VETERINÁRNÍ
PORADNA

ZAJÍMAVÉ
ČLÁNKY

ONLINE
PORADNA

Dělá na vás „psí oči“? Raději mu je zkontrolujte

26.10.2021   

Hobby

I přesto, že se na ně váš čtyřnohý parťák spoléhá o něco méně než na svůj čumáček, je důležité péči o jeho oči nepodceňovat.

Psí zrak: slow-motion, ale v omezených barvách

Pes zkoumá svět kolem sebe především čichem a ten poté ostatní smysly doplňují. Oproti lidem je psí vidění chudší na barvy: psi rozlišují jen žlutou, modrou a šedou, ostatní barvy se jim „převádějí“ na jejich odstíny. Vidí hůře do dálky a hůře zaostřují. Lépe ale vidí ve tmě a mají širší úhel pohledu. Pohyb dokáží vnímat zpomaleně, proto je pro ně například snadné chytat hozené míčky.

Všímejte si výtoku, přivírání víček i scestné chůze

Ani psům se nevyhýbají nejrůznější problémy spojené se zrakem a očima. Při péči bychom si proto měli všímat i stavu jeho zrakového ústrojí. Indikátorem potíží bývá nejčastěji přivřené oko, bolestivost, nadměrné slzení nebo výtok z očí, zarudlá a oteklá oční víčka nebo zarudlé oči, často si je tře tlapkami. Veterináři nejčastěji ošetřují rohovkové vředy, akutní a chronické záněty rohovek, uveitidy neboli záněty duhovky, nemoci čočky, glaukom čili zelený zákal čočky, odchlípení sítnice, onemocnění víček a slzného aparátu, záněty spojivek. Zasáhnout může jen jedno oko nebo i obě, signalizuje jej právě nadměrné slzení, výtok od vodnatého až po krvavý a taktéž zarudnutí bělma. Příčin zánětu může být několik, od zavlečené infekce přes alergii až po poranění nebo vniknutí malého cizího tělesa, jako jsou třeba travní osiny.

Na veterinu většinou budete muset. Připravte si tisícovky

První pomocí při problému se zrakem je důkladná prohlídka očí, zda se v nich nenachází cizí těleso. Prohlédněte také, zda pejskovi špatně nerostou řasy, které mu poté oko mohou dráždit. Pokud jsou oči znečištěny například prachem, pomohou výplachy spojivky borovou vodou. Pokud v oku objevíte něco, co tam nepatří, nesnažte se objekt sami vyndávat a ihned zamiřte k veterináři. Totéž platí, když si všimnete třeba zvětšené oční bulvy, změny barvy rohovky a duhovky a dalších abnormalit. Veterinář oči vyšetří, stanoví diagnózu a nastaví vhodnou léčbu. U mnoha problémů to bude pravděpodobně léčba očními kapkami, někdy ale bude potřeba provést chirurgický zákrok. Cena za diagnostiku se přitom pohybuje většinou mezi jedním až pěti tisíci korun a cena za operaci oka dle typu operace zhruba mezi pěti až dvaceti tisíci korun. S pokrytím veterinárních nákladů vám může pomoci vhodné psí pojištění.

Jak se vám článek líbil?

Hodnocení čtenářů: 100% (hlasů: 3)

Témata

Autor článku

Zdroje

Text: Lukáš Pololáník
Fotografie: Adobe Stock

NAPOSLEDY PŘEČTENÉ ČLÁNKY

Zajímavosti ze světa zvířat. Víte, že...

Naši mazlíčci jsou podivná stvoření. Zajímali jste se někdy o to, proč se občas tak zvláštně chovají? Kočka se zdá být mazaná, kolik si toho ale zapamatuje? Jsou psi opravdu barvoslepí? Také máte pocit, že váš papoušek jí prakticky neustále? Zde je několik faktů o zvířatech, které by vás mohly zajímat.

Jak se zbavit klíštěte u psa: návod na úspěšnou likvidaci parazita

Některé druhy klíšťat přenášejí potenciálně smrtelná onemocnění, která se kousnutím klíštěte přenesou na vašeho psa. V této části roku jsou právě klíšťata nejaktivnější a hledají hostitele, na kterých by se mohla živit. Abyste zabránili přenosu chorob a zajistili svému psovi klidné léto, je důležité vašeho mazlíka pravidelně kontrolovat na přítomnost parazitů

Odborník

Jaká strava je vhodná pro psa s citlivým zažíváním?

Žaludeční a střevní potíže jsou u psů poměrně běžné. Projevují se opakovaným zvracením, průjmem nebo plynatostí a mohou mít různé příčiny. U některých psů se objeví zažívací potíže z toho důvodu, že mají ve stravě příliš mnoho tuku nebo nedostatek vlákniny. V jiných případech mohou být trávicí problémy známkou skrytého onemocnění, jako je například zánět slinivky břišní, přemnožení bakterií nebo přítomnost střevních parazitů.

Odborník

Osiřelé kotě z pohledu veterináře. Co vás čeká?

Do veterinárních ordinací velmi často přicházejí lidé, kteří v ruce svírají malý chlupatý uzlíček a neví, co s ním. Vzhledem k vysoké plodnosti nekastrovaných koček, které mívají potomky alespoň dvakrát za rok, nejsou opuštěná koťata výjimkou. Nejčastěji kočičí matky umírají následkem autonehod, infekčních onemocnění nebo komplikovaného porodu.

ZOBRAZIT DALŠÍ ČLÁNKY
  Položit dotaz do poradny

REGISTRACE

Můžete se zaregistrovat přes Facebook

BĚŽNÁ REGISTRACE

Vložte platný email.

Heslo musí mít minimálně 6 znaků.

Zadaná hesla se neshodují.

Tento email je již zaregistrován.
Zvažte využití funkce zapomenuté heslo.

Nastala neznámá chyba.
Kontaktujte nás prosíme na info@radaveterinare.cz. Děkujeme.

Děkujeme za registraci!
Pokyny k aktivaci účtu najdete v emailu. Bez aktivace se nelze přihlásit!

REGISTROVAT SE

Registrací souhlasíte se zpracováním osobních údajů a přihlášením k našemu skvělému newsletteru.
Děkujeme!

PŘIHLÁŠENÍ

Můžete se přihlásit přes Facebook

BĚŽNÉ PŘIHLÁŠENÍ

Vložte platný email.

Přihlášení bylo neúspěšné.

Nastala neznámá chyba.
Kontaktujte nás prosíme na info@radaveterinare.cz. Děkujeme.

Přihlášení bylo úspěšné!

PŘIHLÁSIT SE

Ještě u nás nemáte účet?