Dobrý den,
obracím se na Vás s prosbou o radu. Mám andulku - anduláka od ledna t.r., koupenou od chovatele. Je narozen v říjnu 22. V době, kdy jsem ho vybírala měl ocasní péra, ty mu ale vypadla, během měsíce a půl mu dorostla a zase vypadla...Tak už jsem začala být nervózní, zda mu něco není...
Jinak je veselý, ochočil se...zkrátka na pohled ani chováním mu nic není...Nepelichá, žere, vypadá zdravě....Na internetu jsou různé katastrofické scénáře, tak se raději obracím přímo na Vás.
Poradíte mi, prosím? Třeba mu chybí nějaké vitamíny? Žere jen proso pro juniory, senegálské proso, vitamínové tyčinky a salát, jinak vše odmítá (papriku, banán, vejce...).
Velice Vám děkuji za radu. Děkuji
S pozdravem
Martina Pelouchová
Dobrý den, myslím, že budu opakovat to,co jste už četla na internetu, může se jednat o
cirkovirózu papoušků, též PBFD z anglického Parrot Beak and Feather Disease, nemoc zobáku a peří papoušků, je častá, silně nakažlivá nemoc všech druhů papoušků. Nejnápadnější je její chronická forma, která je charakteristická vleklými, s každým pelicháním zhoršujícími se vadami opeření, které končí ztrátou peří. Nebezpečí nemoci ale spočívá především v tom, že napadá a ničí imunitní systém papouška. Příčinou úhynu je imunosuprese a sekundární infekce. Proto je nemoc připodobňována k AIDS.Léčba bohužel neexistuje, mohou se pouze separovat nemocní papoušci. Nebo o polyomavirózu, "nemoc výletků andulek", BFD, což je vysoce nakažlivé onemocnění ptáků, především papoušků, ale také pěnkavovitých, kanárů, dravců. U dospělých andulek probíhá infekce bez příznaků, ale mláďata v budkách hynou a u těch ostatních se objeví poruchy opeření, francouzské pelichání. Mladým andulkám chybí ocasní pera nebo letky nebo jsou zkrácené, lámavé a ptáci nejsou schopni letu. Proto se jim říká "skokani".
Polyomavirózu nelze spolehlivě léčit. Pokud se nemoc objeví u papoušků jiných než andulky, nezbývá než počkat, která nakažená zvířata onemocní - ve chvíli prvního úhynu už jsou nakažená všechna. Mláďata na prodej by se měla otestovat metodou PCR a prodat až když jsou negativní, aby se nemoc dále nešířila. Myslím, že krmíte dobře a nezbyde vám nic jiného než počkat,jak se to časem bude vyvíjet dál. Hezký den.
Pokud vlastníte nebo se chystáte pořídit si domácí zvíře, do vašeho života s ním více či méně vstoupí také veterinární lékaři. Aby vám prostředí veterinárních ordinací nenahánělo hrůzu, abyste chodili na veterinu pokud možno rádi a především aby vám a vašemu zvířeti veterinární péče přinášela pokud možno jen samé benefity, je tu seriál článků o porozumění si s veterinářem.
Ptáci jako mazlíčci jsou velmi náladoví. V jednu chvíli jsou hraví a za chvíli zase nároční a rezervovaní. Někdy skoro poznáte, co si myslím, jindy zase naopak nepoznáte vůbec nic. Papoušci komunikují několika jazyky řeči těla. Pozorujte například jejich křídla, ocasní pera oči a peří.
Potrava, kterou svému papouškovi dáváte, bude mít zásadní vliv na jeho kondici, zdraví a dlouhověkost. Kromě semen je potřeba krmit ho ovocem a zeleninou a dbát na správné stravovací návyky.
Naši mazlíčci jsou podivná stvoření. Zajímali jste se někdy o to, proč se občas tak zvláštně chovají? Kočka se zdá být mazaná, kolik si toho ale zapamatuje? Jsou psi opravdu barvoslepí? Také máte pocit, že váš papoušek jí prakticky neustále? Zde je několik faktů o zvířatech, které by vás mohly zajímat.
Otrava domácího mazlíčka je noční můrou každého majitele. Jedy v domácnosti jako jsou čisticí prostředky či léky, kterými si může ublížit, nejsou jedinou hrozbou. Mnoho otrav vzniká požitím potravin a jídla, které je pro člověka neškodné, pro zvíře však může mít fatální následky.
Poslední říjnové, a zatím slunečné dny, můžete vyrazit za poznáním na Výstaviště v Lysé nad Labem, kde se 26.–30. října 2016 koná celostátní výstava exotické fauny a flóry.