Odborník
Epilepsie psů a koček: jak ji poznat a jak ji řešit
Epilepsie u psů i koček mívá různé podoby. Je to chronický stav, který způsobuje opakované záchvaty a téměř ve 100 % případů je kompenzována léky.
ONLINE
PORADNA
3.11.2021
Novinky
Od začátku příštího roku začne platit novela zákona o veterinární péči a bude zřízena jednotná centrální evidence označených psů a jejich chovatelů. Povede ji Státní veterinární správa.
Pražský magistrát zruší evidenci chovatelů psů, kterou dosud vedl. Důvodem je změna zákona o ochraně zvířat, podle které budou všichni chovatelé povinni hlásit psy nově Ústřední veterinární správě. Magistrát v souvislosti s tím zruší také úlevu od poplatku, kterou lidé dostávali při registraci zvířete. Vyplývá to z návrhu novely městské vyhlášky, kterou schválili pražští radní. Novela bude účinná od 1. ledna 2022. Poplatek za psa 1500 korun ročně, potažmo 600 korun v případě chovu v rodinných domech, budou muset lidé nadále platit.
Od začátku příštího roku bude zřízena jednotná centrální evidence označených psů a jejich chovatelů. Všichni chovatelé psů tak budou povinni hlásit veterinární správě písemně nebo prostřednictvím informačního systému požadované údaje. Tím se podle schváleného dokumentu stane magistrátní evidence nadbytečná.
Poplatek se platí ze psů starších tří měsíců a platí jej držitel psa. Za každého prvního psa zaplatí chovatel ročně 1500 Kč a za každého dalšího pak 2250 Kč. V případě chovu u rodinných domů to je 600 Kč, respektive 900 Kč. Stejné částky se platí, pokud pes slouží například k hlídání objektů. Slevu mají senioři, kteří platí 300 a 600 Kč.
V Praze bylo ke konci loňského roku hlášeno 90 183 psů, tedy o 4150 více než o rok dříve. Chovatelů bylo 82 949. Nejvíce jich stejně jako předloni bylo v Praze 4, 6 a 10. Na rozdíl od předloňska loni mírně převažovaly feny nad psy. Z čistokrevných plemen je stále nejpočetnější jorkšírský teriér, nejčastějším jménem je dlouhodobě Ben.
Odborník
Epilepsie u psů i koček mívá různé podoby. Je to chronický stav, který způsobuje opakované záchvaty a téměř ve 100 % případů je kompenzována léky.
Odborník
Máte pocit, že váš pes má nějaké to kilo navíc, už neběhá jako laňka a je celkově pomalejší? Jak je to s nadváhou a obezitou u psů nastiňuje MVDr. Milan Štourač.
Hobby
Veterináři to nemají lehké, pacienti jim nemohou vysvětlit, co je trápí, mají málo času, někdy i nepříliš přátelská zvířata a diagnostika onemocnění hned několika živočišných druhů může být zkrátka stresující. Abyste ulehčili situaci v ordinaci všem zúčastněným, zkuste se vyvarovat následujícím zlozvykům.
První pomoc
Příčinou tohoto typu úrazu jsou nehody způsobené ostrými předměty, jako je například nůž, klacek při aportování, osina nebo střepy, které naruší kůži nebo podkoží a mohou se bohužel dostat mnohem hlouběji.
Mnoho látek může našim čtyřnohým miláčkům uškodit, aniž bychom o tom předem měli tušení. Nejsou to jen obecně známé jedy, ale také potraviny. Do kontaktu s toxickou látkou se může zvíře dostat nejenom venku při procházce, ale i neúmyslným podáním. Věděli jste, že je pro psy jedovatý i kofein, cibule nebo třeba hroznové víno?
© 2016 - 2024 | HKR Vet s.r.o.
REGISTRACE
Můžete se zaregistrovat přes Facebook
Registrovat přes FacebookBĚŽNÁ REGISTRACE
Vložte platný email.
Heslo musí mít minimálně 6 znaků.
Zadaná hesla se neshodují.
Tento email je již zaregistrován.
Zvažte využití funkce zapomenuté heslo.
Nastala neznámá chyba.
Kontaktujte nás prosíme na info@radaveterinare.cz. Děkujeme.
Děkujeme za registraci!
Pokyny k aktivaci účtu najdete v emailu. Bez aktivace se nelze přihlásit!
Registrací souhlasíte se zpracováním osobních údajů a přihlášením k našemu skvělému newsletteru.
Děkujeme!
PŘIHLÁŠENÍ
Můžete se přihlásit přes Facebook
Přihlásit přes FacebookBĚŽNÉ PŘIHLÁŠENÍ
Vložte platný email.
Přihlášení bylo neúspěšné.
Nastala neznámá chyba.
Kontaktujte nás prosíme na info@radaveterinare.cz. Děkujeme.
Přihlášení bylo úspěšné!
PŘIHLÁSIT SEJeště u nás nemáte účet? Registrujte se zdarma!