Pes v důchodu: počítejte s velkými změnami v chování, 2. část
Stárnoucí pejsek vyžaduje více péče a trpělivosti, už mu to neběhá jako kdysi a opravdu vás v psím důchodu potřebuje mít na blízku. Co od něj můžete čekat a co pro něj můžete udělat?
ONLINE
PORADNA
13.9.2016
Psi nám dělají radost, společnost a poskytují nám spoustu lásky. Věděli jste ale, že nám lidem mohou svým tradičním olíznutím tváře zlepšovat zdraví? Vědci zjišťují, že mixování psích a lidských mikrobů může být do určité míry zdraví prospěšné.
Mikrobiom je součet všech mikrobů, které se vyskytují v těle jedince. Mikrob je jednobuněčný organismus a nejstarší forma života na světě. Jsou tak malí, že se jich do ouška jehly vejde milion. Mikroby jsou přítomny ve vodě, v půdě a také v těle živočichů. Jsme jim vystaveni již od narození, kde se během porodu přenášejí z matky na dítě. Během dětství lidé nabírají další a další mikroby při kontaktu s rodinou, přáteli, ale také se zvířaty. Během našeho růstu a vývoje se vyvíjejí i naše mikroby. Probíhají mezi nimi boje o prostor a zdroje živin – tradičně přežijí jen ti nejsilnější. Když onemocníme, jíme nová jídla nebo užíváme antibiotika, naše mikroby a mikroflóra se mění. Tyto změny mohou trvat od několika týdnů až po několik let. Každý člověk má mikroby unikátní, což je dáno mimo jiné pohlavím, věkem, povoláním, prostředím ve kterém žijeme, stravovacími a hygienickými návyky.
Pokud jsme celkově zdraví, převládají v těle ty „dobré“ mikroby. Tyto mikroby nás chrání před patogeny způsobujícími nemoci – tím, že je mikrobů tolik, zabírají v těle volná místa, na kterých by se patogeny mohly usadit. V zažívacím traktu se běžně nachází tyčové bakterie neboli bacily, které stimulují imunitní systém. Předpokládá se, že po rozsáhlejším výzkumu by se tyto bakterie mohly používat k posílení oslabeného imunitního systému nebo jako součásti léčby široké škály rakovinových nádorů. Je také prokázáno, že narušení mikrobiomu způsobuje autoimunitní onemocnění. Mikroby navíc fungují jako probiotika – pomáhají lidskému tělu udržet optimální váhu, zajišťují správné trávení a stimulují metabolismus. Také pomáhají vstřebávat škodlivé toxiny ze znečištěného prostředí, kterému je tělo vystaveno. Mikroby tedy vlastně fungují jako detoxikátory.
Psi roznášejí populace mikrobiomů převážně přes tlamu, tlapky a srst. Z tlamiček 50 psů lze získat více než 353 různých druhů bakterií, z nichž je vědcům známo jen asi 20 procent. Ačkoli k tématu ještě zbývá zodpovědět mnoho otázek, vědci se obecně shodují, že děti, které od malička vyrůstají se psy, mají nižší riziko rozvinutí astmatu a alergií. Tím, že psi „courají“ jak venku tak vevnitř, nabírají různé druhy mikrobů, které spolu s těmi lidskými ve správném poměru mohou posilovat imunitní systém člověka.
Stárnoucí pejsek vyžaduje více péče a trpělivosti, už mu to neběhá jako kdysi a opravdu vás v psím důchodu potřebuje mít na blízku. Co od něj můžete čekat a co pro něj můžete udělat?
Zoonózy představují významnou část hlášených infekčních onemocnění v České republice. Přenáší je celá řada zvířat, u domácích mazlíčků se s nimi nejvíce setkáte u psů a koček. Typickou zoonózou jsou například nemoci, které přenáší klíště obecné. Dávejte si proto pozor a čtěte, které z nich vám nejvíc hrozí a jak se můžete chránit.
Popáleniny hrozí nejen nám lidem, ale také zvířatům a domácím mazlíčkům především. Stačí chvilka nepozornosti, neopatrné zacházení s horkými předměty nebo delší pobyt na slunci a problém je na světě. Naštěstí existuje i pro naše chlupáče první pomoc.
Co blechám chybí na velikosti, to dohánějí svou vytrvalostí. Boj s těmito drobnými krvežíznivými parazity stojí spoustu peněz. Je to jeden z největších výdajů pro majitele domácích mazlíčků. Chovatelé si často stěžují, že i když prevenci proti blechám a klíšťatům věnují maximální péči, přesto někdy na svém mazlíčkovi blechy objeví. Odkud se tyto blechy berou? Většinou vysvětlení spočívá v jednom z následujících důvodů.
Odborník
Zuby zvířat mají obecně více funkcí než zuby lidské. Především masožravci je používají k chytání, držení, nošení, kousání, drcení a dalšímu mechanickému zpracování potravy. Kromě žvýkacích funkcí jsou zuby rovněž používány k obraně, útoku i při rozmnožovacím chování. Zuby dočasné jsou později vyměněny za zuby trvalé, přetrvávající po celý život.
© 2016 - 2024 | HKR Vet s.r.o.
REGISTRACE
Můžete se zaregistrovat přes Facebook
Registrovat přes FacebookBĚŽNÁ REGISTRACE
Vložte platný email.
Heslo musí mít minimálně 6 znaků.
Zadaná hesla se neshodují.
Tento email je již zaregistrován.
Zvažte využití funkce zapomenuté heslo.
Nastala neznámá chyba.
Kontaktujte nás prosíme na info@radaveterinare.cz. Děkujeme.
Děkujeme za registraci!
Pokyny k aktivaci účtu najdete v emailu. Bez aktivace se nelze přihlásit!
Registrací souhlasíte se zpracováním osobních údajů a přihlášením k našemu skvělému newsletteru.
Děkujeme!
PŘIHLÁŠENÍ
Můžete se přihlásit přes Facebook
Přihlásit přes FacebookBĚŽNÉ PŘIHLÁŠENÍ
Vložte platný email.
Přihlášení bylo neúspěšné.
Nastala neznámá chyba.
Kontaktujte nás prosíme na info@radaveterinare.cz. Děkujeme.
Přihlášení bylo úspěšné!
PŘIHLÁSIT SEJeště u nás nemáte účet? Registrujte se zdarma!