V živočišné říši žije 4–5 % parazitů a to ze 1,7 milionů dosud popsaných druhů živočichů. Přesný počet cizopasníků nebudeme vědět, dokud nebudou popsáni všichni hostitelé. Počet ovšem není podstatný. Mnohem důležitější je informace, že množství parazitů převyšuje počet volně žijících druhů zvířat. Většina hostitelů má více cizopasníků, u člověka je jich popisováno nejméně 149 druhů. Dokonce i někteří parazité jsou současně hostiteli dalších parazitů.

PŘEČÍST CELÝ ČLÁNEK

Hobby

S pejskem na konec světa i v zimě. A se svačinkou pro vás oba

Cestovatelská nálada většinou patří letním měsícům. Trend posledních let však je utéct z naší české zimy do teplých krajin a nabírat energii u moře nebo v teplejších zemích. Jak to ale vyřešit s našimi psími miláčky? Mnoho páníčků je nechce svěřit známým ani personálu ve specializovaných hotelech. Vezměte tedy pejska s sebou a nezapomeňte mu přibalit svačinku.

PŘEČÍST CELÝ ČLÁNEK

Obezita u psů a koček: proč je nebezpečná?

Obezita patří mezi celosvětově velmi rozšířená civilizační onemocnění současné doby a jinak tomu není ani u našich domácích mazlíčků. Zatím co člověk své stravovací návyky může vůlí ovlivnit a změnit, zvíře je plně závislé na péči svého majitele. Obecně platí, že majitelé psů a koček milují své svěřence natolik, že jim vždy rádi dopřejí více než je potřeba a pak vznikají problémy s váhou. Proč je obezita nebezpečná a jak s ní lze bojovat?

PŘEČÍST CELÝ ČLÁNEK
  Položit dotaz do poradny

REGISTRACE

Můžete se zaregistrovat přes Facebook

BĚŽNÁ REGISTRACE

Vložte platný email.

Heslo musí mít minimálně 6 znaků.

Zadaná hesla se neshodují.

Tento email je již zaregistrován.
Zvažte využití funkce zapomenuté heslo.

Nastala neznámá chyba.
Kontaktujte nás prosíme na info@radaveterinare.cz. Děkujeme.

Děkujeme za registraci!
Pokyny k aktivaci účtu najdete v emailu. Bez aktivace se nelze přihlásit!

REGISTROVAT SE

Registrací souhlasíte se zpracováním osobních údajů a přihlášením k našemu skvělému newsletteru.
Děkujeme!

PŘIHLÁŠENÍ

Můžete se přihlásit přes Facebook

BĚŽNÉ PŘIHLÁŠENÍ

Vložte platný email.

Přihlášení bylo neúspěšné.

Nastala neznámá chyba.
Kontaktujte nás prosíme na info@radaveterinare.cz. Děkujeme.

Přihlášení bylo úspěšné!

PŘIHLÁSIT SE

Ještě u nás nemáte účet?