VETERINÁRNÍ
PORADNA

ZAJÍMAVÉ
ČLÁNKY

Průjem u koťátka

Otázka 5.11.2021     Kočka

Dobrý den, máme 4 měsíční koťátko, které najednou začalo mít řídkou stolici (úplná voda to není, zbarvení něco mezi světle hnědou a tmavě žlutou, zápach nedokážu posoudit, protože každé kočičí hovínko strašně páchne). Jedná se o venkovní kočku, která je přes den doma a na noc jde s ostatními kočkami ven. Dostávají konzervu a granule a malá stále ještě také pije mléko od mámy kočky. Může to být z této kombinace mléko+konzerva? Preventivně byla odčervená někdy kolem 2.měsíce, když se objevili paraziti u mámy kočky a teď po začátku průjmu, protože se opět objevil bílý parazit na srsti koťátka v okolí zadní nohy (nevíme, jestli z malé nebo znovu ze staré kočky, ležely u sebe, takže dostaly tabletku na odčervení všechny.) Nemá problém přijímat potravu, nehubne, normálně si hraje a je akční jako před tím. Řídká stolice a s tím spojené i častější vyprazdňování přetrvává už asi týden. Před případnou návštěvou veteriny by mě tedy zajímalo, jestli může mít ten průjem z toho, že stále pije to mléko a zároveň už jí i normální krmení nebo je v tom něco více a jak se mám potom v tomhle případě na veterinu připravit - s koťátkem nebo bez něj, na co vše se budou ptát, jak je to se vzorky stolice...? Předem děkuji za odpověď.

Veterinář odpovídá MVDr. Petra Orlovská PROFIL VETERINÁŘE

Dobrý den, ano může mít podrážděné zažívání z mateřského mléka, přecejen v 16 týdnech už pít vůbec nemusí. Druhou věcí jsou tedy parazité, kteří mohli natolik podráždit trávicí trakt, že průjem neustává. K veterinárnímu lékaři určitě zajděte, zkontroluje zda se u podrážděného střeva nevyvinula infekce. Možná postačí jen probiotika na podporu trávení a nebo antbiotika pro řešení infekce. Koťátko určitě vezměte s sebou. Lékař se bude ptát na to co žere, odčervení, kde pobývá, jak jsou na tom další kočky a další otázky, které určitě budete schopna zodpovědět. Pokud lékař usoudí, může udělat výtěr a nebo pokud chcete rovnou donést vzorek stolice, tak se stolicé sbírá 3 po sobě jdoucí dny. S pozdravem MVDr. Orlovská

Další zajímavý obsah

Popáleniny: první pomoc pro domácí mazlíčky, 1. část

Málokterá zranění domácích mazlíčků jsou tak traumatizující, bolestivá a způsobují takové trvalé následky jako popáleniny. Na rozdíl od jiných poranění jsou popáleniny charakteristické tím, že poškozují tkáň; někdy nevratným způsobem. Je proto důležité domácnost zabezpečit tak, aby mazlíčci nepřišli k úhoně.

PŘEČÍST CELÝ ČLÁNEK

Hobby

Co potřebuje koťátko, když si ho přinesete domů

Vzpomínáte si ještě, kdy jste si přinesli tu malou, chlupatou, roztomilou kuličku domů? Přestože jsou kočky celkem nenáročná domácí zvířata, většina lidí se jim snaží poskytnout o nejlepší od krmiva po pelíšek. Pokud s chovem kočičky teprve začínáte, možná se vám bude hodit pár tipů, jak se na příchod ochmýřené radosti připravit a co jí poskytnout.

PŘEČÍST CELÝ ČLÁNEK

První pomoc

První pomoc: poranění drápu nebo paspárku

Poranění packy, polštářků a drápů patří k nejčastějším zvířecím zraněním. Zvíře si poraní dráp nejčastěji při hře, na vycházkách v kamenitém terénu nebo když hrabě na zahradě. Poranění drápu není život ohrožující stav, je to však nepříjemný a většinou krvavý zážitek pro vás i vaše mazlíčka.

PŘEČÍST CELÝ ČLÁNEK

Odborník

POZOR: nežádoucí reakce na očkování psů a koček

Nežádoucí reakce na očkování je jakýkoliv vedlejší projev nebo nechtěná změna zdravotního stavu zvířete, nastávající v důsledku aplikace očkovací látky. Očkování je obecně velmi démonizováno, mnohými lidmi zatracováno a je mu přisuzována spousta zcela nesmyslných a nepravdivých důsledků. Pozitiva očkování jsou neoddiskutovatelná, v tomto článku však shrneme jeho nejčastější negativní důsledky. Zaměříme se pouze na případy, kdy je vakcína správně skladovaná a správně aplikovaná, použití nevhodných preparátů nebo aplikace jinam než na určené místo nejsou předmětem tohoto článku.

PŘEČÍST CELÝ ČLÁNEK

Odborník

Antiparazitika pro kočku či psa. Jak si správně vybrat?

Dnes máme široký výběr antiparazitárních preparátů působících proti blechám a klíšťatům. Tito parazité dokáží psa i kočku pořádně potrápit. Kromě toho, že sají krev, mohou být zdrojem přenosných onemocnění a přenašečem vnitřních parazitů, mohou na ně vznikat velmi nepříjemné alergické reakce. Každá forma má své klady i zápory.

PŘEČÍST CELÝ ČLÁNEK
  Položit dotaz do poradny

REGISTRACE

Můžete se zaregistrovat přes Facebook

BĚŽNÁ REGISTRACE

Vložte platný email.

Heslo musí mít minimálně 6 znaků.

Zadaná hesla se neshodují.

Tento email je již zaregistrován.
Zvažte využití funkce zapomenuté heslo.

Nastala neznámá chyba.
Kontaktujte nás prosíme na info@radaveterinare.cz. Děkujeme.

Děkujeme za registraci!
Pokyny k aktivaci účtu najdete v emailu. Bez aktivace se nelze přihlásit!

REGISTROVAT SE

Registrací souhlasíte se zpracováním osobních údajů a přihlášením k našemu skvělému newsletteru.
Děkujeme!

PŘIHLÁŠENÍ

Můžete se přihlásit přes Facebook

BĚŽNÉ PŘIHLÁŠENÍ

Vložte platný email.

Přihlášení bylo neúspěšné.

Nastala neznámá chyba.
Kontaktujte nás prosíme na info@radaveterinare.cz. Děkujeme.

Přihlášení bylo úspěšné!

PŘIHLÁSIT SE

Ještě u nás nemáte účet?