VETERINÁRNÍ
PORADNA

ZAJÍMAVÉ
ČLÁNKY

Potravinová alergie

Otázka 5.9.2024     Kočka

Dobrý den, máme doma kocourka plemene Mainska mývalí - má teď 6 měsíců - 4kg. Už asi měsíc se potýkáme s problémem intenzivního drbání za krkem a na uších. Ze začátku se to tvářilo jako nějaký zánět v uchu, ale po přeléčení, nasazení kortikoidů a pravidelném čištění vodičkou, kdy byl asi týden klid, se drbání vrátilo. Teď má ouška čisté ale drbe se pořád. Na veterině zkontrolovali, že se nejedná o žádnou dermatitidu ani žádní kožní paraziti (blechy, vši, ..). Je pravidelně odčervovaný pastou carniverm. Veterinář říkal, že by se mohlo jedna o potravinovou alergii, ale zatím nedefinovali na co přesně, údajně možná na kuřecí maso. Do této doby jsme krmili granule fitmin pro koťata (purity) kapsičky taky od fitminu (oboje s kuřecím) a dva týdny zpátky jsme začali zkoušet dávat i trochu syrového mletého hovězího masa (bylo víc jak týden přemražené)). Pár roků zpátky se objevila potravinová alergie u mého psa. Abych vyzkoušela na co přesně je alergický tak jsem mu 14 dní na radu veterinářky dávala jenom rýži - problémy zmizely, pak jsem mu dala kuřecí - problémy se vrátili. Jenomže kočku samozřejmě nemůžu krmit 14 dní rýží :)). Moje známá chovatelka koček nám poradila ať zkusíme na chvíli přejít kompletně na syrový barf - hovězí, telecí, jehněčí, případně ryby, abychom jednoznačně vyloučili, na co je alergický. Jsem si vědoma úskalí syrové stravy, načetla jsem si desítky odborných článků a sestavila jsem následující krmnou dávku na jeho váhu a věk. denní příjem: 280g z toho: 235 g svalovina (hovězí, jehněčí, telecí) 16g kostí (ale možná raději jemně pomleté skořápky) 14g jater (hovězí, vepřové) 14g jiných vnitřnosti (např. ledviny) + vitamínové a minerální doplňky - https://www.drmax.cz/canvit-barf-mineral-balancer-260g?gad_source=1&gclid=CjwKCAjw59q2BhBOEiwAKc0ijQYrj3TQ1yEgyjEuCwvk_rkKrCIaxOU_Qf5YDb6YQ3qs8ALYTnT2CBoCeeIQAvD_BwE Mohli byste mi poradit, zda postupuju správně? Případně zda je krmná dávka sestavena dobře? Když vyměním jedny granule za druhé, tak tím že v granulích je celá směs ingrediencí, konzervantů a aditiv nedokážu přesně vydefinovat, co přesně mu dělá špatně. Děkuji za vaši odpověď, S pozdravem, Hueberová

Veterinář odpovídá MVDr. Karolína Štoselová PROFIL VETERINÁŘE

Vážená paní Hueberová, já bych postupovala trošku jinak. Ono je to složitější, než abych to tady nějak vypisovala. Častěji dělá problém jehněčí než kuřecí. Máte i pro kočky přímo veterinární diety. V uvedeným barfu je za me hodne chyb, ale nejsem specialista v BARFU. Možností je více. Je domácí nebo i občas venkovní? Jiná zvířata v domácnosti? Má ještě nějaké problémy? Tabletku na blechy má - jakou a kdy podanou? Blechu na kočce neuvidíte- štípne, způsobí reakci a odskočí během minuty pryč. I když je čistě domací - naopak často čistě domácí mají alergii na bleší kousnutí. Nevím, jak kožní léze vypadají. Nevím, co viděl doktor pod mikroskopem. Nicméně se může jednat o tzv FHN = face, head, neck pruritus. To se často objeví u alergie na bleší kousnutí, u atopického kožního syndromu i u alergii na potraviny. Zkuste mi prosím napsat na můj email i s fotkama, pokud máte zájem - stoselovak@seznam.cz nebo přes www.fi-vet.cz

Další zajímavý obsah

Hobby

Cestování s mazlíčkem: 7 tipů, jak se připravit na dobrodružství a užít si ho

Za chvíli začínají letní prázdniny a část světa se začne přemísťovat do teplejších destinací. Ne vždy ale chceme nechat našeho zvířecího parťáka doma, a tak vybíráme takovou dovolenou, aby mohl vyrazit na cesty s námi. Může to však pro něj znamenat stres a někdy i nebezpečí, proto jsme pro vás připravili několik doporučení, jak cestu bezpečně zvládnout.

PŘEČÍST CELÝ ČLÁNEK

Zoonóza: onemocnění přenášené ze zvířete na člověka. Existuje jich více jak 200 druhů!

Zoonózy představují významnou část hlášených infekčních onemocnění v České republice. Přenáší je celá řada zvířat, u domácích mazlíčků se s nimi nejvíce setkáte u psů a koček. Typickou zoonózou jsou například nemoci, které přenáší klíště obecné. Dávejte si proto pozor a čtěte, které z nich vám nejvíc hrozí a jak se můžete chránit.

PŘEČÍST CELÝ ČLÁNEK

Bezpečné prázdniny: jak v pohodě cestovat se psem či kočkou

Pokud máte domácí mazlíčky, pak víte, že ať už se vydáváte na cestu za prací nebo odpočinkem, čelíte rozhodnutí, jestli ho vezmete s sebou, nebo ho svěříte do péče rodině, přátelům či zvířecímu hotelu. U většiny majitelů vyhrává možnost mít ho u sebe, a tak jsme pro vás připravili následující tipy, které vám pomohou se na cestu s vaším zvířecím miláčkem připravit.

PŘEČÍST CELÝ ČLÁNEK
  Položit dotaz do poradny

REGISTRACE

Můžete se zaregistrovat přes Facebook

BĚŽNÁ REGISTRACE

Vložte platný email.

Heslo musí mít minimálně 6 znaků.

Zadaná hesla se neshodují.

Tento email je již zaregistrován.
Zvažte využití funkce zapomenuté heslo.

Nastala neznámá chyba.
Kontaktujte nás prosíme na info@radaveterinare.cz. Děkujeme.

Děkujeme za registraci!
Pokyny k aktivaci účtu najdete v emailu. Bez aktivace se nelze přihlásit!

REGISTROVAT SE

Registrací souhlasíte se zpracováním osobních údajů a přihlášením k našemu skvělému newsletteru.
Děkujeme!

PŘIHLÁŠENÍ

Můžete se přihlásit přes Facebook

BĚŽNÉ PŘIHLÁŠENÍ

Vložte platný email.

Přihlášení bylo neúspěšné.

Nastala neznámá chyba.
Kontaktujte nás prosíme na info@radaveterinare.cz. Děkujeme.

Přihlášení bylo úspěšné!

PŘIHLÁSIT SE

Ještě u nás nemáte účet?