VETERINÁRNÍ
PORADNA

ZAJÍMAVÉ
ČLÁNKY

Ptačí tuberkulóza/mykobakterioza

Otázka 16.12.2020     Ptactvo

Dobrý den. Jelikož máme internet, tak místo toho, aby si člověk pořídil zvíře a byl spokojený, tak nejdřív zjistí, že může zemřít na x nemocí, které by daný mazlíček mohl chytit a přenést na něj :) Uvažujeme o pořízení dvou papoušků, kakariki. Jsme v Praze, domek se zahradou, kde je hodně venkovního divokého městského ptactva, papoušci by byli pouze doma. Žena je astmatik, bere kortikoidy a prostě mám obavu z ptačí TBC, respektive z M. avium komplex, na které se uvádí lidská mortalita kolem 15%. Je mi jasné, že upřednostnit strach z nemoci nade vše, nemohl bych pořídit absolutně žádné zvíře. Avšak papoušků je v ČR mnoho a lidé NTM (netuberkulozní mykobakteriozu) nechytají jak na běžícím páse, ačkoliv incidence tohoto onemocnění stoupá. Přesto asi budu papoušky preventivně vážit. Můj dotaz je následující - z Vaší praxe, jak časté je toto onemocnění u nevoliérového, bytového ptactva? Jak to vidíte? Mockrát děkuji! :)

Veterinář odpovídá MVDr. Zuzana Bernatíková PROFIL VETERINÁŘE

Dobrý den, podle Vašeho dotazu soudím, že o aviární TBC víte víc než já. Asi Vás zklamu, ale drobnochovy ptactva v ordinaci ošetřuji velmi sporadicky a zatím jsem se s tímto problémem nesetkala. Zkuste směřovat dotaz např. k dr. Grymové, u které jsou ptačí pacienti na denním pořádku. Hezký zbytek Vánoc..

Další zajímavý obsah

Odborník

Jak si porozumět s veterinářem?

Pokud vlastníte nebo se chystáte pořídit si domácí zvíře, do vašeho života s ním více či méně vstoupí také veterinární lékaři. Aby vám prostředí veterinárních ordinací nenahánělo hrůzu, abyste chodili na veterinu pokud možno rádi a především aby vám a vašemu zvířeti veterinární péče přinášela pokud možno jen samé benefity, je tu seriál článků o porozumění si s veterinářem.

PŘEČÍST CELÝ ČLÁNEK

Jak naučit papouška chodit na záchod

Jistě jste slyšeli o výchově koček, psů, dokonce možná i králíků, ale co výchova ptáků? Ty je totiž možné také vycvičit, například aby si ulevili na povel. Obecně platí, že u mladších ptáků je výcvik jednodušší než u těch starších a výcvik větších ptáků je snazší, protože se nevyprazdňují tak často. Zatímco andulka se bude potřebovat vyprázdnit několikrát za hodinu, u většího papouška to může trvat hodiny.

PŘEČÍST CELÝ ČLÁNEK
  Položit dotaz do poradny

REGISTRACE

Můžete se zaregistrovat přes Facebook

BĚŽNÁ REGISTRACE

Vložte platný email.

Heslo musí mít minimálně 6 znaků.

Zadaná hesla se neshodují.

Tento email je již zaregistrován.
Zvažte využití funkce zapomenuté heslo.

Nastala neznámá chyba.
Kontaktujte nás prosíme na info@radaveterinare.cz. Děkujeme.

Děkujeme za registraci!
Pokyny k aktivaci účtu najdete v emailu. Bez aktivace se nelze přihlásit!

REGISTROVAT SE

Registrací souhlasíte se zpracováním osobních údajů a přihlášením k našemu skvělému newsletteru.
Děkujeme!

PŘIHLÁŠENÍ

Můžete se přihlásit přes Facebook

BĚŽNÉ PŘIHLÁŠENÍ

Vložte platný email.

Přihlášení bylo neúspěšné.

Nastala neznámá chyba.
Kontaktujte nás prosíme na info@radaveterinare.cz. Děkujeme.

Přihlášení bylo úspěšné!

PŘIHLÁSIT SE

Ještě u nás nemáte účet?